• romanya'nin super guce donustugunu goren ve ortodoks dunyasi'ni yeniden ayaga kaldirmasindan korkan yahudi lobisi tarafindan yok edilmistir.

iktidari doneminde romanya'ya sayisiz yol ve bina yapilmisti, yonetimi cog iyiydi. yediler adami.
  • oldukten sonra ulkesi kaca bolunmus onun bir aciklanmasini isterim.

adam tarih okumamis, okumadigi gibi sagdan soldan duydugu, kulaktan dolma bilgi ile gelmis "öldükten sonra ülkesi kaça bölündüğüne bir bakın. örnek verecekseniz böyle verin." diyor...

gelelim kendisi ile ilgili gerceklere, bunlari okuduktan sonra siz karar verirsiniz kendisini erdogan ile benzetmeye (kisa kisa ornekler verecegim saat 2 olmus, isteyenle msn'den konusuruz):

-halktan kopuk yasantisiyla ulkede -ozellikle son donemde- ne olup bittigini bilmeden kararlar almis ve bu kararlar da genel olarak bir cok kayip yasanmasina neden olmustur. ornekler:
    *romanya'nin gucunu disari gostermek icin uretilen tum tarim urunlerini ihrac etmesi. esimin, annesi babasi ile donusumlu olarak 3 gun kuyrukta bekleyip 1 (yaziyla bir) tane patates alabilmesi bu aklin, bu kararin urunudur.
    *yine romanya'nin gucunu gosterebilmek icin bugun dunyanin en buyuk binasi sayilan casa popurului'yi insa ettirmesi (arkadaslar bu binanin adi su anda halk sarayi olarak geciyor, halkin 90%'lik kismi binadan nefret eder cunku akrabalari, esleri, dostlari bu binanin insasi sirasinda can vermistir. ama saray onemli biliyorsunuz)

-romanya nufusunun hizli sekilde artmasi icin dusuncesizce halki tesvik hatta tehdit etmesi
    *cocuk yapan ailelere hayvan (kucuk bas)besleme izni verilmesi, sehirlerde yasayan aileler icin gunluk sut karnelerinin dagitilmasi. (e iyi iste diyen hayvanla veren allah rizkini da verir diyen vizyonsuz arasinda bir fark yoktur)
    *kurtaji yasaklamasi (neticesinde binlerce olu hamile kadin yine binlerce yetim ortaya cikmistir)

-karisi elena'nin kararlarini etkilemesine izin vermesi
    *bilmeyenler icin elena cavusesku gayet cahil bir kadindir. okuma yazmasi yoktur ama kimya profesoru unvani vardir cunku universiteden fahri diplomalarini almistir. hatta abd'de bir universiteden fahri diploma istenmis universiteden hayir cevabi geldiginde diplomatik bir kriz cikartmistir (diploma ile diplomatigi karistirmis gerizekali)
    *bu en sevdiklerimden biri: kendisi bukres metrosu insa halindeyken romana meydanindaki metro istasyonunu iptal ettirmis, gerekce olarak burada universite var, buraya metro yaparsak ogrenciler yurumez, sismanlarlar halkimiz sisko olur demis, allahtan isciler "bu manyak kariya uymayalim abi" diyerek metro istasyonunu yapmis ama saklamislardir. nitekim olumlerinden sonra metro istasyonu acilmistir. bu yuzdendir ki hala bu metro istasyonunun duvarlari ile raylarin arasinda ancak bir insan durabilmektedir. (yalanina sokuyumcalara gelsin)

-cavusesku kendi gucunu kanitlamak icin komsu ulkelere aptal aptal cikislarda bulunmus, dis iliskileri (amiyane tabirle) denyo seviyesine indirmistir.
    *sscb kendilerinden petrol ihracatini arttirmasini isterken kendisi -sirf killigina- 6 olan rafineri sayisini once dorde sonra bire indirmis bunu da mermer uretimine geciyoruz bu yuzden isci lazim diyerek aciklamistir.
    *bunu arkadasimin babasi anlatti: bir gece ansizin 81 budapeste 82 prag 83 mardin diyerek fetesti'de bulunan kolluk kuvvetlerini macaristan sinirina yigmis ertesi gun "tatbikat yapmiyor muyduk yeaw" diyerek ortami toplamaya calismistir. varsova paktini krize surukleyen olayin ustu ortulmus "sosyalizmin yaramaz cocugu" lakabi aslinda bu olaydan sonra verilmistir (yinearkadasimin babasinin anlatisi ki kendisi o birligin subaylarindan biriymis). fetesti ile timisoara arasi yaklasik 12 saat arkadaslar. o gunun kosullari ile 20 saat diyelim. adam hakikaten ilgincmis.
    *daha prag bahari olayina girmiyorum. oraya gitmemesinin iyiligi kotulugu sabaha kadar tartisilir.

-devrim basladiginda istifa etmek ya da en azindan secim tertip etmek yerine tum orduyu sokaga cikararak sivil halki acimasizca katletmesi
    *devrim timisoara'da basladiginda (iran'di saniyorum) yurtdisi gezisine karar vermesi ilginctir. ben bunu bi yerden hatirliyorum. gezi basladiginda yurtdisi gezisi tertip eden erdogan'i bir rumen arkadasima aktarmistim, aldigim cevap "aaaa bizim adam da gitmisti." dedi "sonra ne oldu?" dedim, "geldiginde oldurduk" dedi...
    *devrim basladiginda insanlari sadece ordu yoluyla degil ispiyonculukla katletmesi. devrime katilan komsusunu ispiyonlayanlar belirli haklar kazaniyorlardi.

-kendisini elestiren gazeteci, sanatci, akademisyen vb cevreyi direkt hapse atmasi, dava sonuclanmadan hapis kararlari aldirmasi ve bu insanlarin agir iskenceler gormesi...
    *bir arkadasima abi beni su saraya gotursene diye ricada bulunmustum, aldigim cevap "abi ben oraya gitmeme, dedem orada oldu benim" olmustu. hapse dusen insanlar insaatta calistiriliyordu.
    *yine baska bir arkadasimin babasi engelli. cok zor yuruyor adamcagiz. ne oldu diye sordugumda yine aldigim cevap "hapiste iskence gordu" olmustu. adam unlu bir edebiyat profesoru fakat edebiyata dair bildigi (hatirladigi) hic bir sey yok. hapishane gunlerini ise kusursuz anlatabiliyor. evindeki kutuphaneyi gordum herhangi bir anadolu universitesinin kutuphanesinden halliceydi. dusunun evinizdeki kitaplardan birini bile okudugunuzu hatirlamiyorsunuz.

-gereksiz bir guc gosterisi askina gelip halk olurken gereksiz paralar harcamasi...
    *adam yaptirdigi sarayin altina marina (yat limani) yaptirmis. tabi ki hayali tuna nehrinden yatiyla saraya ulasmak, lakin tipki saray gibi kanali gormeye de omru yetmemis. hukumet gecen sene karar aldi. 2018'e kadar kanali bitirecekler. son 12 km mi ne kalmis yanlis hatirlamiyorsam. iste bu yuzdendir ki ortasindan tuna gececek olan bukres ikiye bolunecek ve bir tarafi buk diger tarafi res olarak anilacaktir.
    *adam gayet titiz bir sekilde kendine ozel tren istasyonu yaptirmis. bu istasyondan kaldirdigi ozel trenlerde sex'li ickili toplantilar tanzim etmis. sozde is ve hukumet cevresiyle toplanti yapmak amaci ile (atiyorum genel mudurleri topluyor pitesti'de bir fabrikayi ziyarete gidiyorlarmis) yapilan bu yolculuklardan bir kacina katilmis bir adamla tanismistim. kendisinin soyledigini birebir aktariyorum: "o trende harcanan parayla bir koy degil bir sehir aylarca doyabilirdi" (tanistigim adam o gunlerin kaymagini yemis ama, asiri zengin)

son olarak kendisi anli sanli bir devrimci olarak degil koltugu kaptirmamak icin insanlari oldurmus sonrasinda yalvarirken oldurulmustur.

idam cezasina tamamen karsi olan sosyalist bir insan olarak ne yargilandiklari ortami, ne yargilanis bicimlerini ne de idamlarini (ki gozleri bile baglanmamis, yarim yamalak kapatilmistir) hic onaylamadim. (lan ben onaylasam ne olacaksa) keske su an bile hapiste olsalardi da kendileriyle konusabilsek ve "olm manyak miydin sen ne yaptin boyle?" diye sorabilseydik.

duzeltme amaciyla sunu yazabilirim. kendisi oldukten sonra ulke zerre kadar bolunmemistir. bir insula serpilor adasi ile ilgili ukrayna ya da bulgaristanla bir sorun yasanmis. ama kardak adasi kadar olan bu ada su anda kimsenin sikinde bile degildir. deniz feneri var sanirim uzerinde (so what?). ha bi de macarlar transilvanya uzerinde hak iddia etmis -ki hala iddia ediyorlar- ama holosko arti bir miktar para karsiligi vazgecmislerdir. simdi ben oralarda kayak yapip sicak sarap iciyorum.
    biz gidersek ulke bolunecek sacmaligindan da vazgecin bi zahmet. 13 senedir ulkeyi boluyorsunuz amk...
    romanya devriminin dis destekli oldugunu kimse yadsimiyor ama allahindan kork ulan, berlin duvari yikilmis, demir perde ulkeleri ama oyle ama boyle liberalizme dogru giderken butun halki parayla mi sokaga doktuler amk.

kendisi bizim uzuna benzememektedir, uzun bir cok yonden kendisine benzemektedir.
  • canlı yayında kurşuna dizilen adam...
    ya da kurşuna diziliş anı her yerden yayınlanan adam..
    bir talebe velet iken görmüşlüğüm vardı. hafızamdan asla silinemez o sahne. herif yığıldı kaldı.. demek ölümler böyle oluyormuş. herkes şener şen gibi yüz takla atmıyormuş ölürken!
  • valla siyasi hayatının gidişatı ile bana birini andırıyor ama kim söylemek istemiyorum.
  • isviçre bankalarında yüksek miktarda varlığı bulunan, kendine şaşalı bir saray inşa ettirip içinde yaşayan, altın musluklardan akan sularla yüzünü yıkayıp pahalı şarapları akşam yemeğinde yuvarlayan, karısının kürkleri ve ayakkabıları için yüklü miktarda para harcayan ve bunları yaparken dışarıdaki yoksul milyonları umursamayan tüm bunlardan dolayı da karısıyla birlikte idam edilen komünist bir lider olduğu söylenir.

şimdi romanya'ya değil de penceremizden dışarı, kendi şehrimize bir bakalım. saray gibi evlerde yaşayıp yerli ve yabancı bankalarda trilyonları olan altın musluklardan akan sularda yüzünü yıkayan normal bir ücretlinin bir yılda kazandığı parayı bir şişe kaliteli şaraba verebilen, karısının yaptığı harcama küçük bir afrika ülkesi bütçesi boyutlarında olan hiç kimse yok şükürler olsun ki.

nicolae ceauşescu ve onun gibiler öldü de kurtulduk tüm bu aşağılık mahluklardan. dünya özgürleşti. birey birey, ülke ülke özgürleşti.
    üzülmeyin hepsi geçti.
  • romanya'nın hiç bir zaman devrilemez diye düşünülen diktaörü idi.
    son protestoları kolaylıkla bastıracağını düşünüyordu.
    sadece bir askeri birliğin halkın yanına geçmesi yetti, gerisi çorap söküğü gibi geldi.

(bkz: olur mu olur)
    (bkz: fazla da şeyetmemek lazım)
  • o son havalimanini yaptirmayacakti. almanya affetmedi tabi...
  • tüm kişi kültleri gibi zamanla inşa edilmiş, zamanla rayından çıkmıştır.

ilk yılları son yıllarına hemen hemen hiç benzemez. izleri, işaretleri vardır ama bu işler zamanla artar. o yüzden "ilk yılları çok iyiydi" dediğimiz bazı liderlerin sonradan bu yollara girmesi imkansız değildir. liderler zamanla teşkilatın, partinin, devletin, hülasa "örgütün" önüne geçer, halkla doğrudan ilişki kurar, halkın kurtarıcısı, sahibi, önderi, her şeyi olurlar (olmazlar aslında da, öyleymiş gibi anlatılırlar). zamanla etraflarında aile fertleri, hemşerileri vb. kalır, çünkü kimseye güven de duyamazlar.
    lider çok iyidir, ama etrafında dalkavuklar, halka mesafeli çıkarcı ve yoz yöneticiler vardır, vs vs.

aynı tıraşı çeauşescu da 30 yıl falan sürdürmüş, geriye, başladığı yerin çok gerisinde korkunç bir romanya bırakmıştır.

bugün ise, starbucks'tan çay kahve alıp açık kısmında tüttürürken iki cadde ötede olan meşhur sarayına karşı bükreş ahalisi kendisini hala şükranla anmakta, iki nefes parliament arasında bir ton küfürle bu yüce liderin hali hatrı sorulmaktadır.
  • komünist olması sebebiyle sözlüğün komünistleri tarafından enternasyonal söyleyerek öldü diye şirin gösterilmeye çalışılan diktatör. arkadaşlar annem romen ve ben de bükreş doğumluyum. ceauşescu' yu hayırla yad eden bir tane romen tanımadım. aynı ideolojik görüşü savunuyorsunuz diye diktatörleri şirin göstermekten vazgeçin. ister komünist olsun, isterse islamcı diktatör diktatördür. (bkz: sic semper tyrannis)

görülen lüzum üzerine edit: heee işçi sınıfının çıkarlarını kapitalizme o kadar satmamıştı ki kendisi o yüzden halk her işini yaptırırken rüşvet vermek zorunda kalıyordu. arkadaşlar bırakın bunları ya, siz şimdi kollektif çiftliklerin rekor hasatlarına da inanıyorsunuzdur.
  • daha önce de yazıldığı gibi, kendine saray yaptıran, isviçre bankalarında yüksek meblada paraları bulunan, ülkeyi gırlağına kadar borca sürükleyen ve ülkedeki iç karışıklıklara sesini çıkarmayan bir diktatör, sonunda yargılanıp karısıyla birlikte dünyanın gözü önünde kurşunlanmış...

hiç öyle aklıma geldi birden. mussolini, hitler gibi diktatörlere benzettim kendisini. yoksa bize ne elin romanyalısından.
hesabın var mı? giriş yap