şükela:  tümü | bugün
  • bati trakyali profesor proktolog. nihal bengisu karaca nin babasidir.
  • fatih'teki muayenehanesinde hastalarini abdest sonrasi coraplarini giyer vaziyette karsilamaktan cekinmeyen, siradisi ama diger proktologlar tarafindan mustehzi bir sekilde degerlendirilen ameliyat yontemleri olan genel cerrah.

zengin icerikli bir internet sitesi vardir : http://www.nihatbengisu.com/

http://www.uzmantv.com/…-fistul-nasil-tedavi-edilir
  • kardeşimin yakın zamanda geçirdiği kıl dönmesi ameliyatı vasıtasıyla ismini duyduğum profesör. dünya üzerindeki diğer her anne gibi, annemin de sağlık ve çocukları konusundaki saplantısı yüzünden, bir ay içinde konuyla alakalı danışmadığımız klinik ve doktor kalmadı. türkiye'de artık ticaretin dibine vurmuş ve parayı, insan sağlığından öncelikli kabul eden sözde doktorların bulunduğu "sağlık sektör"ünde, bu gibi insanların çoğaltılıp çerçeveletilmesi gerektiğini düşündürtmüştür bize ve bu anlamda teşekkürü binlerce kez hak etmektedir.

birçok klinikten, ameliyatta kullanılacak malzemeler hariç, hastane ve profesör ücretinin 12.000 tl'ye kadar çıkabileceğini, ameliyat süresinin 1.5 saati bulabileceğini ve 45 gün yüzüstü yatak istirahatinin elzem olduğunu duymamıza rağmen, son saniyede ismine rastlayıp danıştıktan sonra bahsedilen bu "pahalı ve zorlu" ameliyatı lokal anestezi dahil 10 dakika içinde, 900 tl karşılığı, ağrısız sızısız halletmiştir hazretleri. hastalığın ilerleme durumuna ve ameliyat süresine göre 900 - 3000 tl arasında değişiyor fiyatları. 40 günlük yüzüstü hareketsiz dinlenme kafasına ve kardeşime gelince, bin kere maşallah, utanmasa olimpiyatlara katılacak eşek herif.

insanları soyup soğana çeviren bu heriflerin de, bu düzenin de belasını versin diyerek kardeşime geçmiş olsun, kendisinden de allah binlerce kez razı olsun diyorum. kendimi de bir cümlede üç farklı temennide bulunduğum için kutluyorum. hayat paylaşınca güzel lalalalala!
  • kendisini günaşırı anıyorum ve dualar ediyorum 3 senedir. 6 ayda bir ameliyatlık olan beni, 3 sene önce anesteziye bile gerek kalmadan iyileştirmiştir.
  • proktoloji alanında uzmandır ve harika bir doktordur. defalarca tekrarlayan ve birçok doktorun çözemediği bir sorunu tek seferde lokal anestezi ile çözüp hiç hastanede falan yatırmadan 1-2 saat içinde evinize gönderir.
  • kıl dönmesi ve hemoroit üzerine uzmanlaşmış harikulade bir doktordur. özellikle kıl dönmesinden muzdaripseniz mutlaka bir ziyaret edin.
  • crystal castles'in nihat hoca hakkinda yazdigi entry sonrasi 2009 yilindan beri cektigim hemoroid sorunumla yuzlesmeye karar verdim. benim problemim tuvalet sonrasi hemoroid memelerinin sismesi ve disari cikmasi nedeniyle ortalama dort saat dunyadan kopma durumuydu. sert bir zeminde sirt ustu yatarak rahatlamaya calisiyordum. akintilar, agrilar, batmalar ve psikolojik travmalar... bana artik hicbir ilac fayda etmiyordu. kabiz olmadigim durumlarda dahi buyuk acilar cekiyordum...

nihat hoca genel olarak muayeneden hemen sonra operasyonu gerçekleştiriyor. beni de muayene ettikten sonra 4. derecedeki tromboze olmuş hemoroidlerimi cerrahi operasyonla tedavi etti. nihat hoca bildigim kadariyla 4. derecenin altındaki hemoroid vakaları için cerrahi müdehale seçeneğini tercih etmiyor. sonuç olarak; yıllarca çektiğim acılar ve psikolojik travmaların da etkisiyle hazır masaya yatmışken hoca'ya şimdi yapalım dedim yaklaşık 30 dakikalık bir müdehale ile operasyon tamamlanmış oldu.

ameliyattan önce tahmin edeceğiniz üzere lagman yapılıyor ve bağırsaklarınız temizleniyor. bağırsakların temizlenmesi ameliyat için gerekli mi bilmiyorum lakin en azından bu sayede ameliyattan sonra birkaç gün tuvalete çıkmanıza gerek kalmıyor. bunun disinda ameliyattan önce damağınızı yakacak kadar sıcak olan sekerli su içeriyorlar. bu işlem de sanırım hem sakinleşmenizi hem de vücut direncinizi arttırıyor. bu islemlerden sonra operasyona hazir hale geliyorsunuz. damar yolunuzu nisa hanim aciyor. toronto'da egitim gormus son derece entellektuel birisi (fransızca, almanca, ingilizce ve arapça biliyor). anestezi sadasyon yontemi (yari narkoz) ile nisa hanim'in kontrolunde yapiliyor. bu yöntemde tam olarak uyku haline geçmiyor olsanız da ameliyata ilişkin hiçbir şey hatırlamıyorsunuz. damar yolumun açılması ve nisa hanım'ın yemem için elime verdiği iki sekerden sonrasını hiç hatırlamıyorum. istirahat için aldıkları odada annemin içirdiği sicak corbadan sonra bilincimin yerine geldiğini söyleyebilirim. nihayetinde çorbamı bitirdikten sonra ailemin refakatinde yuruyerek klinikten ayrildim.

nihat hoca'nin en onemli uygulamalarından bir tanesi olarak anüs (makat) icine tampon yerlestirmiyor olması gösterilebilir. sadece o bölgeyi dıştan bandajliyor. daha önce bu ameliyati olanlara sorarsaniz en acili asamalardan bir tanesinin anüs içine yerleştirilen tamponun alinmasını söyleyecekledir. çünkü kanayan yara kuruduğunda o tampona yapıştıği için çekilme işlemi sırasında çok acı verdiği söyleniyor...
  • proktoloji konusunda uzman genel cerrahi profesörüdür. akdeniz caddesi/fatih'te bulunan kliniğinde makat rahatsızlıklarını opere ederek tedavi etmektedir. geçirdiğim hemoroid ameliyatı sonrasında makatta oluşan ama hayat kalitemi oldukça düşüren anal dermatit (deri yangısı) rahatsızlığıma çözüm için gittiğim bir çok genel cerrahi doktorunun bende fissür, fistül, nükseden hemoroid vs teşhisleriyle ameliyata almak istemesi, ayrıca tarafımda oluşan psikolojik travmalar nedeniyle bu işin ehline tedavi olmam gerektiği inancı sonrasında özel kliniğine gittiğim sosyetik bir proktolog profesürün benden tetkikler ve fissür ameliyatı için 15.000 tl talep etmesi sonrasında, bir yakınımın tavsiyesi üzerine bu muhterem insanla tanıştım. muayene sonrasında fissür ameliyatı olacağım diye beklerken sende bir şey yok diyip bir kaç merhem yazıp beni evime gönderdi. kendisi aklıma geldikçe hala dua ederim. beni yok yere ameliyat etmeye kalkan doktorları ve benden 15.000 tl para alıp neyi ameliyat edip tedavi edeceğini hala bulamadığım o profesörü düşündükçe nihat bengisu hoca'ya uzun ömürler diliyorum. sağlık sektörünün düştüğü durum ortada iken nihat hoca ve onun gibilerin kıymeti bilinmeli
  • 4 senedir özel olsun devlet olsun önerilen ciddi ve çok uzun nekahat dönemli ameliyat yöntemleri yüzünden bir türlü gerekli vakti ve cesareti toplayıp kıl dönmesi tedavimi/ameliyatımı olmuyordum.

nihat hoca'yı duydum geçtiğimiz aylarda. 1 hafta önce de ziyaret ettim. bu rahatsız edici sıkıntıdan, normalde yapılan versiyonlarına göre kat kat hafif, genel anestezisiz, 20 dakikalık bir müdahaleyle kurtuldum. diğer yazarlar da belirtmiş, ben de şahsen deneyimledim; anladığım kadarıyla ekstrem bir durum yoksa nihat hoca aldığınız randevuda muayeneyi yapıp siz de isterseniz direkt ameliyata alıyor.

hocanın talimatları doğrultusunda aşırı fiziksel yorgunluktan, spordan, ani eğilip kalkmalardan kaçınıyorum. ama bunun dışında rahatça, acısız şekilde oturup kalkabiliyorum, sırt üstü yatabiliyorum, işimi gücümü yapabiliyorum, yürüyebiliyorum. hatta kıl dönmesi çeken bilir aslında ameliyattan sonraki gün bile ameliyattan önceye göre daha rahattım. iğneyi geçtim hap olarak ağrı kesici kullanmadım öyle söyleyeyim.

kıl dönmesi için aldığı ücret anladığım kadarıyla hastalığın derecesine ve operasyonun yoğunluğuna göre 1000-3000 arasında değişiyor. fakat her kuruşuna değer. hatta şu kadar değer ki o ağrılı ve 45 gün nekahat dönemli ameliyatlardan sonra bile bu illetin tekrarlama riski hiç de az olmayan şekilde var. o kumarı oynayacağıma hakkımı nihat hoca'dan yana kullanır nüksederse de tekrar gider ona aynı ameliyatı olurum. en azından ölümcül değil süründürücü olan dandik bir rahatsızlıktan kendimi 10 cm kestirip genel anestezi alıp, üstüne de bir ay yatmam.

ayrıca kendisi gibi ekibi de son derece tatlı ve işbilen insanlar. yönteminin uzun vadedeki sonuçları ile ilgili de umarım olumlu bilgilerle bu entry'i güncellerim.
  • uzun olacak sevgili okur;

insan 6 7 yıl hemoroid rahatsızlığını çekince inanamıyor atlattığına ve tereddüt ederek yazıyor bu entryi haliyle.

bilindik hikaye; hafif kanamayla başlayan şikayetler, zamanla artan kanamalara dönüştü. sonrasında hemoroid pakeleri anüs kanalı dışına çıkmaya başladı ve içeri girmesi için benim kendime bir süre ayırmam gerekiyordu. ağrı, acı vs. yok fakat eğer o süreyi ayırıp beklemezsem hemoroid pakeleri dışarıda kalıyordu ve ağrı yapmaya başlıyordu. inanın utançtan dğeil korkudan gitmiyordum doktora ve bu saçmalığı o kadar normal bir hale getirmiştim ki sürelerin uzamasını önemsemez olmuştum. düşün, tuvalletten çıkıyorsun ve kendime 15 dakika ile 1 saat arasında değişen bir dinlenme zamanı ayırman gerekiyor ki hemoroid pakeleri anüs kanalına dönsün. bunun dışında bir sıkıntı yok, kanamalar tuvaleti takiben 5 dakika sonra duruyordu. tabii bu sıkıntılar giderek arttı. o 15 dakika ile 1 saat arasında değişen süre 40 dakika ile 4 saat arasında değişmeye başladı. ama hala normal benim için olay. o kadar normalleştirmişim yani bunu. hayat kalitesinin anası sikilmiş tabii o ayrı. tuvalet saatlerini mecburen akşama almışsın akşam işin varsa geceye alıyorsun ve daha tuvaletten çıkıp kendine 2 saat zaman tanıman gerektiğinden ki bu ortalam süre, daha uzun da olabiliyordu uykundan feragat ediyorsun.

işte tüm bu saçmalığa rağmen doktora gitmiyordum ama bir hafta boyunca o kadar yoğun bir kanama oldu ki ama korkuya galip geldi yaşadığım sıkıntı ve bursa' da bir özel hastaneye gittim. nihat hocadan da randevu almıştım ama vapur seferleri hava şatları nedeniyle iptal olduğundan gidemedim. bursa' daki doktor da beni ikna edince kaldı öyle nihat bengisu ziyareti. peki nedneonca hastane arasında burası? en acısız ameliyat dışı tedavi -lazer denen aslında bir ışın tedavisi olan- oradaydı çünkü. doktor muayeneyi yaptı. dedim muayene bu mu? evet. dedim ben bu acıdan korkup mu bunca yıl bu sıkıntıyı çektim? evet dedi gülerek. neyse gün verildi, spinal anestezi altında operasyon 5 dakikada tamamlandı. operasyon sornası ilk tuvalet de dahil hiçbir acı yaşamadım ama 3 gün boyunca spinal anestezini yan etkisi olan baş ağrısını hayvan gibi kafein tüketmeme rağmen çektim. doktor, kanamalar hemen duracak hemoroid pakeleri de 1 ay içinde küçülüp kaybolacak dedi. hemoroid hastalığı 4 evreden oluşuyor. bana, 2 ile 3 arasında dedi. yani o kadar da geç gitmemişim. daha geç gidenler o sıkıntıya nasıl dayanıyorlar aklım almadı. kanamalar gerçekten de durdu ama hemoroid pakeleri küçülüp kaybolmadı. yine de sıkıntımın yarısı geçti. çünkü artık tuvalet sonrası duşun altında 15 20 dakika boyunca durmayan kanama ile uğraşmak zorunda kalmıyor sadece hemoroid pakelerinin anüs kanalına dönmesi için kendime zaman ayırmam gerekiyordu. kullandığım ilaçlar (daflon ve gyvinol krem) sayesinde o sürede 15 dakika ile 2 saat arasında değişen düzeye gelmişti. tamam lan tam iyileşemedim ama buna da şükür yazın da sözlükten okuduğum entyrlerin verdiği ilhamla nihat bengisu' ya gider thd yöntemiyle(yine ameliyat dışı ve ameliyat dışı yöntemler arasında en etkililerindne en acısızlarından biri) hallederim diyordum. hayat biraz daha normale girmişti(!) alt tarafı sabahları uyanmam gereken saatten 2 saat önce uyanıp tuvalete giriyordum. çok şanslıysam 1 saat daha uyuma vakti buluyordum bazen tuvalet sonrası yaşadığım sıkıntı kısa süreli olursa.

böyle böyle yazı beklerken bir gece şiddetli karın ağrısı, ishal ve kraın krampıyla uyandım. 2 saat arayla tuvalete gittim. bu süreçte hemoroid sorunu belki de evre değiştirmişir bilmiyorum. ağrıdan uyuyamadım 2 gece. her tuvalet sornası sıkıntı yenileniyor, anestezik kremler ya da daha önceki o ilaçlar pek bir işe yaramıyordu. can havliyle nihat hocadan randevuyu aldım. 1 hafta sonrasına gün verdi. 3. gün falan sadece tuvalet sornası eski sıkıntıları yaşayınca hah baya düzeldi(!) diye düşündüm. tabii artık kaçamazdım tedaviden. randevu günü gittik istanbul' a ailemle.

nihat hoca 14 mart salı 16 gibi beni muayene etti, sedyeden kaldırmadan durumu özet geçip istersen yapalım tedaviyi dedi. ben thd denen yöntemi falan beklerken o 6 hemoroid pakesine işlem yapacağız cerrahi işlem de olacak dedi. ben, ''ağrı'' diye bir tırsınca o ''akıllı adam ağrı falan yaşamaz 2 3 günde hallolacak'' dedi. o akdar güven verdi ki tamam dedim. sanırım sedasyon yöntemi deniliyor yapılan anesteziye. bir damar yolu açtılar ki iğneden zaten korkmam ben, az biraz sohbet ettik sonrasında da ''bakın ben uyumuyorum, canım acıyacak ne olur bayıltın'' dedim. asistanı da uyudunuz zaten, ne bayıltması operasyon bitti dedi. o gün istanbul' dan bursa' a döndük. ağrı kesici yaptıklarından çok sıkıntı olmadı ama sıkıntı yaşadım tabii. evde gece 2 de ağrı kesici yaptırdım. uyudum, sabah tuvalete çıktım, ağrı vardı yine ağrı kesici yaptırmaya gittim ve sonra da tekrar istanbul' a pansumana gittik. pansuman sonrası ciddi canım yandı, ağrı kesici iğne de yaptıramadık istanbul da ve dönüş yolu hayli sıkıntılıydı. bursa da ağrı kesici yaptırdık(benim yaptırdığım 3. toplamda 4. ağrı kesiciydi bu) perşembe sabahı yine tuvalet ve sornasında ağrı vardı, ağrı kesici yaptırdım. bu yaptırdığım son ağrı kesici oldu. bana denilenlere harfiyen uydum. pansumanımı söyledikleri şekilde yaptım ve beslenmeme dikkat ettim. salı akşam 4 5 gibi emalıyat olum perşembe sabaı yaptırdığım 4. ağrı kesici iğneden(operasyon sonrası orada yapılanla birlikte 5.) başka ağrı kesici hap bile kullanmadım. tuvalet ve sonrasında sıkıntılar olmadı değil ama dayanabileceğim şeylerdi ve yaptırmadım ağrı kesici. ilk bir hafta ciddi sıkıntılı bir süreç. 8. günden itibaren her şey ciddi anlamda iyiye gitmeye başlıyor. 2 hafta sonunda tuvalet sonrası ufak rahatsızlıkla hariç hemen hemen hiçbir şey kalmıyor. şu an 23 24 gün falan oldu. sağda solda 2 ay yürüyemediğini söyleyenler vardı illa ki. internette hele ne felaket senaryoları okudum bilemezsiniz. keşke ameliyat olmasaydım, olmayın daha iyi vs. vs. gibi sayısız yorum.

ben şu an hala yeni duruma alışmaya çalışıyorum ve 6 7 yıllık bir sıkıntının sadece bir haftalık zor bir sürecin ardından(ki onda da sadece salı çarşamba ve perşembe iğne kullandım, iğnem olmasına ve canı çok tatlı biri olmama rağmen başka ağrı kesici iğneye gerek duymadım) geçtiğine inanamıyorum. sabah kalkıyor, tuvalete giriyor, kahvaltı yapıyor, koşuya çıkıyor, duş alıyor ve evden çıkıyorum. mucize gibi geliyor. yok, kesin bu kez bir şey olacak diyorum. bunları yazarken bile lan erken mi konuşuyorum acaba diye korkuyorum. hocama buradan bir kere daha teşekkür ediyor, ellerinden öpüyorum. ömrü uzun olsun, daha iyileştirmesi gereken çok hasta var.

bu kadar yazıyı okuduysan vardır böyle bir rahatsızlığın. iki şey söyleyebilirim sana; ilki güvenebileceğin, işinin ehli bir doktor bul. ikincisi hemen git. yemine diyorum çektiğin sıkıntıya değmez. o kadar korkualcak bir şey değil. yeter ki geç kalmadan git.