şükela:  tümü | bugün
  • bir tarafta roman ve hikâye yazarı franz kafka, diğer tarafta ise filolog friedrich nietzsche. bu iki önemli figür sık sık karıştırılmaktadır. franz kafka '' biraz daha uyusam bu olanlardan kurtulabilir miyim? '' derken, nietzsche ise '' uyuyunca geçmez. kalkın! konuşmamız gerek. '' der. biri sorunları unutmak, diğeri ise çözmek ister.
  • kafka düşüncelerini durdurmak isterken, nietzsche düşüncelerin sığ sularına atardı kendini
  • franz kafka ''biraz daha uyusam kurtulabilir miyim?'' derken, friedrich nietzsche ''uyuyunca geçmez. kalkın! konuşmamız gerek.'' der.

    biri sorunları unutmak, diğeri ise çözmek ister.
  • kafka nihilisttir, acılarını kabullenip onlarla yaşamaya çalışır, tabi adına yaşamak denirse. nietzsche ise nihilizmi aşmak konusunda gözü karadır. denizin ortasında batan bir gemide ikisinin durumu şu olurdu: kafka bir yere çömelip ölüm üzerine hüzünlenerek düşünürken, nietzsche bulundukları durumdan kurtulmak için hem düşünüp hem de oradan oraya koştururdu. arada da dönüp kafka'ya söverdi muhtemelen. kafka'nın bu nihilizme perçinlenmiş çaresizliğini şato adlı hikayesinde görmek mümkün. nietzsche ise böyle buyurdu zerdüşt'ün de, inatla insanlara yol göstermeye, hakikati anlatmaya çalışan bir bilge olarak karşımıza çıkıyor. defalarca direnci kırılıyor, defalarca vazgeçiyor, ama her seferinde tekrardan insanlara dönüyor ve üst-insan'ı müjdeliyor. nietzsche'nin güç istenci kitabında, nihilizm konusunda yaptığı bir ayrım var: aktif nihilizm, pasif nihilizm. kısaca; kafka pasif nihilisttir, nietzsche aktif nihilisttir.