şükela:  tümü | bugün
 • niğde merkez ilçe milli eğitim müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

  bağlı olduğu kurum: milli eğitim bakanlığı
  bulunduğu yer: niğde / merkez
  adı: niğde fen lisesi
  adresi: bor yolu eski koyunlu yolu üzeri birko aş.üstü niğde/merkez
  telefon numarası: 3882250365
  faks numarası: 3882250308
 • eğitim kadrosunda bahri bey hasip bey ve çınar bey kaliteli hocalardir.
 • niğde merkez ve bor ilçesinin arasında bulunan, koyunlu köyünün hemen dibinde, yanında da her daim sesiyle kafa siken bir fabrika barındıran -şimdi kapandı mı bilmem- çetin kış günlerinde ayıların dağdan indiği rivayet edilen, içindeyken nefret ederken dört yıl okuyup mezun olduktan sonra bile halen aidiyet hissettiğim -bakın mesela bu aidiyet duygusunun bir gramı bile mezun olduğum üniversiteye karşı yoktur- beni ileriki günlerimde karşılaşacağım medeniyetten uzak yaşama durumuna o zamanlardan alıştıran, halen görüştüğüm mükemmel arkadaşlar tanıma fırsatı veren yalnız ama güzel okulum.
 • birkaç yıla bir ömre bedel şey sığdırabileceğiniz, yıllar geçse de güzide şehrimiz "niğde"nin ismini her duyduğunuzda kalbinizin pır pır atmasına neden olacak, koyunlu kasabası* üzerinde bulunan, gerek enternasyonel turuncu rengi gerekse polivinil klorür camları ile bana güzel yıllar yaşatan, hasip hocanın "matris determinan" demesi aklınızdan yıllar sonra da olsa çıkmayacak okul.
 • hasip hocanın sözleri hâlâ kulağımda çınlıyor.

  ben çözemedim bu soruyu diyen var mı?
  ben çözemedim diyen birisi kalksın çözsün.(çözemediğimiz zaman tahtaya kalkınca ilham geliyor)
  hepiniz çözdünüz mü? helal yav. peki çözen biri kalksın o zaman.(hâlâ tık yok).
  yüzde 70 çözdüm yüzde 30 çözemedim diyen(sonsuza kadar gider)
  çok basit arkadaş çooook basit ya.

  işler tık mı mık mı? buna hiç tıkır tıkır diyemedim ona yanarım.
 • hayatımın bir dönemini geceli gündüzlü geçirdiğim okuldur.

  öğretmenler çok kaliteliydi gerçekten!!öğretmenlik başka bir şey ama. misal, her iyi matematikçi iyi bir insan olamaz ve doğal olarak iyi bir öğretmen olamaz, buna bağlı olarak iyi insanlar da yetiştiremez. bir başka ifade ile, her iyi matematikçinin yalnızca bir kısmı (iyi) insan ve doğal olarak iyi öğretmen olabilir ve buna bağlı olarak iyi insan yetiştirebilir. neyse ki bizim dönemdeki öğretmenlerin hepsi insan ruhu konusunda çok ince düşüncelere sahiplerdi! !! hepsi, branşlarında mükemmel olmanın yanında, iyi birer pedagoji uzmanı ve eğitim bilimciydi!!!!!!!

  dahası da var, bizlerde; yemek aralarında, hatta okula falan yürürken bile ders çalışıp sınavlara giren bir nesildik. sonra doktor, mühendis, avukat, bilim adamı falan da olduk. ama baharların gelişini fark edemedik, aşık olamadık, çiçekleri koklayamadık, şiir yazamadık. eksik kaldık, tıpkı müfredat dersleri hakkındaki kör topal bilgilerimiz gibi. çünkü biz hep sınavlara çalıştık. biz hep boşa çalıştık. sonuca en hızlı şekilde gittik ve alkışlandık. helal olsun bize, niğde fen lisesine ve ona benzeyen tüm güzide kurumlara. helal olsun, anadoluyu aydınlatanlara.

  bütün öğreticilere ve öğrenicilere selam olsun. yaşasın matematik, fizik, kimya, biyoloji ve onları öğrenen “analitik zekalar”. kahrolsun sanat. kahrolsun analitik zekaya sahip olmayanların uğraştığı felsefe, edebiyat. yaşasın koyunlunun dağları ve taşra ruhu. yaşasın, kasaba aydını ve hümanizmi. yaşasın, görgülü ve hassas ruhlu, aynı zamanda çocuklarını hiç övmeyen ve onları diğer çocuklarla yarıştırmayan ve tam da bu sebepten ötürü hasta ruhlu olmayan taşra ebeveynleri. yaşasın, anadolunun susuzluktan değil de düşünme yoksunluğundan ve bilgisizlikten çatlayan toprakları. yaşasın, özel hayatlarındaki meseleleri hiç bir zaman öğrencilere yansıtmayan, onları ezmeyen ve hor görmeyen o ince ruhlu öğretmenlere!!!

  işbu entry, yaşamının bir döneminde kendisine verilen soruların her birini bir dakikada çözüp, beş şıktan doğru olanını işaretleyen tüm kaybolmuş ruhlara ve aynı zamanda bilenmemiş ağızlarda zerre olanlara adanmıştır.