*

şükela:  tümü | bugün
 • a song of fire and ice serisinde yer alan yedi krallığın kuzey sınırını teşkil eden duvarın savunucuları. evlenemezler, çocuk sahibi veya toprak sahibi olamazlar ve göreve başladıklarında o görevi bırakamazlar. eğer kaçarlar ise cezaları ölümdür.

  bana dragon agedeki grey wardenları hatırlatıyor hatta çok benziyorlar. orda da yıllardır blight olmadığı için gözden düşmüş kimse kazımıyor. bu evrendede white walkers 8000 senedir gözükmediğinden burdada gözden düşmüş durumdalar. dragon age de grey wardenların alemi kurtardıkları gibi burda da olur mu ki ne
 • (bkz: askerlik)
 • komutanlarından birinin jon snow'a söylediği "once you take the black, you can never go back" cümlesiyle beni benden almış organizasyondur.

  kaptırmış bi şekilde okuyordum, bi süre ara verdim mecburen.*
 • (bkz: #27230429)
 • yeminli kardeslerin genel ismi.

  türkcesi söyledir o yeminin

  "gece çöker ve şimdi benim nöbetim başlar. bu ölümüme kadar sona ermeyecek. hiçbir eş almayacağım, hiçbir toprağa sahip olmayacağım, hiçbir çocuğa baba olmayacağım. hiçbir taç giymeyeceğim ve hiçbir şan kazanmayacağım. mevkimde yaşayacak ve öleceğim. ben karanlıktaki kılıcım. ben duvardaki gözcüyüm. ben soğuğa karşı yanan ateşim, şafağı getiren ışığım, uyuyanları uyandıran narayım, krallıktakileri koruyan kalkanım. bu gece ve gelen tüm gecelerde yaşamımı ve onurum gece gözcüleri’ne adıyorum."

  lakin ingilizcesi kulaga daha cool geliyor nedense.
 • game of thrones'un 4. sezonunda arasında fazlasıyla zaman geçirdiğimiz kardeşlik.

  hakkında şöyle sağlam bir makale vardır, ilgilenenler için; http://thewhitetree.org/…iewtopic.php?f=166&t=19219
 • basmuhafizi benjen stark olan the wall birimi.
 • the long night diye anılan uzun kışta white walker'lara karşı the wall'ı korumak üzerine kurulmuş yeminli kardeşlik. sadece erkeklerden oluşur. hayatını bundan böyle gece nöbeti'ne adamış bir adam önceki hayatındaki soyadından vaz geçer, işlediği günahlarından arınmış sayılır. nöbetten firar etmenin cezası ise ölümdür.

  açıkçası yılın 11 ayı kar altında olan bir memlekette bu nasıl bir kamuflaj tekniğidir tarafımca henüz anlaşılamamışsa da, gece gözcüleri tamamen siyah giyinirler bu yüzden "karga" ya da "kara kardeş" diye de anılırlar.
 • bunlar niye boyle yeminlerle marslarla buyutuluyorlar anlamiyorum. hepsi ipten kaziktan kurtulmus serseri degil mi bunlarin? ama duvara gonderilince bir şövalye yemini tripleri falan. nitekim bunca yildir baslarina gecen tek adam gibi adami da mapusta adam şişler gibi şişlediler.

  ek: darklydarkened dedi ki "eskiden boyle degildi, soylular gonullu night's watch olurlardi, ve gelenekler de onlardan kalma. simdi devir degisti, iti kopugu surdukleri bir mekan oldu." meyks sens.