şükela:  tümü | bugün
 • diğer bir adı da nipt (non-invasive prenatal test) olan ve hamileliğin 10. haftasından itibaren bebeğin dna'sının annenin dna'sına karışmaya başlamasıyla yapılabilen genetik test. anneden alınan iki tüp kandan bebeğin dna'larının ayrıştırılması ve incelenmesi ile trisomy 8, trisomy 13, trisomy 21 (down sendromu) gibi genetik hastalıklar %99 ihtimalden daha yüksek doğrulukla tespit ediliyor, bebeğin cinsiyetini kesin olarak öğrenmeniz de cabası. amniyosenteze alternatif oldukça kolay ve risksiz bir yöntem ancak malesef henüz ülkemize gelmemiş bir teknoloji olduğundan ve kan yurt dışına gönderilip tahlil edildiğinden fiyatı oldukça pahalı ve sonucu almak 3 hafta kadar sürüyor. umarım ileride ülkemize gelir, yaygınlaşır ve ucuzlar.

  daha fazla bilgi için buyrun
 • teknoloji transferi ile türkiye'de de gerçekleştirilen test. bize test sonuçları 7 iş gününde mail olarak gönderildi. maksimum on iş günü olarak bildirilmişti zaten. fiyatlar hala makul seviyede değil ama durumu olanların yaptırması gerekmekte.

  şieket web sitesi için buyrun. test yaptırmak için direk şirket ile irtibata geçiniz. aracılar kafadan beş yüz - yedi yüz tl üzerinizden para kazanmaya çalışıyorlar. kaygılıyken ve evladınızı düşünürken aracıların tutumu hiç etik bir davranış değil ama insanların dini imanı para olmuş. paranızı bu tip adamlara kaptırmayın.

  şirket bulunduğunuz ildeki daha önceden anlaştığı bir hemşire vasıtası ile bir tüp kan aldırıp aynı gün içerisinde kargo vasıtasıyla ankara'ya getirtiyor. ödeme yapmanıza müteakip teste başlıyorlar. umarım herkesin testi temiz çıkar ve kimse evladı ile sınanmaz.
 • şu anda eft ücreti -aracı kişi kullanırsanız- 2500 tl trink para olan test. ancak insanın içini rahatlattığını söyleyebiliriz. özellikle anne adayı 30 yaşın üzerindeyse baktırmak faydalıdır. öncesinde yapılan ikili testler ve ultrasondaki kontroller de normalse -bebeğin ense kalınlığı, kalp atışları vs.- katmerli olacaktır.

  haa illa şart değil elbette, ancak eşiniz bir yerden duyduysa ikna olması için yaptırmak kaçınılmazdır.*
 • öncelikle buraları okuyorsanız düşünüyor ve araştırıyor olabilirsiniz. nedir bu ne değildir diye. özellikle sana söylüyorum baba adayı. işin zor.

  umuyorum genetik anlamda bozukluğu olmayan bir bebeğe sahip olursunuz. fakat bu süreçte doğumda sürprizle karşılaşmak istemeyenler, psikolojik olarak kendini hazırlamak isteyenler veya olası bir gen bozukluğu neticesinde kürtaj yaptırmak isteyenlere tavsiyemdir. ikili test yaptırmayın bunu yaptırın.
  isteğe bağlı olarak hemşire geliyor kanı alıyor gidiyor 7-10 iş günü içinde de kan sonucunuz geliyor.

  hamile olduğumuzu öğrendiğimizde herkes bir şeyler öneriyor bunu yaptırın bu ilacı alın balık vitamini kullanın ikili test yaptırın v.s gibi. ne yapacağımızı bilmediğimiz için hepsinden azar azar yaptırıyoruz. ikili testi de yaptırdık. 1/750 gibi bir oran neticesiyle sonuçlanan "down syndrome riki mevcuttur" ibaresi kafada soru işareti bırakıyor. ben hadi sayılsalcıyım da rakamın küçüklüğünü algılayabiliyorum da eşim öyle değil ki. bir olasılık yazısını görünce çıldırıyor. bu test doğrudan dna kontrolü üzerinden kromozom sayısı v.s gibi şeyleri doğrudan teste tabi tuttuğu için, test-doğum arasında anne ve bebek, olası bir mutasyon v.s gibi şeylere maruz kalmadığı takdirde %99,5 olasılıkla size gerçeği "incelenen parametrelerde yüksek risk saptanmamıştır" şeklinde açıklıyorlar.

  yani kaderci değilseniz ve allah bu şekilde yarattı ben ilgilenmem o kısımlarla diye düşünmüyorsanız şayet, ikili test, üçlü test, dörtlü test gibi maliyetli ve uzun vadede sonuç alabileceğiniz testleri es geçip doğrudan ve kesin olarak nifty test ile sonuca ulaşabilirsiniz.
 • hollanda'da son iki senedir ucretin buyuk bir kismi zorunlu saglik sigortasi tarafindan karsilanmaktadir. annne-baba adaylarinin 175 eur odemeleri yeterli. eger istenirse test kapsami 13,18,21'e ek olarak genisletilebilir. bu durumda annenin de dna'sina bakilir. lakin annede kanser varsa bunu soylemekle yukumludur.
 • aklınızda bununla ilgili bir soru varsa olmasın lütfen ve yaptırın.
  herkes birilerinden “bebeği engelli doğacak dediler ama doğmadı bak” ya da “anne karnında belli olurmuş ama bir şey söylemediler” cümlelerini duymuştur. bunlar aklınızı kurcalamasın istiyorsanız yaptırmanız gereken test bu.
  evet ucuz değil ama bir çok belirsizliği ortadan kaldıran bebeğinizin kromozomal bir rahatsızlığı olup olmadığını söyleyen işe yarar bir test.
 • diğer yöntemler gibi, kesinliği olmayan test. duzen laboratuvarindan nifty testi yaptırdık. tüm sonuçlar negatif çıktı. çocuğumuz doğdu, doktor down sendromlu olabilir dedi. neyse ki nifty yaptırmıştık. içimiz rahattı(!) farklı bir doktora gittiğimizde oda down sendromlu olabileceğinden bahsetti. genetik test yaptırmaya karar verdik ve bebeğimiz down sendromlu çıktı. yani bu testlerin bir kesinliği yok. tecrübeyle sabit.

  edit: gelen mesajlara istinaden editlemek istedim. cocugum down sendromlu. nifty testi kesin sonuc vermiyor maalesef. sanirim kesin sonuc veren tek test amniyosentez. ancak down sendromlu bir cocugun ebeveyniyseniz, normal bir ebeveyne gore, cocugunuz gelisim gosterdiginde 2 kat daha mutlu olursunuz. o bizim iyikimiz. iyiki test yanilmis ve onun ebeveyni olabilmisiz. korkunuzu anlayabiliyorum. ama bu cok ozel bir duygu. ozel olmaktan korkmayin.
 • hatalı bir şekilde "tanı testi" diye tanımlanan test. bu test (en azından an itibari ile), her ne kadar % 99 gibi hassasız falan dese de, halen bir tarama testidir. kesin tanı koydurmaz. (bkz: tanı testi) denmesi için sonuçlarının karşılaştırılması vs. gibi yeni araştırmalar gerekir. bu tarama testinde riskli bir durum çıkarsa kesin tanı için yine amniyosentez, kordosentez gibi kesin tanı testlerinin yapılması gerekir.
 • ikili test yerine yaptırdığımız analiz testi.

  ben biraz evhamlı olduğum için ikili test zamanı geldiğinde hemen araştırmaya başladım. ve gördüm ki forum sayfaları, ikili test yaptıran ve doktorun, bu çocuk down sendromlu dediği ama çok da sağlıklı çocuklar doğuran insanlarla dolu. böyle hikayesi olan belki yüz kişiye denk gelmişimdir.
  ikili testten sonrası anne ve aile için tam ızdırap. son sonuç iyi olsa bile, amniyosentez vs derken haftalar gece gündüz ızdırap içinde beklemekle geçiyor.

  işte bu stresin bize ağır geleceğini bildiğim için direkt bu teste yöneldik. üç dört yeri aradık, fiyat olarak en uygununu seçtik. bu arada fiyatı ikili test ücretinden biraz fazla. ama değiyor mu, kesinlikle.
  serenity, harmony vs. isimleri farklı olsa da hepsi aynı.
  istanbulda anlaşmalı oldukları bir hastanede eşim kan verdi ve abdye yollandı. tam 1 hafta sonra sonuç geldi.

  yaş, önceki doğum hikayesi vs derken ikili testte risk oranının yüksek çıkıp, bizi o kaosa sürükleyeceğinden emindim. şimdi içim rahat. cinsiyet öğrenme de bonus oldu. çok da önemli değildi ama 1,5 ay öncesinden öğrenmiş olduk. bize güzel bir hediye oldu.

  sonuç olarak üstteki arkadaşların da dediği gibi, maddi durum elveriyorsa kesinlikle öneriyorum. ikili testi hiç yaptırmadan bunu yaptırın. hele ki benim gibi kuruntuluysanız.
 • şu anda böyle bir ihtiyacım yok. ama zamanı geldiğinde kesinlikle yapacağımız test.

hesabın var mı? giriş yap