şükela:  tümü | bugün
 • bir ultima online spell reagenti. incognito, energy bolt gibi buyulerin yapilmasinda kullanilir
 • ayrica zehir buyusunun yegane reagenti. (bkz: poison)
 • unutulmuş öykülerde, belki de yalnızca bir avuç insan tarafından hatırlanan, dehlizlerle kaplı karanlıklar şehrinin son kalan özgürlük savaşçısı. yedi cihanın en kalabalık diyarında, geceye saklanmış kimsesiz çocukları unutulmuş sokaklardan toplarmış. karanlığın içinde dolaşan onlarca kötülüğü tek bir el hareketiyle kovar, gözlerinden inancın ışıkları yayılırmış.
  derler ki; ışık olmayan şehre ateşi getirmek ve o gün geldiğinde ayaklarını dünyanın köklerine kadar uzatabilmek, ruhunu ışığa çevirebilemkti tüm dileği. karanlığın içinde karanlık, aydınlığın içinde aydınlık olacaktı o.

  bir rivayete göre, adı sadece efsanelerde anılan kara sarmal dansçıları tarafından öldürülmüş, küllerinin tüm kainata saçılmıştır. kaniçen olarak bilinen karanlık yaratığının yokedicisi olarak anılır.
 • vampire the masquerade'in sonunu anlatan gehenna kitabındaki dört seneryodan biri ve daha önce basılmış kitapları en destekleyeni.
 • isveçli tek albüm çıkarıp dağılmış güzel gruplardan biri.

  edit: aslında biraz children of bodom'un ilk dönemlerine benziyorlar, klavye onlar kadar önde değil ancak bir klasik müzik etkisi var genelde, enteresan bir grup.
 • 'boynuzlu kender' bir minator tarafindan verilen bu lakabi sonuna kadar hakeden bir karakterdir. tabi ki tasslehoff burrfoot kadar cok fazla sey basarmis olmasa da kalbimizde buyuk bir yer kazanmis bir kender kardesimizdir.
 • bir de bunun sebze olanı var. uzman olmamakla birlikte araştırırken karşıma çıkan bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.

  solanaceae familyasındaki domates, patates, patlıcan, biber, bamya gibi yenilebilen veya tütün gibi tüttürülebilen sebzelere zehirli alkaloitler içerdikleri için nightshade deniyor. familyada bazıları yenilebilen, bazıları zehirli, bazılarının hem yenilebilen yem zehirli bölümleri olan farklı toksisitelerde 3000'in üzerinde tür var.

  mesela patates glikoalkaloitler (solanine ve chaconine) içeriyor. bunlar bitkinin böceklere karşı kendini korumak için doğasında var olan savunma sisteminin bir parçası. 170 °c'de pişirmek bunları kısmen yok ediyor ama yabani patates veya çiğ patates insanları zehirleyebiliyor. tatlı patates nightshade değil bu arada.

  domates, patates gibi bitkilerin meyve-sebze kısmında değil de bitki kısmında zehir daha konstantre olduğu için kimse domates veya patates yaprağı yemiyor.

  bazı insanlarda hassasiyete/alerjiye neden olduğu için diyetlerinden tamamen nightshade familyasını çıkaranlar da var, aa bunlar zehirliymiş yemeyelim bundan sonra diyenler de var. çoğu zaman olduğu gibi uzmanların hepsi aynı fikirde değil, bazıları sorun yok yiyebilirsiniz diyor, bazıları "dikkat" diyor. herkes kendi vücudunu iyi tanımak, tepkilerini ölçebilmek gibi özelliklere sahip olsa keşke.
 • (bkz: the lumineers)'ın game of thrones için yaptığı yeni şarkı .
  sözleri:
  some of us love to think of life as a game
  ı wasn't born into royalty and can never behave
  some final freedom like a man in a cage, oh no

  some priest insisted it's a test of the faith
  and only holy devotion can keep the devils away
  there's only so much that a man can pray, oh no

  oh my love
  oh my love
  spare my blood
  spare my blood

  ı saw the footprints in the white of the snow
  ı counted thousands of hours just to ride all along
  18 degrees and 80 miles from home, oh no

  we built a wall to keep the devils at bay
  a distant army was marching through the night and the day
  ı swore an oath and with my life ı would pay, oh no

  oh my love
  oh my love
  spare my blood

  nightshade won't you take me away
  and ı could hold my breath for another day
  but it was all, it was all, for the throne

  we were surrounding and the ending was near
  all of the sudden a ranger arrived, a savior appeared
  made it to safety but the devil was here, oh no

  oh my love

  nightshade won't you take me away
  and ı could hold my breath for another day
  but it was all, it was all, for the throne
hesabın var mı? giriş yap