şükela:  tümü | bugün
  • 90'larin ba$inda arsenal'in sol bekligini yapmi$ bir futbolcu.
  • ingilizlerin ünlü solbeki. aslında arsenal'e gönülvermişler tapsa da, stuart pearce'in gölgesinde kalmıştır nigel. buna da yanar durur, bu satırların yazarı. evet pearce iyi frikik atardı da, winterburn kadar inatçı mıydı, pearce zaman zaman agresifleşip oynadığı takımı yakmaz mıydı... pearce'i de sevdiğimizden polemiklere girmeyelim ve winterburn'e eğilelim.
    profesyonel kariyerine birmingham'da başladı, oradan oxford'a geçti. asıl ününü ise wimbledon'a borçludur. burada geçirdiği dört inanılmaz sezondan sonra arsenal'e transfer olmuştu. wimbledon'da taraftarın sevgilisi olmuş ve dört sezon boyunca takımın en iyi oyuncusu seçilmişti. george graham'in gunnersa kazandırdığı winterburn tam 13 sezon 3 numaralı formayı taşımıştı. steve bould ve lee dixon'in stoke city'den gelişi ile yenilmez bir armada kuruluyordu londra'da. savunma bakanı tony adams'ın önderliğinde, sağda dixon, solda winterburn, ileri geri mekik dokuyorlar, adams'ın yanındaki yer içinse, gençler güreş tutuyorlardı; martin keown, steve bould ve andy linighan kıyasıya rekabet içindeydi. winterburn, sol tarafın alternatifsiz ismiydi. çok kabiliyetli görülmese de, mangal gibi ciğeri ve dev yüreği ile kısa sürede taraftarın sevgilisi olmuştu. ingiliz futbolunun gerektirdiği bütün sertliği sahada yansıtan, kayarak müdaheleleri ile rakiplerini çıldırtan bir solaktı winterburn. pek fazla gol atmasa da, birçok atılan golün ya ortasını yapmıştır, ya da ortalığı karıştırmıştır. 1989'daki unutulmaz şampiyonlukta, şampiyonluk golü için anfieldda attığı deparın görülmesi gerekir. hırsın londra şubesi, 1991 yılındaysa 18 gol yiyen şampiyon arsenal savunmasının soldaki burcu olmuştur. arsene wenger döneminde de, pek kolay vazgeçilememiştir winterburn abimizden. yerine alınan silvinho çok yetenekli de olsa, defansif tarafı güven vermemiştir. son yıllarını kenarda geçirmemek adına west ham united'a transfer olsa da, kırmızı beyazlılar tarafından hep hatırlanacak...
  • 1997 yilinda deplasmanda chelsea'ye 88. dakikada attigi gol ile akillara gelen defans oyuncusu. gianfranco zola ile skoru e$itleyen chelsea, gunners' in sava$ci isminin son dakika goluyle 3-2 yenilmi$, seyirciler de o sezonun en zevkli premier league maclarindan birini izlemi$lerdi.

hesabın var mı? giriş yap