şükela:  tümü | bugün
 • sene 93'tü, hastane günlüklerim arasında annemin yattığı odanın yanında yatardı. sıska, iyice zayıflamış biriydi. nedense o minicik cüssesiyle, halsiz konuşmasıyla kalbimi kazanmıştı. geleni gideni fazla yoktu, tek başına çilesini, vaktini bekliyordu. her hastaneye gidişimde annemden fazla onu gözlemlerdim, her gün zayıflıyordu, minik bi torunu vardı, getirdiklerinde yüzünün acıyla buruşmasına aldırmaz onu kucaklardı.
  sonra annem taburcu oldu, onun da ölüm haberi çıktı gazetelerde.
 • iyi bir halk muzigi insani oldugu kesin de, 70'lerde trt'nin muzik denetleme kurulu baskani iken, ulkede duzgun muzik yapan hemen hemen herkese ekrani kapatarak iyi bir is mi yapmis, orasi tartismali...
 • halk muzigi'nin derleme acisindan gelismesine katkisi olduysa da, 70'lerde trt muzik dairesi baskani iken sadece popcular degilmis gazabina ugrayan. halk muzikcilerin [neset ertas vs.] kendi yaptiklari halk muzigi formundaki eserleri yayinlamasini engelliyormus. adi halk muzigi ya, mutlaka anonim olacak.. zihniyete bak..
 • çamlığın başında bir ince duman
  gördükçe ağlardı gözü nida'nın
  ziya'yı* vurmuşlar yol ortasında
  nasıl dayanırdı özü nida'nın

  baba oldu türkülerin merdine
  acı çekti bir sürmeli* derdine
  şikayet etmedi bir gün virdine
  ilkbahardı kışı yazı nida'nın

  bir gün kırşehir'de, bir gün banaz'da
  adım adım gezdi baharda yazda
  bizi üşütmedi karda ayazda
  yandıkça büyüdü közü nida'nın

  türküler nida'sız onulmaz hasta
  halaylar üzgündür, bozlaklar yasta
  ankara'da, kayseri'de, sivas'ta
  hürmetle edilir sözü nida'nın

  yedi kalem ile yazı yazardı
  aslı akdağlıydı, gurbet gezerdi
  türküleri duruşundan sezerdi
  görünce ışırdı yüzü nida'nın

  bir ömür adadı, samaha bara
  sadamızı yaydı dört bir diyara
  türküler uğruna düştü nâra
  çıra oldu yandı özü nida'nın

  bu ses nerden gelir, kimdir bilinmez
  alır gider bizi, gayrı gelinmez
  yüz asır geçse de yine silinmez
  bozok yaylası'ndan izi nida'nın
 • mehmet nida tüfekçi, 1 mart 1929'da yozgat'ın akdağmadeni ilçesinde doğdu. annesi zeynep tüfekçi, babası hamdi tüfekçi'dir ilk müzik eğitimini babası hamdi tüfekçi'den aldı.

  müziği seven ve müziğin içindeki bir ailenin çocuğu olan nida tüfekçi, bağlama çalmaya başlamasını şöyle anlatırdı: "7, 8 yaşlarındaydım her halde. sazla benim boyumu ölçtüklerinde saz 1.5 karış uzun gelirdi benden. sazın sapına kolum yetişmezdi de teknesini bir duvara daya-yıp öyle çalmaya çalışırdım..." nida tüfekçi ilkokul çağlarında bazen derslerde bazen müsamerelerde saz çalmasını sürdürmüş ve küçük yaşlarda yeteneğini ortaya koymuştur.

  ilk öğrenimini akdağmağdeni'nde bitiren tüfekçi ortaokula akdağmağdeni'nde başlamış üçüncü sınıfı boğazlayan'da tamamlamıştır. yaşadığı ilçede lise olmadığından öğrenimine çevre illerden birinde devam etmek zorunda kalır. liseyi ankara maliye okulu'nda bitirir.

  tüfekçi maliye okulu'nda öğrenci iken muzaffer sarısözen'le tanışır. sarısözen'le tanışması belki de yaşamının dönüm noktasıdır. hem okuluna devam eder hem de 1947'den itibaren ankara radyosu'nun yurttan sesler emisyonlarına ses ve saz sanatçısı olarak katılır. o zamana kadar gerek radyo sanatçılarının gerekse muzaffer sarısözen'in bilmediği bir tavır ve tezene ile (sürmeli tavrı) saz çalıp türkü söyleyen nida tüfekçi, radyonun en parlak simaları arasında yer almıştır. 1953 yılında ankara radyosu'nda açılan sınavda başarı göstererek yurttan sesler'in daimi korosunda çalmaya başlar. 1959' yılında istanbul radyosu'na naklen atanır. 1964
  yılında türk halk müziğinden sorumlu türk müziği şube müdür yardımcılığına 1972 yılında ise trt müzik dairesi
  türk halk müziği müdürlüğü'ne atanır. 1974 yılında ise trt müzik dairesi başkanlığına (vekaleten) getirilir. 1976'da bu görevden istifa eder. aynı yıl istanbul türk muskisi devlet konservatuarı'nın kurucu üyeliğini yapan tüfekçi bu okulda, yönetim kurulu üyeliği, başkan yardımcılığı bölüm başkanlığı ve danışma birimi üyeliği görevlerinde bulunur. yine aynı okulda bağlama, thm solfeji, thm bilgileri ve bölge tavırları derslerini okutur.

  trt kurumu'nun çeşitli kademelerinde görev yapmış olan nida tüfekçi, "ezgilerin getirdiği". "deyişler ve ezgiler". "halk ozanları geçiyor". "ozanlar ve bölge sanatçıları". "bağlama ailesi" (belçika radyosu için) adlı radyo programları ile "türküler ve oyunlar", "türkülerin dili" adlı tv programlarını da hazırlayıp sunmuştur. ayrıca çeşitli halk müziği programlarında şeflik de yapan nida tüfekçi'nin yönettiği bazı radyo programları ise şunlardır: "dört ses dört saz". "divan-bağlama-cura". "erkekler topluluğu-bağlama takımı", "beraber ve solo türküler". "yurttan sesler".

  yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen folklor ve müzik içerikli kongre, panel ve sempozyumlara katılarak türk halk müziğinin tanıtımına büyük katkılarda bulunmuştur. 1974 yılında yugoslavya'da. 1976 yılında japonya'da açıklamalı halk müziği konserleri verir.

  nida tüfekçi'nin çeşitli kurum ve derneklerden aldığı pek çok başarı ödülü vardır. başarılı çalışmalarından ve üstün hizmetlerinden dolayı 1991 yılında t.c. kültür bakanlığı tarafından kendisine "devlet sanatçısı" unvanı verilmiştir.

  eşi neriman tüfekçi ile yayınladığı "memleket türküleri" (ist. 1964 hakan yayınevi) adlı bir de kitabı vardır.

  türk folklorunun müzik ve oyun dallarında yurt içinde ve dışında seçkin bir yer edinmiş, kültürümüze yapmış olduğu katkılarla halk müziği dünyasına damgasını vurmuş olan m. nida tüfekçi 18 eylül 1993 cumartesi günü yaşama veda etmiştir.

  kaynak:
  http://www.kalan.com/…/dergi/dergi.asp?t=3&yid=3537
 • farklı yörelere ait türküleri yerel tavırlarıyla mükemmel bir şekilde icra etmiş müstesna şahsiyet. ve bu yüzden tavır denilen şeyi öğrenmek isteyen insanların bol bol dinlemesi gereken saz üstadı.
 • su entariyi yazmadan bes dakika öncesine kadar kadin sandigim kisi. trt'nin türkü programlarinda muzaffer sarisözen ile beraber bol bol ismi gecer.
 • yozgat sürmelisi'ni o'ndan dinlemeden, dinledim diyemem.
 • trt türkü arşivinin babası. bir çok türküyü derlemiş ve notalandırmıştır. yozgat'ın yetiştirdiği en büyük sanatçıdır.