şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atomun yapısını ortaya koyan danimarkalı fizikçi.
  baba(niels bohr, 1885-1962) ve oğul (aage niels bohr 1922-****) fizikçilerin ikisi de nobel sahibidirler.
 • atom teorisiyle unlu 1922 nobel fizik odulu sahibi, kuantum kuraminin kurucularindan, danimarkali bilim adami, fizikci.
 • bir belgeselde söylenildiği kadarıyla yazı yazmak gibi bir fobisi olan bu yüzden doktora tezini annesine yazdıran ve babasının "doktoranı yapacak düzeye gelmişsin, kendi işini kendin yap" demesi üzerine babasıyla kavgalar eden, evlendikten sonra yazılarını karısına yazdıran fizikçi.
 • yari yahudi oldugundan ikinci dünya savasinin ileri bir zamaninda enstitüsüne almanlar tarafindan el koyulmustur. kendisi allahtan bundan önce ingiltereye kacirilmistir, ordan amerikaya, böylelikle kendine bir zaval gelmemistir.
  heisenberg ile arasinda ikinci dünya savasinin baslarinda kopenhag'da atom bombasi projesi üzerinde tarihi bir konusma gecmistir. bu tarihten önce et ve tirnak olan bohr-heisenberg ikilisi, bundan sonra neredeyse düsman olmuslardir.
  bu tarihe kadar kimse o gece bu iki dahi arasinda gecen konusmanin icerigini bilmemektedir. ikisi de bu sirri mezara götürmüslerdir.

  bohr belki tüm zamanin bilimsel ahlaki en gelismis bilim adamidir.
 • şekil a'da görüldüğü üzre bir sözlük yazarı aynı zamanda...
 • atomaltı partiküllerin sadece gözlemcinin varlığı karşısında ortaya çıktıklarını anladıktan sonra "kuantum fiziği karşısında şoke olmayan onu anlamamış demektir" diyen bilimadamı.
 • bohr ile ilgili şöyle de bir hikaye vardır...
  öğrencilerinden biri birgün bohr'u bir tom mix filmine götürür. filmden sonra bohr filmi şöyle yorumlar:
  "bu filmi sevmedim; aşırı inanılmazdı. kötü adamın güzel kızı kaçırması mantıklı; bu her zaman oluyor. arabalarının altındaki köprünün çökmesi olur gibi değil, ama bunu kabul etmeye razıyım. kadın kahramanın uçurumda havada asılı kalması daha da inanılmaz ama onu da kabul edelim. tam o anda tom mix'in atı üzerinde çıkagelmesini bile kabul ediyorum. ama tam o anda bütün işin bir sinema kamerasıyla filme alınabilmesi kolayca kabul edebileceğimden çok fazla"

  kaynak: niels bohr, danimarkalı kibar dahi
 • söyle guzel bir sözü vardir:
  bir dogrunun tersi yanlistir ama derin bir dogrunun tersi baska derin bir dogru olabilir.