• masal gibi ama.bir fransız yazar ve kitapçı 1357’de çok eski bir eseri satın almış. bu eser yahudi abraham’ın kitabıymış. içinde madenleri altına çevirmek için türlü acayip resim ve yazı varmış. adam, eşi perrenelle’nin de yardımıyla bu hemen hemen anlaşılmaz kitabı çözmeye, içindekileri de uygulamaya çalışmış. tam yirmi beş yıl gece gündüz uğraşmışlar. kitabın tam ortasındaki gerçek üstü resimlerde gizliymiş büyük sır. flamel, dikkatle bu resimleri kopya etmiş ve dükkanına gelen herkese bunları göstermiş. ama kimse ona yardım edememiş. sonunda adam resimleri alarak ispanya’ya gitmiş. orada yahudi bilginler olduğunu duymuş. kısa süre sonra yaşlı bir yahudi bilginle karşılaşmış. adam onun resimleri anlamasına, bunların sırrını çözmesine yardım etmiş.
    flamel ve karısı başarıya erişince çok büyük bir servet sahibi olmuşlar. paris’te on dört hastane açmışlar. üç şapel ve yedi kilise yaptırmışlar. yine boulogne de hayır işlerine para vermişler. ayrıca yoksullara da yardım etmişler. vasiyetnamelerinden sayısız ev, emlak ve altını da yoksullara bıraktıkları anlaşılmış. bu efsaneye göre flamel’ler sadece altın yapmanın değil ölümsüzlüğün de sırrını öğrenmişler. onlar ölmüş gibi yapıp fransa’dan kaçmışlar. kendilerine ömür boyu yetecek kadar altınla gidip hindistan’a yerleşmişler. onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine...
  • harry potter'da albus dumbledore ile birlikte felsefe taşi'ni yapan kişidir...
  • harry potter da okuduğumda uydurma bir isim sanmıştım(karacahillik bu olsa gerek).sonra beyoğlu rapsodisinde gördüm ki gerçekmiş....(bilmemek değil öğrenmemek ayıp...)
  • harry potter'da görünce uydurma bir karakter sandığım ama notre dame'ın kamburu'nda da görünce araştırdığım ve gerçekten yaşadığını öğrendiğim bir simyacı. ismi adamı görmeden saygı duyduracak kadar bir ağırlığa sahip.
  • 1330-1410 yılları arasında yaşamış simyacı. altın yapmayı başardığı iddia edilir.
  • sadece da vinci şifresi kitabında sion tarikatını yönetmiş bir roman kahramanı olmayıp, sion tarikatı ile ilgili tüm kitaplarda 1398-1418 yılları arasında tarikatın "büyük üstad"ı olmuştur. ayrıca simya'nın büyük işini 17 ocak 1381'de başardığı söylenmektedir.
  • adı sani ayni şekilde leonard isimli hollanda orijinli belçika fransiz çizgiromaninda geçmekte, hatta orada da bir simyaci olarak bulunmaktadir, tek farki zamanda yolculuk etmesidir... çok çok ara bir karakter ama, 2-3 kez görünüyor bir macerada o kadar, yine de "nicolas flamel? ben bu ismi taniyorum" demeye yeter...
  • the da vinci codea göre sion tarikatını yönetmiş üstatlardan birisi.
  • o kadar ünlüdürler ki hem kendisinin hemde karısının* isimleri paris te iki ayrı sokağa verilmiştir.
  • felsefe taşı'nı icat ettiği söylenen fransız simyacı. 15. yy'da yaşamıştır. ilginç kişiliğinden dolayı bir çok kurgu dünyasında kendisine yer bulur. kimi zaman büyücü, kimi zaman tarikat lideri vs.

wizarding world'de de karşımıza çıkar. dumbledore'un yakın arkadaşlarındandır. newt scamander ile de dumbledore sayesinde bağlantıları olmuştur.

son günlerini eşi perenelle ile devon'da geçirmiştir.

ayrıca harry potter and the philosopher's stone'un on üçüncü bölümüdür.
hesabın var mı? giriş yap