şükela:  tümü | bugün
  • istanbul'un fethinin güncesini an be an tutmus, o deneme ait pera haliç v.b gibi ayrintilari da bir hayli enteresan olan venedikli vakainüvist. bu günce oldukça taraflidir.
  • istanbulun fethine dair yazdığı hatıratı fethin en değerli kaynaklarından olan ve o dönemde venedik cumhuriyetinin istanbul'a sefer yapan gemilerindeki personelin hekimliğini yapan italyan hekim.
  • bıraktığı eser, dönemi anlatan sayılı değerli kaynaklardan olan vakanuvist. fetih sonrası osmanlılara esir düşmüş, daha sonra fidye karşılığı serbest kalmıştır. kuşatma ile ilgili verdiği özellikle rakamsal bilgiler oldukça mübalağalı olduğu gibi bir venedikli olarak ezeli ceneviz düşmanlığını satırlarına sık sık yansıtmıştır. yine de bu büyük olayla ilgili birçok detay bu kişinin eserinden öğrenilir. yaptığı faaliyet övgüyü hakeder.
  • istanbul'un fethini anlattığı güncesinde göze çarpan detaylar olan venedikli gemi doktoru. güncesinde yer yer tekrara düşüyor ve taraflı oluyorsa da insanı okuduğuna pişman etmeyen bir günce bu. hep diğer tarafından görmüş olduğumuz istanbul'un fethini, bu sefer bir kaybediş veya bir kıyamet olarak görmek ilginç oluyor. barbaro bizans halkının yıkılan surları sürekli doldurmalarını, kuşatma sırasındaki hislerini, bize yani türklere karşı hissettikleri korkuyu ve nefreti çok iyi yansıtıyor güncesinde. greklere ve cenevizlilere de kin kusuyor arada. cenevizlileri hristiyanlara ihanet eden kişiler olarak görmekte fatihle işbirliği yaptıkları için. kısacası söylenebilinir ki barbaro'nun arkada bıraktığı bu günce istanbul'un fethi konusuna ilgi duyan herkes tarafından okunmalıdır.