şükela:  tümü | bugün
 • abd'de yaşamış italyan göçmeni anarşist.
  amerika massachusetts'e vanzettiyle birlikte, bir soygun eylemi ile ilgili olarak suçlanmış ve 7 yıllık tutuklu yargılanma sonrasında 23 ağustos 1927'de idam edilmişlerdir.

  (bkz: bartolomeo vanzetti)
 • 22 nisan 1891 doğumludur.
 • suçsuz yere yargılanan ve ne yazık ki idam edilen iki italyan göçmenden biri. amerikan otoriteleri bu haksız infazdan elli yıl sonra " idamların haksız " olduğunu ilan etmiştir. aşağıda nicola sacco'nun amerikan mahkeme heyetine yaptığı son savunmasıdır :

  “burada 13 seneden fazla ağır işlerde çalıştım. ama ailem ve kendim için düşündüklerimi gerçekleştirecek parayı toparlayamadım. bankaya para koyamadım. bütün bu saydıklarımla beraber çocuklarımı iyi okullara gönderemedim. bana, burada herkesin düşündüğünü söylemeye, bastırmaya, yazmaya, konuşarak duyurmaya hakkı olduğu açıklandı. ama yanılmışım. iyi ve akıllı insanların nasıl yıllarca hapiste kaldıklarını ve öldüklerini gördüm. bu ülkenin en önemli adamlarından debs’i ele alalım. sosyalist olduğu için hapiste. işçi sınıfının daha iyi şartlara sahip olmasının istedi ama onu hapse tıktılar. neden? kapitalistler sağ olsun. onlar ortamı tanıyorlar. bizim çocuklarımızın da harvard college’a gitmelerini istemedikleri için bize karşılar. çünkü işçiler eğitim alınca şansları olmayacağını biliyorlar. işçileri hep aşağıda tutmak istiyorlar. ala, bazen rockfeller ve morgan harvard college’a ya da başka bir okula milyonlar veriyorlar. her gün rockfeller’a büyük adam ülkedeki en iyi adam deniyor. ben soruyorum, harvard’a kim gidiyor? rockfeller’ın harvard’a bağışta bulunduğu paranın işçilere faydası ne? işçilerin çocuklarını harvard’a yollama şansı yok. haftada yirmi, otuz hadi hadi seksen dolar diyelim seksen dolar kazanan ve beş çocuk sahibi olan biri tok yaşamak istiyorsa harvard’a çocuk gönderemez. ben insanların hakça yaşamasını istiyorum. doğanın sunduğu her şeyi insanların elde etmesini istiyorum. onun için ha babam de babam çalışan, kendilerini geliştiren ve savaşmayan insanlardan yanayım. biz ateş etmek istemiyoruz. biz başka gençleri öldürmek istemiyoruz. neden bu gençler rockfeller ve morgan’ın çıkarları için savaşa gönderilsin? neden? savaş nedir? bizim durumumuzda milyonerlerin savaşıdır mevzu bahis olan. savaş birileri bir milyon kazansın dolar kazansın diye yapılmaktadır. irlandalılar için çalıştım. almanlar ve fransızlar için çalıştım. başka uluslardan insanlar için çalıştım. onları eşimi ve halkımı sevdiğim gibi seviyorum. neden onları öldüreyim? bana ne yaptılar, hiçbir şey. işte bu nedenle savaşa inanmıyorum. imkânım olsa bütün topları kırmak isterim. ben sadece devlet bize eğitim versin diyorum.” (helmut olmert, “sacco ve vanzetti; amerika’da iki italyan bir hukuk cinayeti”, çev: emrah cilasun, tekin yayınevi)

  link

hesabın var mı? giriş yap