şükela:  tümü | bugün
 • iran'daki ayaklanmalar sırasında hayatını kaybeden kızın ismi. facebook ve youtube'da paylaşılan (benim izlemeye dayanamadığım) videodaki kız yani. ismi farsça'da ses veya çağrı anlamına geliyormuş. ayaklananlar, neda'nın artık 'özgürlüğün sesi' veya 'özgürlüğe çağrı' olduğunu söylüyorlar.
  bu tür olaylarda simgeler öngörülemeyecek şekilde önem kazanırlar. iran'ın yeni devriminin simgesi de, acı bir biçimde de olsa, ortaya çıktı gibi görünüyor.
  ek: gecenin o saatinde neda'nın türkçede nida ile karşılanabileceğini düşünememem benim kazmalığım evet.
 • iran'da bir besiç tarafından sniper ile vurulan acem kızı. ses ya da çağrı demekmiş adı. ses olsun, çağrı olsun.
 • belki ilk defa verdigi oyunun sayilmasini istedigi icin sokaga cikarak itiraz ederken korkak, sinsi bir besicinin etraftaki binalardan birinden attigi bir kursunla vurularak babasinin onunde kaldirimda can veren genc bir kiz, bir fidan.
  olurken dunyaya son bir kere bakisini gorenin birdaha unutmasina imkan yok, dunyanin dort bir ucunda mum isiginda yasi tutuluyor ve tutulacak.
  iran islam cumhuriyeti cocuklarini hep boyle; hapislerde, asarak, kursuna dizerek, cepheleye yollayarak harcadi, ama bu kizinin olumu ona pahalliya oturacak...iranli gencler kizkardeslerinin kaldirima akan kanini biraz zor unutacaklar.
 • tam ismi neda agha soltan olarak geçiyor çoğu yerde.
 • 1982 doğumlu, felsefe okuyan, özgürlük mücadelesi verirken "büyük islam cumhuriyetinin(!)" gönüllü bekçileri ama çoğu kez namus bekçiliği yapan besiçler tarafından öldürülen iranlı cesur insan.
 • (bkz: neda soltani)
 • ona dair:

  ****
  yesterday a young woman died on the streets of tehran. within hours of the tragedy the internet was full of cell-phone images of her last breath. today, neda is the face of iran’s crisis. at one moment she is a girl strolling the streets alongside her father, more an observer than a participant in the demonstrations; at the next moment an assassin’s bullet and her comrades’ cell-phone cameras transform neda into a bleeding corpse and an immortalized martyr. as her father’s painful cries linger in our ears, a poet’s voice sings of her death. the only beauty in this tragedy is her face, and the knowledge that still, at this moment, the death of one girl is worthy of our attention — all too soon the dead will have no name.
  ****

  http://danedegenhardt.wordpress.com/…09/06/22/neda/
 • ayaginda asics tiger'lari, jean pantolonuyla ne kadar bizden, turk insaninin "ocu mollalarin iran'i" ezberinden ne kadar uzak. bir anda sak diye yere dususu, agzinin yuzunun kan icinde kalmasi, basina coken babasi, yakinlari, neda'nin geriye dogru kayan gozleri. herhalde hayatimin sonuna kadar gozumun onunden gitmeyecek goruntulerden biri. insanliga olan (hala kaldiysa) azicik inancinizin hepten silinmemesi icin, mesela youtube'da video alti yorumlarini okumamanizi tavsiye edecegim; cunku okursaniz benim gibi "bu yahudilerin isi, kizi israil oldurmus, ameriga vurmus" yorumlarina da denk gelecek, hayattan tiksineceksiniz. yeterince tiksinmediyseniz. tahran'da neda soltani, atina'da alexandros grigoropoulos, gazze'de rachel corrie, mardin'de ugur kaymaz, ad infinitum, (ad nauseam.) ozur dileriz.
 • bir devrim şehidi. insanların parmak ucu kadar özgürlük isteği için nasıl bedeller ödediğini gösteren çağırma, bağırma, seslenme, haykırış.

  "amerika'ya ne de güzel kafa tutuyor" diye hoş karşılanan ahmedinejad, belli ki kendi halkına da kafa tutuyormuş ki cenaze namazına bile izin vermemiş.

  http://www.radikal.com.tr/…22.06.2009&categoryid=81
 • kayan gözleriyle birlikte ölümsüzleşmiştir. tıpkı benno ohnesorg gibi...