şükela:  tümü | bugün soru sor
 • -selamun aleyküm hocam, çılgınlar gibi para kazanıp, aza kanaat etmekten bahseden bir adamı ciddiye almak caiz midir?
 • -sayın hocam kuzenimle evlenmek istiyorum. dinimizce bu olabilir mi?
  +olur çocuğum.

  -pek muhterem hocam, kanunen reşit sayılmayan 12 yaşında bir kızla evlenmek istiyorum. dinimiz buna izin verir mi?
  +verir canım.

  -hocam süt kardeşimle evlenmek istiyorum. helal mi?
  +auuuw çok büyük günah. haramdır evladım. böyle şeyler yapmayın.
 • trabzon, rize, urfa yahut bitlisli olmayı gerektirir.
 • soma katliamı hakkında çeşitli sorular.

  örneğin;
  - hocam, "din iman kuran islam" diye diye ortalıkta gezinenlerin yönettiği bu devlete ait, yine aynı şeyleri söyleyen işletmecilerin işlettiği bir maden ocağında en az 301 işçi bir iş cinayetinde katledildi. sizce bu katliamda payı olanlar cehennemin kaçıncı katında yer bulurlar kendilerine?
  - hocam, soma katliamı sonrası bir maden işçisini yerlerde tekmeleyen başbakanlık müşaviri yusuf yerkel olaydan 53 gün sonra hâlâ görevde. sizce öbür tarafta maden işçisini tekmeleyen yusuf yerkel mi daha çok yanar, yoksa onu hâlâ görevinde tutanlar mı?
  - hocam, soma katliamında en az 301 işçi katledildi. bu kadar insanın maaşlarını toplasak, sizin 1 aylık ramazan ücretiniz kadar etmiyor. katledilen işçiler kesin cennete gitmiştir di mi? onlara öbür tarafta cennet, size bu tarafta di mi hocam?

  alternatif sorular üretebilmek için;
  (bkz: soma katliamı)
  (bkz: yusuf yerkel)
  (bkz: nihat hatipoğlu'nun ramazanda 600 bin tl kazanması)
 • -muhterem hocam bir madende çalışan 800 kadar işçi düşünün bunların yerin altında, ölümle burun buruna gelerek ,kan ter içinde çalışarak aldıkları ücretin toplamı yani 600 000 tl kadar bir parayı bir ayda oturduğu yerden kazanan ve o aya bereket ayı diyen insan ne kadar samimidir?
 • selamın aleyküm hocam
  oğlunu gördüm geçen gün o da senin gibi ulvi ulvi konuşuyo tv programında,sahi hocam o ne kadar alıyo?
 • -selamun aleyküm hocam, klon imam yaratmak caiz midir peki? bir oğlum var ellerinizden öper tıpkı siz <3.
 • -selamun aleyküm hocam. oruç diş macununu bozar mı? sabah dişlerimi fırçaladım da tuhaf bir tat geldi ağzıma.
 • hocam vücuda deri üzerinden emilecek tarzda merhem ilaçlar kullanmak da orucu bozar deniliyor. kullanmamak daha iyi olur filan deniliyor.
  diyelim ki bir merhem kullandım ama tam anlamıyla vücut bunu emmiyor.

  çünkü deri üzerine yaydığım bu ilaç katalizör özellikte ve bu maddenin üzerindeki aktif merkezlere vücudumuzdan kimyasallar yönlenerek bir reaksiyon gerçekleştiriyorlar ama sonrasında difüzyon ile bu aktif merkezleri terkederek vücuda geri dönüyorlar*. demem o ki teknik olarak vücuda bir şey girmiyor.

  orucum bozulur mu?

  hocam?
 • merhaba hocam umarım bu yazdıklarımızı okuyorsunuzdur.

  hocam benim staj yaptığım yerde beton daha kolay serilsin diye betona su katarlardı. ama biliyorsunuz ki betona su katmak mukavemeti neredeyse 2 kat düşürüyor. ben stajyer olarak laf edemedim. bunun yapıldığını saha mühendisi biliyor, şantiye şefi de biliyor. bir de bu açıklarını kapatmak için numune almaya gelenlere mikserdeki kalan son beton yerine gelen ilk betonu kullandırtıyolardı. bunlar kul hakkı yemiş sayılır mı? teşekkürler hocam. hayırlı ramazanlar...