şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle bilgili kardeşlerimden, abilerimden yeşillendirmelerini bekliyorum. sonralikla hikayeye geçiyorum. geçen hafta bir arkadaşımın banka hesabını ele geçirmişler ve parayı bir ziraat bankası şubesine göndermişler. isim belli mi diye sordum, cevap "destansı gül" isimli birinin ıban numarasına gönderilmiş dedi.
  şimdi sorum şu; rastgele bir isimle ıban no alınabilir mi? ya da böyle birşey nasıl mümkün olabilir??
 • 70 lerden alman punk grubu. daha sonra iban alma yukarı saksonya valisi olarak siyasete de atılmıştır.
 • herhangi bir takma isimle banka hesabı açmak mümkün değildir.
  bu tip olaylarda dolandırılma durumu söz konusuysa iki ihtimal var:

  1- takma isim olduğundan şüphelenilen isim gerçek bir isim. abuk subuk isim soy isimler var.
  2- sahte kimlik olayı ki, adamın götünden kan alırlar. o kadar kolay değildir o iş. işin içine sahte imza da girebilir bu durumda. adamı katmerli sikerler. eski tip nüfus cüzdanlarında belirli noktalar vardır. geliştirilen her yeni yöntemde bankalarda eğitimler güncellenir. hiyerarşide en dipte görev alan bir bankacı bile müşteriye fark ettirmeden maksimum 4 saniyede kimliğin sahte olup olmadığını anlayabilir.

  sahte kimlikle bankacılık hizmetleri sözleşmesini imzalamak, hesap açtırmak için ya o sözleşmeyi imzalatan görevlinin ya gerçek bir mal olması lazım -ki o tipi de bankaya sokmazlar zaten- ya da dolandırıcıyla beraber çalışıyor olması lazım. her iki durum da imkansıza yakındır. ufak meblağlar için hiç kimse böyle bir organizasyona girmez, uğraşmaz, şu anki teknoloji ile adım atamaz zaten ilden ile bile. akı bokunu kurtarmaz yani.

  şırıngayı geç, hacamatı da geç. yararlar da kan alırlar adamdan.