şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yılın her döneminde yetişebilen ve ülkemizde kadın erkek ayırmadan severek diktiğimiz yaz aylarının vazgeçilmezi olan nifak tohumları, genellikle büyüyüp meyve vermesinden yaklaşık olarak dört ay gibi bir süre öncesinde ekiliyor. meyveler genellikle ortadoğu diye tabir edilen topraklarda yetişmekte ve suyu depolamıyor olmalarından mütevellit bu bitkiler hızlı büyüyorlar yani bambu ağaçları gibi uzun bir bekleme periyodu olmuyor. nifak tohumu ekmeyi planlıyorsanız ilk olarak ekilecek yeri ve çevresindeki kişileri ve çevresel şartları belirlemeniz ve bunları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

    ekmeyi planladığınız tohumun ihtiyaçlarına uygun olarak, tohumu iyi besleyip gerekli güneş su ve gübre besleyici elementler gibi hayati ihtiyaçlarını sağlamalısınız.

    söylemeden geçemeyeceğim tohumu çok derinlere ekmemeniz de çok önemli zira yağmur ve sel gibi durumlarda tohumun yerini unuttuğunuz takdirde ekilen tohum hiç olabilir. söz gelimi hani bazen olur ya birisine küsersiniz sonra neden küstüğünüzü unutur ve önünüze dönersiniz onun gibi yani. çok derine ekmeyin.

    nifak'ın hızlı büyüme döneminde toprağa azot içerikli şeyler eklemeniz bitkinin büyümesini hızlandıracaktır. kış aylarındaysa fosfor eklemenin bitkinin donmasını engellediği yıllardır kulislerde konuşulmakta.
  • sürekli milli irade, bir olacaz, tek millet, tek vatan vs gibi şeyler söylemek şard.
  • sularken sevgimizi de veriyoruz ve ona güzel şeyler fısıldıyoruz ki hemen gürbüzleşsin.