• a song of fire and ice serisinde yer alan yedi krallığın kuzey sınırını teşkil eden duvarın savunucuları. evlenemezler, çocuk sahibi veya toprak sahibi olamazlar ve göreve başladıklarında o görevi bırakamazlar. eğer kaçarlar ise cezaları ölümdür.

bana dragon agedeki grey wardenları hatırlatıyor hatta çok benziyorlar. orda da yıllardır blight olmadığı için gözden düşmüş kimse kazımıyor. bu evrendede white walkers 8000 senedir gözükmediğinden burdada gözden düşmüş durumdalar. dragon age de grey wardenların alemi kurtardıkları gibi burda da olur mu ki ne
  • (bkz: askerlik)
  • komutanlarından birinin jon snow'a söylediği "once you take the black, you can never go back" cümlesiyle beni benden almış organizasyondur.

kaptırmış bi şekilde okuyordum, bi süre ara verdim mecburen.*
  • (bkz: #27230429)
  • yeminli kardeşlerin genel ismi.

türkçesi şöyledir:

"gece çöker ve şimdi benim nöbetim başlar. bu ölümüme kadar sona ermeyecek. hiçbir eş almayacağım, hiçbir toprağa sahip olmayacağım, hiçbir çocuğa baba olmayacağım. hiçbir taç giymeyeceğim ve hiçbir şan kazanmayacağım. mevkimde yaşayacak ve öleceğim. ben karanlıktaki kılıcım. ben duvardaki gözcüyüm. ben soğuğa karşı yanan ateşim, şafağı getiren ışığım, uyuyanları uyandıran narayım, krallıktakileri koruyan kalkanım. bu gece ve gelen tüm gecelerde yaşamımı ve onurum gece gözcüleri’ne adıyorum."
  • basmuhafizi benjen stark olan the wall birimi.
  • the long night diye anılan uzun kışta white walker'lara karşı the wall'ı korumak üzerine kurulmuş yeminli kardeşlik. sadece erkeklerden oluşur. hayatını bundan böyle gece nöbeti'ne adamış bir adam önceki hayatındaki soyadından vaz geçer, işlediği günahlarından arınmış sayılır. nöbetten firar etmenin cezası ise ölümdür.

açıkçası yılın 11 ayı kar altında olan bir memlekette bu nasıl bir kamuflaj tekniğidir tarafımca henüz anlaşılamamışsa da, gece gözcüleri tamamen siyah giyinirler bu yüzden "karga" ya da "kara kardeş" diye de anılırlar.
  • gaza getiren bir yemine sahiptir.art arda okuyun.

"night gathers, and now my watch begins. ıt shall not end until my death. ı shall take no wife, hold no lands, father no children. ı shall wear no crowns and win no glory. ı shall live and die at my post. ı am the sword in the darkness. ı am the watcher on the walls. ı am the shield that guards the realms of men. ı pledge my life and honor to the night's watch, for this night and all the nights to come."

"gece çöker ve şimdi benim nöbetim başlar. bu ölümüme kadar sona ermeyecek. hiçbir eş almayacağım, hiçbir toprağa sahip olmayacağım, hiçbir çocuğa baba olmayacağım. hiçbir taç giymeyeceğim ve hiçbir şan kazanmayacağım. mevkimde yaşayacak ve öleceğim. ben karanlıktaki kılıcım. ben duvardaki gözcüyüm. ben soğuğa karşı yanan ateşim, şafağı getiren ışığım, uyuyanları uyandıran narayım, krallıktakileri koruyan kalkanım. bu gece ve gelen tüm gecelerde yaşamımı ve onurum gece gözcüleri’ne adıyorum."
  • --- spoiler 8x6 ---

ne sikime hâlâ devam ettiğini anlamadığım nöbet. sur desen delinmiş. sihir gücün falan yoksa tamir edemezsin. white walker desen kalmamış. özgür halk desen barış yapmışsın. e bu nöbet niye hâlâ var? hiç yoktansa kuzey krallığı'nın ordusu falan ilan etseydiniz.
    --- spoiler ---
  • (bkz: nachtwacht)
    (bkz: knight) (bkz: garder)
    (bkz: the order of the garter)
hesabın var mı? giriş yap