• bilimkurgu olsun çöpten olsun diyen beni bile baydıran dizi.
    yok yok dizide. klişeler, tesadüfler, aşk meşk, kezban tripleri, aşırı duygusallıklar, mantıksızlıklar. adam zilyor dolarlık proje oluşturmuş, ilk dünya dışı yaşamla kontak kurma gibi ulvi bir amaçla yola çıkmış, gemideki herkes dingonun ahırı modunda takılıyor. kaptanı skleyen yok.
    direk dizinin son bölümünün son 10 dk.sına atladım. orda da afedersiniz sik gibi bitirmişler.
    edit: lgbt de es geçilmemiş tabi ki. netflix'in standartı oldu zira.
  • sürükleyici bir netflix yapımı, bilim kurgu dizisi. zaten netflix dizi işinde filmlere nazaran çok daha başarılı bence. bu dizi de bir oturuşta bitirilecek türde. ancak dizinin ilk sezonu bittiğinde çok fazla konu havada kalıyor. özellikle bilim kurgu senaryolarında insan çoğu şeyin nedenini ve kaynağını öğrenmek ister. nightflyers sanki böyle 2 saatlik bölümlerden oluşan bir diziydi de, yapımcı 40 dk şartı koyup bölümlerin kesilerek kısaltılmasını istemiş havası taşıyor. çok fazla soru, yanıtsız kalarak ilerliyor dizi. belki bir kısmının cevabı bir sonraki sezon yanıtlanacak ama havada kalacak da çok soru olacağı belli. ayrıca bu eleştirilerim diziyi çok beğendiğim için aslında. benim için dört-dörtlük bir bilim kurgu dizisi olacakken bu birkaç can sıkıcı nokta yüzünden biraz hevesim kursağımda kaldı açıkçası.
  • ilk sezonunu az önce bitirdiğim dizi. çok beğendiğimi söyleyemem ama sürükleyici olduğunu da inkar edemem. zira sonuna kadar izletti ama sahnelerden, oyunculuklardan basitlik akıyor yani. özellikle şu lommie karakterine acayip uyuz oldum. kadın flash tv oyunculuğu seviyesinde. onu anladık da niye bu kadar oyunculuk gerektiren bir role koydunuz şunu?

--- spoiler ---

beni sonuna kadar izleten şey açıkçası volcyrin merakıydı. bi de arada bir olan paranormal, psişik şeyler falan. thale, karakteri çok iyiydi. hatta dizideki tek iyi karakter olabilir. sonunda volcyrinden birşeyler görürüz diye bekledim ama daha çok şu çocukken izlediğimiz, insan vücudunu anime eden çizgi film vardı ya. ismini hatırlayamıyorum. neyse yine ne saçmalıyorum bilmiyorum. sonu çok kötüydü. ne oldu yani adam zamanda yolculuk mu yaptı şimdi? solucan deliği miymiş volcyrin? sonunda ne olduğunu bilen biri açıklarsa çok sevineceğim.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

sürükleyici gidiyordu ve her bölümü yeni bir soruyu doğuruyordu. öyle bir final yaptılar ki hepsi askıda kaldı. dünyaya ne oldu? volcyrin neydi? uzay gemisi ne oldu? derken hiçbirine cevap veremeden bitti.

bu dizi ağzınızda tat bırakır ama asla doyurmaz.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

bi tür seküler cennetini tarif eden dizi.

kim kaybettiği sevdiklerine tekrar kavuşmak istemez ki? ama bir ateistsen, yani ölümün karbon döngüsünden ibaretse, o zaman bunun mümkün olmadığını bilirsin. bir tek bilim kurguda belki.

dizide nightflyers adında bi gemi, görüntüsü dev bir hücreyi andıran bi tür kovan zihne doğru ilerliyor. öyle ki bu şey zamana hükmedebiliyor. ya da alternatif evrenlere kapı açıyor. neyse ne, önemli olan tıpkı bi tanrı gibi insanları yargılayıp, onları sonsuz bi cennetle ödüllendirebiliyor.

bu yönüyle nerdeyse fantezi.

ama dizi bu finale ulaşmak için ne kadar klişe varsa onu da kullanıyor. örneğin neden bunu bi tür korku gerilim gibi kurguladılar ki? yani kameranın önünden geçen küçük kız çocuğuna ihtiyacımız var mıydı? mesela ana tema acımasız uzayda ekibin hayatta kalma mücadelesi olamaz mıydı?*

yeri değil ama the expanse bunu yapmıştı. bölümlerden birinin konusu tümüyle arızalan mekiği tamir etmekle ilgiliydi. ekibin aslında teneke bi kutu içinde -270 derecelik donmuş bi uzayda ilerlediğini çok net hissettirmişti.

her neyse.. okuduğum bir kaç yorumun aksine ben finali beğendim demek için başlamıştım. uzaylıyı ışık saçan koca kafalı sürüngenler gibi resmetmedikleri ya da boşluğun ortasında devasa hücre fikrini sevdiğim için..

diğer yandan bu masallara hala karnım tok* insanın kefaret ve affedilmeyle ilgili fantezileri hiç bitmiyor sanırım..

konunun dışına çıkıcam ama madem eninde sonunda aradığımız bi tür cennet, bugüne kadar bununla ilgili karşılaştığım en iyi şey, ölürken salgılanan bi hormonun beyindeki tüm hafıza bloklarına bizi eriştirmesiyle ilgiliydi. bu öyle ki, bu kısacak an sonsuzluk gibi gelecekti bize..

elbette kimse bu blokları pişmanlık ve utanç benzeri çöplerle doldurmak istemez. bu yüzden fantezi aslında iyi yaşamakla ilgiliydi. ve güzel anılar biriktirmek. ki kendi cennetimizi yaratabilelim.

bu herhangi bi dinin anlattığı saçmalıklardan çok daha iyi. tek söylediği akıllı olun: eğer ölen kızınıza kavuşmak için milyon kilometre yol katedip devasa bi hücre içinde sentezlenmek istemiyorsanız, karınız size kuzeye gitmeniz gerektiğini söylediğinde sözünü dinleyin..

--- spoiler ---
  • sürükleyici bir dizi. severim böyle garip gurup şeyleri.
  • 2018'de syfy kanalında yayınlanmaya başlayan ve george r.r. martin'in eserlerinden uyarlanan bu bilimkurgu dizisi iptal edilmiştir, 2. sezonu olmayacaktır.
  • konusu ilgimi çekti başladım ama daha 2.-3. bölümden ne zaman bitecek demeye başladım. şu an son 1,5 bölüm kaldı, bitsin diye izliyorum.
    iptal edilecekmiş sanırım, pek üzülmedim.
    emek var tabi ki ama bana hitap etmedi pek, severek izleyenler de olmuştur elbet.
  • valla aşk böcükleri olarak izlemeye başladık. ki bilimkurguyu çok seven ben 2. bölümde bayıldım. uyumuş kalmışım karım 9. bölüme gelmiş bile. hala şu anda yanımda izliyor ama kastırma bir dizi olarak kalmış.

açıkçası kurgu kısmı olmamış. çok detay atlanmış.

psışik döngüyü kıramamışlar.
  • ilk sezonunun ardından iptal edilmiş olan bilim-kurgu dizisi.
hesabın var mı? giriş yap