• önce cin ali sonrada ayşegül okulda kitapları ile başlanmalı. sonra ufak ufak çocuk kalbi sonra şeker portakalı filan..
  • büyük ihtimalle, nietzsche'nin bilmediğiniz dilde basılmış bir kitabını okuyorsunuz demektir.
  • nietzsche'yi say yayınlarından okuduğunuzu gösterir.
  • "nietzsche okuyorum" demek için nietzsche okunduğunu gösterir.
  • altında amma linç dönüyor dedirten ifade. say yayınlarından okunduğu için olabileceğine katılıyorum. ben de o kırmızı-yeşillerden tanışmıştım niçe'yle, ve yarısında çıkmıştım. bunda konunun karmaşıklığı, benim gerzekliğim, niçe'nin bulanıklığı vb hiçbirisi söz konusu değil. sadece çevirinin kötülüğü yüzünden oluyor. yoksa nietzsche gayet leziz bir abimiz, kendisiyle aynı gezegenin yaşayıcısı olduğum için memnunum.
  • irvin yalom'un nietzsche ağladığında kitabı okunarak bir nebze üstesinden gelinebilecek sorun. en azından niçe hakkında genel bir kanı elde eder adamın dünya görüşünü kavrarsın. ama amaç popülistlik yapmaksa niçe oturup kendi anlatsa bir şey anlamazsın.

edit: evet üstüne basa basa popülizm diyorum. çünkü cehalet kültürü o kadar hakim ki yaşadığımız döneme, artık bilgiyle dalga geçmek, okuyan insanları küçük görmek popüler kabul ediliyor. cahillik ya da duyarsızlık sürekli yüceltiliyor. okuyup anlamaya çalışmak yerine "ne diyo bu değişik lan?" demek daha çok prim yapıyor.
  • ben de irvin yalom sayesinde nietzsche ile tanışanlardanım.lisede okurken o kitabın elimde süründüğünü hatırlıyorum.nietzsche yazmasa bile adı beni korkutmaya yetmişti. kitabı bitirdiğimde ise resmen nietzsche'ye ve kitaba hayran olmuştum.'beni öldürmeyen acı güçlendirir' cümlesiyle ilk o kitapta karşılaşıp bir yere not ettiğimi hatırlıyorum.
    sonra bu cümleyle bir sürü şarkı yapıldı ve bunu da sıradanlaştırdık orası ayrı konu.
    şimdi elimde böyle buyurdu zerdüşt kitabı var.aynı ön yargılarla on sayfa başlayıp bırakıyorum.kitabı bitirebilirsem nietzsche'yi anlayıp anlamadığım hakkında görüşüm olacak en azından.
    edit:imla
  • kalitesiz bir çeviriden okunarak katmerlenebilecek olay.
  • kitap okumayan bir şahsın, kendisini rahatlıkla içerisinde bulabileceği durumdur.
hesabın var mı? giriş yap