şükela:  tümü | bugün
 • george romero'nun zombi filmleri üçlemesinin birincisi. 1968 yapımı. 1990 da tekrar çekilmiş.

  http://arcticnightfall.com/tarman/ adresinden daha fazla bilgi edinilebilir.
 • yaşayan ölülerin beyaz perdede bir değil iki gecesi olmuştur. ilki 1968 yılında george a. romero tarafından siyah beyaz olarak çekilmiştir. baş rolerinde duane jones ve judith o'dea vardır. devam filmine göre daha ağır ve klostrofobik bir ortamda geçer. makyajları dönemine göre oldukça başarılıdır; ama sanılanın aksine özel efektlerde tom savini imzası yoktur çünkü tom çekimlerin başladığı sırada askere alınmış, vietnam'a fotoğrafçılık yapması için gönderilmiştir. bu film çekimlerine monster flick adıyla başlanmış olduğundan gösterim hakları serbesttir. başlığın değiştirilmesi sırasında yapılan hatadan dolayı telif hakkı açıkta kalmıştır. gönül rahatlığıyla sağda solda gösterebilirsiniz.

  yaşayan ölülerin ikinci gecesi 1990 yılında ilkinde görev alamamanın acısını uzun süre içinde barındırmış tom savini tarafından çekilmiştir. başrollerinde bu kez patricia tallman ve tony todd vardır. bu renkli versiyon özel efektleri ve hareketli temposuyla diğer filmden ayrılır.

  iki filmin farklı yönlerini özetleyecek olursak ilk önce barbara karakterinden söz etmek gerekir. ilkinde kardeşini zombilere kaptırmanın acısını yaşayan barbara olayın şokuyla son derece silik bir tipleme çizerken ikinci filmde j.i jane gibidir. attığını vurur ve evdekilere savaşma gücü verir. yönetmenin özel efektler konusundaki üstün başarısı da senaryo ve işleniş aşamalarında değişikliklere yol açmıştır. ikinci film görsel açıdan son derece zengindir ve gore sinemasının temel taşlarından biridir. hikayenin sonu da önemli değişiklikler içerir.ilk filmde zombileri oynayan figüranlar 1 dolar ve "ı was a zombie on night of the living dead" yazan bir tişört kazanmışlardır. bugün bu tişörtlerin orjinalleri 2000 dolara kadar alıcı bulmaktadır. ikinci filmdeki zombiler tom savini tarafından özel olarak seçilmiştir. daha doğrusu sağdan soldan toplanmıştır. başrolde sayılabilecek zombiyi tom bir büfede görmüş ve senden iyi zombi olur diyip işe allmıştır. bir diğer zombi tom'u sete getiren taksinin şoförüdür.

  sonuç olarak her iki film de zamanının çok çok ötesinde olup sinema tarihinde önemli yer işgal ederler. ilki zombi filmlerindeki patlamaya öncülük etmiş, ikinci film aldığı x ratelik değerlendirmeye karşın (daha sonra kırpılıp r rate olsa da) büyük gişe başarısı gösterip görsellik alanında filmlerin önünü açmıştır.

  orjinal night of the living dead 1993 ve 1999 yıllarında 25. ve 30. yıl versiyonlarıyla iki kez daha sevenleriyle buluşmuştur.
 • seni almaya geliyorlar barbara diye bağrınan kardeş ve kes şunu diyen barbaralı açılış sekansının unutulamadığı film.
 • 1968deki versiyonu 1990da çekilene her zaman için tercih edilmesi gereken korku filmi.
 • korku gecesi düzenleyip listemize aldığımız ama bazı sahnelerde katıla katıla güldüğümüz film..
  utanıyorum ama napim zombiler ve özellikle makyajlar çok komikti..yine de izlenmesi tavsiye edilen kült* sayılabilecek zamane korku filmi..
 • kel ve hilkat garibesi bir zombinin camdan eve öyle bir girişi vardır ki sırf bunun için bile izlenebilecek bir film. izlenmesi gereken, zamanına göre çok başarılı makyajlarla süslü; harikalar yaratılmış filmdir. ayrıca konuya direkt girerek de daha bir beğenimi kazanmıştır.
  başka bir örnek olarak: (bkz: braindead)
 • ikinci çevrimine cooper diye bir karakter vardır ki, zombilerden daha çok sorun yaratır. yer yer geren bazen de güldüren bir filmdir.
 • bugün 22.35 te trt2 de gösterilecek.
hesabın var mı? giriş yap