şükela:  tümü | bugün
 • okumaktan zevk aldığımız zaman gazetesi yazarı.
  şöyle de bir yazısı var. (bkz: ölümü öldürmek)
  http://www.zaman.com.tr/…07/30/yorumlar/default.htm
 • prensip olarak sinemada sansürün her türlüsüne karşı olduğunu, ahmet turan alkanın bir yazısından öğrendiğim eleştirmen.bir de tabii okumaktan zevk alırım.
 • bundan bir kaç ay önce matrix üzerine yazdığı enfes bir yorum sayesinde keşfettiğim zaman gazetesi yazarı. her ne kadar insanları dış görünüşleriyle ya da cinsiyetleriyle ilgili ezberletilmiş kalıplardan bağımsız değerlendirmeye gayret etsem de okuduğum o yazının altında 30 yaşlarında, başörtülü ve oldukça güzel bir kadının resmini görmek beni epey şaşırtmıştı. nazarımda ahmet turan alkan'la birlikte zaman'ın en keyifle okunan yazardır kendisi...
 • işte farklı bir ses farklı bir yorum... piyasada aynı tarz yazan bir sürü gazeteci var ve bu hatun kişi yeni keşfediliyor... yaklaşık 6 yıldır aksiyon dergisinde sinema ve kültür yazıları yazıyor -hala yazıyor mu bilmiyorum- ancak tanınması zaman'da çıkan yazılarıyla oldu... ölen bir arkadaşının ardından aksiyon'da yazdığı yazı şöyle:

  ''meyvanın çekirdeğini taşıdığı gibi taşıyoruz ölümü. imizde her an büyümekte. kimi zaman aman vermez bir takip, korku, yoksayış, unutuş... geri sayım doğduğumuz gün başladı. bunun ne anlama geldiğini bilenler müstakar bir 'tevekkül' ile 'vuslat'ı beklliyor. ama allah dünya sürgününü uzatmadan yanına çağırıyor kimilerini. 'iyiler erken ölür' sözünün hikmeti bu olsa gerek.''

  ayrıca benden duymuş olmayın ama yayınlanmamış öyküleri de var bu bayanın ki bende müthiş bir merak uyandırmıştı bunu öğrendiğimde... güzel güzel yazan güzel bayan...

  ''zaman her bir anını ayrı bir çekmecesine tıkıştıracağınız bir şifonyer değil; muhtemelen genişçe bir torba, yaşanımların birbirlerine rastlaması, değmesi ve birbirlerini değiştirmesi an meselesi.''
 • kendisinin, kelebek at sikine ne kadar yakışıyorsa taksime o kadar yakışan markiz buz hol, öküzce önyargılar ve bir o kadar öküzce yapılmış bir kamusal alan tanımının geldiği son noktayla ilgili enfes bir yazısına aşağıdaki adresten ulaşılabilir feyz alınabilir hayranlık duyulabilir...

  http://www.zaman.com.tr/…alt=&trh=20040413&hn=36228
 • goruslerini, fikirlerini saglam temellere dayandiran, cigirtkanliktan bagimsiz, kendine has, biraz taslamaya kayan bir uslup sahibi bir gazeteci/yazar.

  ilk defa okudum demin; hem ne dedigini biliyor, hem nasil diyecegini biliyor. populizm ugraslarina girmeden farkli bir bakis acisini adam gibi dile getiriyor.

  yakin gelecekte, hedefledigimiz "cok sesli medya"da onemli bir yer doldurmasi olasi, hatta arzulanasi.

  not: kisi hakkinda "ama basortusu var. tehlike arzediyor." kabilinde yorum yapmak isteyenler dipsiz kuyuya bagirabilirler, kara delige yonelebilirler.

  edit: duygu asena hakkinda yazdigi yazidan sonra yukarda yazdiklarimin bir kismini geri aliyorum. ne dedigini de nasil diyecegini de sasiran bir kimlige burunmus kendisi. hala basortusunde falan degilim ama kose yazari olarak otur sifiri haketmis. (bkz: duygu asena bir erkek projesidir)

  edit 2015: yav he he. ergen halimle yapacagim 'iyimser' yorum ancak bu kadar olurmus 2004'te. gerizekali demeyecegim kendime, ancak "cahilsin, ergensin" cuk otururmus. bu kafayla yea'ci bile olurmusum; yol yakinken donmusum cok sukur. ibret olsun diye entry'e dokunmuyorum.

  ha nibenka hususunda ise yeni tanimim: maasli akp yazari. ne bir eksik, ne bir fazla.
 • edit 2014: ekmeğinde bi bağyan. işi gücü var.
  -----------------------------------------------------------
  michael jackson ın musluman olması konusunun şarkıcının çocukları taciz davalarının görüldüğü hengamede yeniden gündeme geldiği sırada "michael jackson'ın kaygı uyandıran müslümanlığı" başlıklı yazısı ile kendisini tanıma fırsatı bulduğum, gerçekten zeki, bilgili akıllı kadın, buradan zaman'da yazmasına rağmen fethullah hoca cemaatine üye olmadığına dair çıkarım da yapabiliriz.
  ---------------------------------------------------------------
  edit 2013: çok akıllı olup olmadığı konusunda haklı mıyım bilemiyorum ama cemaatçi olmadığını şöyle bi akıl küpü beyanla arşa fezaya nakşetmiş durumda, eh ben de ordan haklı çıktım:

  (bkz: savcılar british airways ve lufthansa'ya çalışıyor)
 • evvela kendi ağzından hayat hikayesi, tabii ki kendine has üslubuyla:

  1972'de ankara'da doğdu. biyonik adam, tatlı cadı ve kaçak dizilerini hayal meyal hatırlıyor. latin alfabesini ve kur'an elifba'sını aynı anda söktü. babasının akademik, askerlik ve 'kimlik' nedenleri, ikinci sınıftan başladığı ilkokulu beş ayrı yerde bitirmesine neden oldu. ama bundan hoşnut; halen "yıl 82, hiç unutmam o yıl sarıkamış'a kar yağdı" gibi cümleler kurabilmesini buna borçlu. 1985'te başlayan uzun soluklu kayseri imam hatip lisesi macerası belki bu yüzden ona bir ömür sürecekmiş gibi geldi. radyonun fm kanalında şarkı kaydetmek için okulu kıran bir genç olsa da içinde olduğu ahval ve şeraitin "apolitik" sularına savrulma lüksü hiç bir zaman olmadı. önce her yeni öğrenim dönemine bir "yabancı" olarak başladığı ilköğrenim yılları öğretti "öteki" olmayı; lise yıllarında 'doktorun kızı' lakabı. üniversiteye geldiğinde 'mürteci' yaftasının ağırlığı ile baş etmeye çalıştı. 'sıkmabaş' ya da 'türbanlı' oluş ile yeniden; fakat farklı biçimde 'ötekileştirmeye' maruz kaldı. bu maruziyet, varlığının kendine oranla 'öteki' durumunda olanlar gözünde ne menem bir tehdit olduğunu kavrama çabasını kamçıladı. göstergelerin egemenliğindeki çağ, kendisini görüntü üzerinden kurgulayan bir sanata, sinemaya, daha dikkatli nazarlarla yönelmesini sağladı. o gün bugündür, sinema dahil pek çok şeye bakıyor ve görüp okuduklarını bir bağlam üzerinde değerlendirmeye çözmeye çalışıyor.

  marmara üniversitesi hukuk fakültesi mezunu. uzun bir süre aksiyon dergisi'nde çalıştı ve 'eğitim gördü'. şu anda zaman gazetesi'nin 'pazar eki'nin yayın editörlüğünü yapıyor ve 'yorum' sayfasının 'iki haftada bir' yazan yazarlar kadrosunda yer alıyor.

  evli ve bir çocuk annesi. 'röpörtaj yaptığı' psikiyatrist ile evlendi ve haleti ruhiyesini garanti altına aldı. oğlunun 'sen anne değilsin, abisin' sözleriyle sarsılan maneviyatı hiçbir neden yok iken düzelebiliyor; çünkü yıldızı uranüs, burcu kova.

  zaman gazetesi dışında virgül dergisi'nde de yazılarına rastlamışlığımız vardır. yorumlarının yanında film eleştirileri de dikkat çeker (aksiyon'dayken röportaj yapardı arada bir; yine yapsın, yine okuyalım) yanardağda pişirilir, totemle servis yapılır isimli, zaman'daki yazılarından oluşan ve zaman kitap'tan çıkan bir kitabı vardır*. 2-3 yıl evvel dirmit'le beraber bir şeyler içmiştik kendisiyle, o günden kalma bir de içecek borcum vardır hala ödenememiş…

  ayrıca:
  (bkz: doğu konferansı/#6016820)

  okuyunuz:

  http://www.beyazkalemler.com/…ws&file=print&sid=284
 • zaman gazetesinin pazar günleri çıkan turkuaz ekinin editörü olmuş harika insan. dünya görüşü ile hiç bağdaşmadığı halde yayıncılıktaki üstünülüğünü de göstermiş güzel insan. konu için aşağıdaki linkleri sırası ile tıklayın:
  http://www.zaman.com.tr/…lar&trh=20041202&hn=107149
  http://www.zaman.com.tr/…lar&trh=20041202&hn=108701
  http://www.zaman.com.tr/…lar&trh=20041202&hn=109672