*

şükela:  tümü | bugün
 • nicolas van cuso diye de adlandirilmi$ alman du$unur. 1401-1464 yillari arasinda mosel havzasinda ya$ami$. felsefenin yanisira matematik ve teoloji konularinda da soz sahibi olmu$. ho$goru ve tolerans konusunda epey murekkep dokmu$ olan bir ki$i. $u anda bonn yakinlarinda bir okula da adini vermi$.
 • ortaçağda geçerli olan, aristoteles'in hiyerarşiye dayalı kozmoloji anlayışını yerle bir etmiş, evrenin birliği görüşünü savunmuş olan kişi.
 • rönesans dönemine büyük katkıları olan astronomi ve mantık yazarı. cusa'lı nikolas olarak da bilinir. of the vision of god, of learned ignorance temel eserleridir. din adamıdır aynı zamanda.

  "tıpkı ışığın onu görebilmem için değil
  ama kendi doğasından ötürü ışıması gibi"
 • rönesans dönemi filozoflarından. almanya’da yetişip, daha sonra italya’ya geçmiş. her ne kadar ortaçağ kökenli görüşlerden uzaklaşamamış olsa da, düşüncesinde dönemine göre gayet modern öğeler bulunur. kendi felsefesi gizemci, yeni platoncu ve pitagorasçı temaların bir birleşimidir. daha sonra tümtanrıcılığa yönelmiş. çok daha sonra ise doğa ile tanrıyı özdeşleştiren bu görüşü ile hıristiyanlığın teist öğretisini bağdaştırmaya çalışmış.
 • (bkz: #26295000)
 • ronesans filozoflarindan bir digeri.. efendim, ronesanstan once orta cagda doga sistemi yeri ve gogu (yani göğü, gokyuzunu) yapi ve yasa olarak ayri gorurdu ve evren sinirliydi (sınırlıydı)..

  simdi bu entry basligindaki adini unuttugum eleman bu sistemden ayrilan ilk filozoflardandir.. daganin acilan gelisen ve sonsuz olan bir varlik oldugunu ileri surer.. ondan oncesinde doga artik gelisimini tamamlamis sonlu ve duruk bir varlik olarak goruluyordu.. gerci cern'deki deneylere gore dunyanin-evrenin bir sonu oldugu anlasildigina gore yine basa donuyoruz demektir..

  bir de cusanus'un hareket hakkindaki gorelilik dusuncesi bir acidan dunyanin evrenin merkezi oldugu dusuncesine karsi acilmis bir gedikti.. bu gedikten de sonrasinda ilk gececek olan kopernik olacaktir..

  (bir basliktaki ilk on entry icinde olmakta ayri bi zevk verio insana, suc ve cezada falan olmak lazim ama napalim) öle.
 • tumevarim ve karsitlarin birligi konusunda basarili biri.. mesela: sonsuz sayida kosesiolan bir cokgen en uc noktada bir cembere benzer.. yine sonsuza dogru gittigimizde en uc noktada egri ve dogru birbirine benzer.. bu matematiksel anatolojileri metafizige uyarladiginda matlak minimumla mutlak maksimum'un tanrida ayni oldugu sonucuna varir..

  casinus, karsitlarin asilmasiyla (yani aşılmasıyla) bir sentez kurar.. ayda bulunan bir gozlemcinin dunyanin yukarida oldugunu dusunecegi fikrini ortaya atar ki daha 1400 lu yillardayiz henuz dunyanin düz oldugu, bir gemiyle yola ciksan basladigin yere donemeyecegin bir noktadan dusecegin donemler..

  eleman beyin kafa cok iyi calisirmis.. bir topacin cok hizli dondugunde duraganmis gibi gorunmesinden yola cikarak sonsuzda duraganligin ve hareketin bir düştügü sonucuna varir.. nihayetinde zekasiyla, okudugum macit gokberk ve tulin bumin kitaplarinda nazari dikkatimi celbetmistir..
 • nicolas van cuso diye de bilinen alman filozof.

  orta çağ'ın pek mühim isimlerinden birisidir.

  kendisi hakkında geniş bir bilgi içeriğine şuradan ulaşılabilir: (bkz: nicolaus cusanus kimdir?)
 • "ayrılıklar sorunu nicolaus cusanus’u rahatsız etmez: çoktanrıcılık, musevilik, hıristiyanlık, islam. cusanus, via negativa'yı izleyerek çoktanrıcı ritüellerle gerçek ibadet arasındaki kopuklukları göstermekle kalmaz, sürekliliklere de işaret eder. çünkü çoktanrıcılar, "tüm tanrılarda tanrısallığa tapmaktadır." üstelik hıristiyan olmayıp, ruhun ölümsüzlüğüne inananlar bilmeden, öldürülen ve dirilen isa mesih'i peşin olarak kabul etmektedirler." **

  https://www.iep.utm.edu/nicholas/
 • kendisi, skolastik felsefenin son, renaissance felsefesinin ilk filozofu olarak tanımlanır.
  skolastik felsefenin evren ve dünya algısına ilk yıkıcı darbeyi vuran düşünürdür.
hesabın var mı? giriş yap