şükela:  tümü | bugün
  • nietzsche gibi eserlerinin çoğunda insanın merhametini eleştiren, zayıfları hakir gören, egoyu öven bir insanın merhametin gücü karşısında yenilgiyi kabul etmesini sağlayan ve bana göre teorilerinin bir çoğunun hatalı olduğu gerçeğini kavrayıp akıl hastanesine giden süreci başlatan vaka.

edit: tersinden yorum çıkarma vakaları var yine. nietzsche için kullandığım nefret ifadeleri yok entry'de. merhameti eleştirdiği, egoist insanları övdüğü kısımda hemfikir olmamız gerekiyor. "bana göre" ibaresini kullandım çıkardığım sonucu belirtirken de, çünkü bana göre egoist insanı yüceltmek merhameti alçaltmak hatalı bir teorik sonuç.
    nietzsche büyük bir düşünür, bunda da hemfikiriz, ancak bu onu tamamiyle hatasız bir insan yapmaz. yaptığı hatalar da onun büyük bir düşünür olduğu gerçeğini değiştirmez. milliyetcilik gibi nefret ettiğim bir ilkesi olsa da atatürk'ün gözümde büyük bir devrimci olduğu gerçeğini değiştirmeyeceği gibi.

işbu bahsettiklerim aynı zamanda fulbol takımları tartışması ile felsefi bir konu üzerindeki tartışmanın arasındaki farklar oluyor.
  • ''bunda ne et vardır be.''
    diye düşünürken gözüne toz kaçması olayıdır.
  • (bkz: torino atı)
  • ad hominem ile felsefe curutulmez.

yalan yanlis tespitlerle felsefe curutulmez.

takim tutar gibi teori savunulmaz.

dusunurlerin fikirleri gunumuzde eskimis olabilir. fakat insanin dusunce dunyasinin gelisimini anlamak icin o eskiyen teorilerin nereden geldigi ve neye evrildigini de gormek onemli.

(post) moderniteyi, yani icinde yasadigimiz dunyayi, nietzsche okumadan anlamak -anlamak buyuk bir kelime. biz ona yorumlamak diyelim en iyisi - zor. ata sarilip aglamasi, ne nietzsche'nin teorilerini curutur, ne de dusunur olarak buyuklugunden bir sey eksiltir.
  • ata sarılmasından anlayacağımız yegane şey, filozof da olsan duygularının olmasıdır, nietzsche'nin duygusallığı, fikirlerinin piç olmasına neden olmaz.
  • atın, bir kadınla buluşmadan gelmesindendir. onu teselli etmek için yapmıştır.
  • veganların dahi anlamındaki - de'yi ayırmakta güçlük çektiğini gösteren yorumlara konu olan başlıktır..

vegan beslenmede b12 şart..
  • şu sözüyle cevap verilmesi elzemdir

"çile çekmenin erdem, ikiyüzlülüğün erdem, intikamın erdem, vahşetin erdem, aklın inkarının erdem, buna karşın kendini iyi hissetmenin tehlike,öğrenme hırsının tehdit, barışın tehlike, acımanın tehlike, merhamet görmenin küfür, işin küfür, çılgınlığın tanrısallık, değişimin ahlaksızlık ve bozulma emaresi sayıldığı çağda!

— siz bunların hepsinin değiştiğini ve insanlığın böylece kendi karakterinde yanılmış olması gerektiğini mi sanıyorsunuz?

ah siz insan sarrafları, kendinizi daha iyi tanıyın!"

(bkz: nietzsche)
  • merhameti eleştirmesi merhametsiz olduğunu göstermez.
  • öyle bir ağlamıştır ki işin sonunda (bkz: nietzsche ağladığında) kitap yazılmasına neden olmuştur.