• kemale ermenin müzikal boyutudur, mckennitt dinliyorum diyen herkesin arşivinde bulunması farz olandır...

bir tarafta alhambra; doğu ve batının tarih boyunca en uyumlu bileşkelerinden biri olmuş o muhteşem uygarlık endülüs...diğer tarafta gerek düzenleme gerek temalarıyla tarihsel doğu ve batı müziğini en uyumlu şekilde birleştiren sanatçı, leydimiz...

sonuç: ambiyans ve müziğin biribirini anlattığı, 99 dakika süren, bir saniye bile ekrana bakmaktan gözlerinizi alı koyamadığınız, kendinizi ermiş gibi hissettiğiniz bambaşka bir boylam...

ekran başından bile ruhum bedenimden ayrılmak, süzülmek için beni zorluyabiliyorsa bir de orada olma şansına nail olmuş seyircileri düşünelim, hipnotize olmuşçasına kaskatı bir şekilde çıtı çıkmayan, ruhani yolculuğunun keyfini çıkaran o şoke izleyici kitlesini....

zaten aşıktım leydimize, artık mecnun oldum...
  • loreena mc kennitt'ın the old ways 'i yorumlarken melek olduğuna ikna ettiği ve hafızalarda kaldığı konser olmuştur.
  • tam bir sonbahar aşığı olarak, böylesine gri, böylesine güzel yağmurlu ve artık yavaş yavaş da soğumuş bir ekim akşamında, televizyonun karşısına kurulup hûşû içinde seyretmeyi planladığım harika konser. her zaman açıp dinleyemezsiniz belki loreena mckennitt'i ama işte tam bu havalar bu kadının şarkılarının havaları. elinize alacağınız bir fincan sıcak kahve ya da sıcak çikolata eşliğinde, yağmurun dinginliğiyle birlikte tadını sonuna kadar çıkara çıkara, hepsinin hakkını vere vere dinlersiniz. bir de işin içinde bütün bu ambiyansın üzerine cuk diye oturan elhamra sarayı ile doğu mistisizmi de olunca artık kendinize meditasyondan meditasyon beğenin *

son derece güzel bir konser olmasına rağmen yine de keşke aradan birkaç şarkı repertuar dışı bırakılsa ve yerlerine beneath a phrygian sky gibi bir şaheser, tango to evora gibi bir mckennitt klasiği ve snow ya da blacksmith ya da carrighfergus ya da la serenissima gibi daha çarpıcı loreena mckennitt best of'ları eklense çok daha müthiş, unutulmaz bir müzik ziyafeti olurmuş. napalım, her güzelin kusuru var diyip sineye çekeceğiz artık o birkaç sönük şarkıyı *
  • büyülenmiş bir şekilde dinlediğim, senelerdir de dinlemeye devam ettiğim muhteşem ötesi konser kaydı.

boyutların arasında gezinip duruyorum arkadaş.

http://www.youtube.com/watch?v=fr3jrhqskuk

dinleyin, izleyin, dinletin, izletin.
  • sanat nedir, sanatçı nedir, nasıl olunur gibi soruların cevap bulduğu efsane konser. yıllar sonra izleyince bile ilk günkü gibi. gündemin boğucu kasvetli ortamından kurtulmak isteyenler şuradan izleyebilir.
  • loreena mckennitt'in elhamra sarayı'nda verdiği konser kaydıdır. ses kayıtları mevcut ama görüntülü dvd'sini bulabilirseniz ne aladır. 99 dakika süren müthiş bir müzik şöleni, şarkıların arasında loreena'dan şarkıların hikayesini de dinleyebiliyorsunuz. saraydan ve ispanya'dan müthiş görüntüler mevcut. benim favorim 53. dakikada giren * granada manzarasıdır, oturup saatlerce izlenesi.

gitarist amcanın ve viyolonist amcanın coşturduğu yerler mevcut. çellist ablamız da pek güzel. dikkat edilirse orkestranın sol tarafına doğru şahin k'ya benzeyen bir udi var. favorilere gelinecek olursa (bkz: the mummers' dance)(bkz: santiago) tamamı ise şöyle:

disk 1:
    the mystic's dream
    she moved through the fair
    stolen child
    the mummer's dance
    penelope's song
    marco polo
    the bonny swans
    dante's prayer
    caravanserai

disk 2:
    bonny portmore
    santiago
    raglan road
    all souls night
    the lady of shalott
    the old ways
    never-ending road (amhrán duit)
    huron beltane fire dance
    cymbeline
  • canlı olarak dinlemiş olanların ölebileceklerine inanmadığım konser. ya da konser anında çoğu öldü, aramızda kennitt zombisi olarak dolaşıyorlar. ya da hakkın rahmetine kavuşurken kaçı bu konseri anımsadı, gözlerini kapatırken. bir yaz akşamı, konseri tamamlamış o saraydan çıkarken düşünsenize bir kendinizi.
  • ne zaman youtube'da kaydını izlesem bana tüm dertlerimi unutturan konser. açıyorum loreena mckennitt'in büyüleyici sesini, terapi başlıyor: sanki okul hiç uzamamış, ülkede ekonomik kriz yokmuş, siyasi rezaletler hiç yaşanmamış gibi oluyor. soma aklımdan çıkıyor, kanser hastası genç kızı azarlayan bakan aklımdan çıkıyor, dolar iki liranın altına iniyor.
    son tahlilde, bu konseri canlı izleyenlerin çok şanslı olduğunu düşünüyorum ve o kadar imreniyorum ki: elhamra'nın büyüleyici atmosferi yetmezmiş gibi bir de elf kızı loreena... muhteşem, görkemli, zarif.
hesabın var mı? giriş yap