şükela:  tümü | bugün
  • lisede karnesinde baştan aşağı beşlerin arasında yıldız gibi parlayan bir adet "1" vardı: coğrafya. öğrencilik hayatımda hiçbir dersten nefret etmedim coğrafyadan nefret ettiğim kadar. taa ki nihan ataman'a kadar. bir insan bu kadar mı tatlı olur arkadaş!? coğrafyayı filan boşverdim nihan hoca için videolarını izliyorum.

tanım: güzeller güzeli insan.
  • asabi bir hocadır kendisi. online derslerden birinde aziz nesin anısı anlatmasına bozulan bir öğrenciyi dersten atmışlığı vardır. bir de konu anlatımı üzerinden değil de daha çok soru çözümü üzerinden dersi kavratmaya çalışır ki iyi de yapar.
  • kötü olan ve hiç ısınamadığım coğrafya dersini 27 yaşımda bana öğretmiş, sevdirmiş, dünya iyisi öğretmen.

iyi ki var.
  • kendisi ömrü hayatımda zerre hazetmediğim coğrafya gibi başa bela bir dersi çekilir kılan hocamdır. yaptığı şarkılı türkülü derslerle benim gibi ilgisini yarım saat bile bir yerde sabit tutamayan kişileri derste tutmayı başardığı görülmüştür. dağ, ova, bayır gibi coğrafi yer şekillerini ezberletirken yine müzikten ve ritimden faydalanır, çok da iyi yapar. öğretmen sıfatını sonuna kadar hakettiğine inandığım nadir insanlardandır.
  • pegem, benim hocam, uzman kariyer ve doğru tercih kitaplarını bitirmiş biri olarak en sağlam bulduğum coğrafya kitabı kendisinin doğru tercih'ten çıkan kitabı diyebilirim. ama kpss için çok fazla kitap çözmek lazım, 4'ü de çok iyi.

neden en iyisi dedim, rastgele bir örnek üzerinden karşılaştırma:

pegem ve benim hocam sizin "karasallık ve yükselti, sıcaklık farkının çok olmasına sebep olur.'' şeklindeki bilginizi bi' güzel sorularda pekiştirir.
    soruda "hangisi en yüksek farka sahip?" der ve şıklara karasal iç anadolu'yu koyar; huzurla işaretler, halledersiniz.

doğru tercih ve uzman kariyer ikilisi ise hem karasal iç anadolu'yu hem de yükseltili doğu anadolu'yu koyar. siz de ya dikkatsizlik ya da bilgi eksikliğinden şaşırabilirsiniz ama nihayetinde "en farka sahip doğu anadolu" diye öğrenir, bunu da halledersiniz. işte en makbul, sınav formatına en yakın budur. elbet hepsi de kolay orta zor soruları barındırıyor ama ağırlıklı olarak bu şekilde bana göre.

velhasıl. önce pegem ve benim hocam'la tanışma-ilerleme; sonra uzman kariyer ve nihan hocanın doğru tercih'i ile yetkinleşme yapılmalıdır düşüncesindeyim.