• diğer yöntemler gibi, kesinliği olmayan test. duzen laboratuvarindan nifty testi yaptırdık. tüm sonuçlar negatif çıktı. çocuğumuz doğdu, doktor down sendromlu olabilir dedi. neyse ki nifty yaptırmıştık. içimiz rahattı(!) farklı bir doktora gittiğimizde oda down sendromlu olabileceğinden bahsetti. genetik test yaptırmaya karar verdik ve bebeğimiz down sendromlu çıktı. yani bu testlerin bir kesinliği yok. tecrübeyle sabit.

edit: gelen mesajlara istinaden editlemek istedim. cocugum down sendromlu. nifty testi kesin sonuc vermiyor maalesef. sanirim kesin sonuc veren tek test amniyosentez. ancak down sendromlu bir cocugun ebeveyniyseniz, normal bir ebeveyne gore, cocugunuz gelisim gosterdiginde 2 kat daha mutlu olursunuz. o bizim iyikimiz. iyiki test yanilmis ve onun ebeveyni olabilmisiz. korkunuzu anlayabiliyorum. ama bu cok ozel bir duygu. ozel olmaktan korkmayin.
  • öncelikle buraları okuyorsanız düşünüyor ve araştırıyor olabilirsiniz. nedir bu ne değildir diye. özellikle sana söylüyorum baba adayı. işin zor.

umuyorum genetik anlamda bozukluğu olmayan bir bebeğe sahip olursunuz. fakat bu süreçte doğumda sürprizle karşılaşmak istemeyenler, psikolojik olarak kendini hazırlamak isteyenler veya olası bir gen bozukluğu neticesinde kürtaj yaptırmak isteyenlere tavsiyemdir. ikili test yaptırmayın bunu yaptırın.
    isteğe bağlı olarak hemşire geliyor kanı alıyor gidiyor 7-10 iş günü içinde de kan sonucunuz geliyor.

hamile olduğumuzu öğrendiğimizde herkes bir şeyler öneriyor bunu yaptırın bu ilacı alın balık vitamini kullanın ikili test yaptırın v.s gibi. ne yapacağımızı bilmediğimiz için hepsinden azar azar yaptırıyoruz. ikili testi de yaptırdık. 1/750 gibi bir oran neticesiyle sonuçlanan "down syndrome riki mevcuttur" ibaresi kafada soru işareti bırakıyor. ben hadi sayılsalcıyım da rakamın küçüklüğünü algılayabiliyorum da eşim öyle değil ki. bir olasılık yazısını görünce çıldırıyor. bu test doğrudan dna kontrolü üzerinden kromozom sayısı v.s gibi şeyleri doğrudan teste tabi tuttuğu için, test-doğum arasında anne ve bebek, olası bir mutasyon v.s gibi şeylere maruz kalmadığı takdirde %99,5 olasılıkla size gerçeği "incelenen parametrelerde yüksek risk saptanmamıştır" şeklinde açıklıyorlar.

yani kaderci değilseniz ve allah bu şekilde yarattı ben ilgilenmem o kısımlarla diye düşünmüyorsanız şayet, ikili test, üçlü test, dörtlü test gibi maliyetli ve uzun vadede sonuç alabileceğiniz testleri es geçip doğrudan ve kesin olarak nifty test ile sonuca ulaşabilirsiniz.
  • teknoloji transferi ile türkiye'de de gerçekleştirilen test. bize test sonuçları 7 iş gününde mail olarak gönderildi. maksimum on iş günü olarak bildirilmişti zaten. fiyatlar hala makul seviyede değil ama durumu olanların yaptırması gerekmekte.

şieket web sitesi için buyrun. test yaptırmak için direk şirket ile irtibata geçiniz. aracılar kafadan beş yüz - yedi yüz tl üzerinizden para kazanmaya çalışıyorlar. kaygılıyken ve evladınızı düşünürken aracıların tutumu hiç etik bir davranış değil ama insanların dini imanı para olmuş. paranızı bu tip adamlara kaptırmayın.

şirket bulunduğunuz ildeki daha önceden anlaştığı bir hemşire vasıtası ile bir tüp kan aldırıp aynı gün içerisinde kargo vasıtasıyla ankara'ya getirtiyor. ödeme yapmanıza müteakip teste başlıyorlar. umarım herkesin testi temiz çıkar ve kimse evladı ile sınanmaz.
  • özel laboratuvarlarda güncel fiyatı 7 binden başlayan testtir.

ikili tarama testinde risk oranı 176/1 çıkınca panikledik.

doktorumuzun önerisiyle bu testi ücretsiz yapan ümraniye eah’e bugün itibariyle kanımı verdim.

ayrıca çok kolay oldu, mhrs’den tıbbi genetik bölümüne randevu aldım, doktor ikili tarama test sonucuma baktı ve hemen kan vermem için lab’a yönlendirdi, devlet hastanesinde bu kadar kolay halledebileceğimi hiç düşünmemiştim. sonuçlar 2-3 haftaya çıkacakmış, bekliyoruz bakalım.

yani o kadar parayı vermenize gerek yok arkadaşlar.

edit: hastane ödenek alamadığı için bu testi yapmayı durdurmuş arkadaşlar.
  • eşim 40 yaş üstü ve ilk cocugumuz olduğundan biz de 2021 mayıs'ta üç bin tl'ye bu testi yaptırdık. (bana kalsa yaptırmazdım, bir şey çıksa da yas itibariyle tekrar gebe kalmanin zor olması ve annelik icgudusu nedeniyle eşim bebeği aldirmazdi). bir şey çıkmadı, cinsiyet de erkek çıktı bu testte. ultrasonda da doğruladık cinsiyeti. kan alarak yapılması, doğruluk yüzdesinin çok daha yüksek olması ve cinsiyeti de saptaması nedeniyle tarama testlerine göre risksiz, yüksek dogruluklu ve avantajlı bir test. (taramada iğneyle amniyotik sividan örnek alınıyordu sanırım, riskli bir işlem)

ekleme: oğlumuz sağlıklı bir şekilde doğdu.
  • o sonuçları beklemek var ya dünyanın en zor şeyiydi dediğim test.
    yaşımdan dolayı ikili test istediler kesin ve şüpheli çıkması üzerine ve zaten düşük açısından riskli olacağım kesin olduğu için bu testi önerdiler.
    o sonuçlar gelene kadar neler çekiliyor neler.
  • fetal dna testi olarak erken gebelik haftalarında bebekteki spesifik kromozomal anomalileri anne kanından tespit edebilen bir tarama testidir. iyi tarafı amniyosentez gibi girişimsel işlemler risk taşımaktayken nifty testleri sadece anneden alınan 1 tüp kan ile aynı doğrulukta sonuçlar vermektedir.

bizim için ise yaklaşık 3 hafta önce sonucunu alarak dünyamızın yıkıldığı test! herşey yolunda gidiyor derken aylık rutin ultrasona girmemle birlikte doktor bir anda sessizleşti, bebek olması gereken sağlıkta değil dedi, üzerine 4 doktor daha baktı. amniyosentez 16. hafta ve sonrasında yapılabildiğinden, cvs'de doğruluk yüzdesi olarak %95'lerde kaldığından gözlemleyecek ve yaşayacak mı bekleyeceğiz dediler. derken, önceden yaptırdığımız fetal dna testinin sonuçları geldi; trizomi 21! doktorlar 1 ay daha amniyosentezi beklememe gerek olmadığını, ultrason bulgularının test sonucunu doğruladığını, testlerin trizomileri kaçırmadığını ve zaten bebeğin amniyosentez yapılacak haftaya kadar dahi yaşayabileceğine dair umutları olmadığını ilettiler. kayda değer bir zaman geçmedi ki bebeğin durumunun hayli kötüleşmesi akabinde, 24 saat içerisinde apar topar tıbbi tahliye kararı alındı. eğer düşünürsem tekrardan, bir sonraki gebeliğimde fetal dna testi yaptırmam artık bir seçenek değil neredeyse zorunlu benim için. çünkü amniyosenteze cesaret edebileceğimi zannetmiyorum fakat artık benim bu doğum hikayem ve yaşım sayesinde sıkı takipten başka kaçarım kalmadı. kesinlikle yaptırın, erkenden yaptırın. ne yapacağınıza ne kadar erken karar verirseniz o kadar iyi, 20. 30. haftaya kadar onunla vakit geçirip doğuma sayılı zaman kala bile kaybedebilirdim. doktorlar karardan emin, yine de genel kromozom incelemesi için bebeğin genetik materyali gen labaratuvarına gönderildi. bakalım sonuçlar nasıl gelecek. hem trizomi teşhisi kesinleşecek hem de tüm kromozomlar incelenecek.

edit: genetik sonuç fetal dna testini doğrular şekilde geldi, trizomi 21.
  • bize çok kötü günler yaşatıp güvenilmez olduğunu gördüğümüz test. yüksek riskli sonuç gelince koryon villus biyopsisi yapıldı ve sonuç normal geldi. çeşitli aile büyükleri daha fazla para için hastanenin tezgahı olduğunu bile söylediler.. ben bu şekilde düşünmek istemiyorum. hatta bu konuyu hiç düşünmek dahi istemiyorum.
  • ikili test yerine yaptırdığımız analiz testi.

ben biraz evhamlı olduğum için ikili test zamanı geldiğinde hemen araştırmaya başladım. ve gördüm ki forum sayfaları, ikili test yaptıran ve doktorun, bu çocuk down sendromlu dediği ama çok da sağlıklı çocuklar doğuran insanlarla dolu. böyle hikayesi olan belki yüz kişiye denk gelmişimdir.
    ikili testten sonrası anne ve aile için tam ızdırap. son sonuç iyi olsa bile, amniyosentez vs derken haftalar gece gündüz ızdırap içinde beklemekle geçiyor.

işte bu stresin bize ağır geleceğini bildiğim için direkt bu teste yöneldik. üç dört yeri aradık, fiyat olarak en uygununu seçtik. bu arada fiyatı ikili test ücretinden biraz fazla. ama değiyor mu, kesinlikle.
    serenity, harmony vs. isimleri farklı olsa da hepsi aynı.
    istanbulda anlaşmalı oldukları bir hastanede eşim kan verdi ve abdye yollandı. tam 1 hafta sonra sonuç geldi.

yaş, önceki doğum hikayesi vs derken ikili testte risk oranının yüksek çıkıp, bizi o kaosa sürükleyeceğinden emindim. şimdi içim rahat. cinsiyet öğrenme de bonus oldu. çok da önemli değildi ama 1,5 ay öncesinden öğrenmiş olduk. bize güzel bir hediye oldu.

sonuç olarak üstteki arkadaşların da dediği gibi, maddi durum elveriyorsa kesinlikle öneriyorum. ikili testi hiç yaptırmadan bunu yaptırın. hele ki benim gibi kuruntuluysanız.
  • diğer bir adı da nipt (non-invasive prenatal test) olan ve hamileliğin 10. haftasından itibaren bebeğin dna'sının annenin dna'sına karışmaya başlamasıyla yapılabilen genetik test. anneden alınan iki tüp kandan bebeğin dna'larının ayrıştırılması ve incelenmesi ile trisomy 8, trisomy 13, trisomy 21 (down sendromu) gibi genetik hastalıklar %99 ihtimalden daha yüksek doğrulukla tespit ediliyor, bebeğin cinsiyetini kesin olarak öğrenmeniz de cabası. amniyosenteze alternatif oldukça kolay ve risksiz bir yöntem ancak malesef henüz ülkemize gelmemiş bir teknoloji olduğundan ve kan yurt dışına gönderilip tahlil edildiğinden fiyatı oldukça pahalı ve sonucu almak 3 hafta kadar sürüyor. umarım ileride ülkemize gelir, yaygınlaşır ve ucuzlar.

daha fazla bilgi için buyrun
hesabın var mı? giriş yap