şükela:  tümü | bugün
 • tkpnin eski genel başkanı olan insan. kendisi yıllarca sürgünde yaşadığı almanyadan yurda dönerken 1986 yılında uçağın merdivenlerinde haydar kutlu ile birlikte gözaltına alınmıştır.
 • ertugrul ozkok tarafindan "olu" ilan edilen, yasayan abidelerdendir kendisi...
 • tip'in başkanı değil, genel sekreteriydi (tbkp'nin başkanı olduğu ise doğrudur)
 • eski tip genel sekreteri. birleşme döneminde tbkp nin genel başkanı olmasına karar verilmişti haydar kutlu ile birlikte.

  görüp görülebilecek en tavşan boku yönetici prototipi. tip genel başkanı behice boran ın bu adamla nasıl birlikte çalışabildiği oldum olası merak konusu olmuştur.
 • organizasyon yeteneği sayesinde tip'in belkemiği insanlarındandı. boran'la dayanışmaları da taa 1950'ye uzanır. sargın o zaman istanbul yüksek tahsil gençliği derneği başkanıydı. boran da barışseverler cemiyeti başkanı. boranların kore savaşı'na karşı çıkmaları üzerine tutuklanmalarını protesto eden zehir zemberek bir açıklama yapmış ve o da tutuklanmış, hatta boranlardan daha ağır bir cezaya çarptırılmıştı.
 • tbkpnin kuruluşu sonrasında haydar kutlu ile birlikte işkenceli sorgulara maruz kalmıştır ve bu süreci kutlu ile birlikte yazdığı sorgu adlı kitabında anlatmıştır.
 • "türkiye işçi partisi eski genel sekreteri nihat sargın geceyarısı hayatını kaybetti. bir süre önce rahatsızlanan sargın, evinde tedavi görmekteydi. sargın'ın cenazesi 19 kasım cuma günü öğle namazını müteakip kadıköy kızltoprak zühtüpaşa camii'nde yapılacak törenle son yolculuğuna uğurlanacak."

  yukarıdaki bir kaç cümlelik haberi geçen siteler tip genel sekreteri ve tbkpnin kurucusu sargın'ın özgeçmişini de şöyle verdiler:

  "1927'de istanbul'da doğan sargın, tıp fakültesinde öğrenciyken sol mücadelenin içerisinde yer almaya başladı. 1948'de, 21 yaşındayken türkiye komünist partisi'nin (tkp) üyesi oldu. 1950 yılında tutuklanarak dört yıl cezaevinde kaldı. 6-7 eylül olayları'nda yargılandı.

  istanbul yüksek tahsil gençliği derneği başkanlığı yaptı. temel haklar yaşatma derneği'ni kuran sargın 1962'de türkiye işçi partisi'nin (tip) genel sekreterliğini yaptı. politik yaşamında üçüncü tutukluluğunu 12 mart muhtırası ile yaşadı.

  12 eylül 1980 askeri darbesinin ardından yurtdışına giderek yedi yıl kaldı. 1987'de haydar kutlu ile birlikte türkiye'ye dönerek, tkp ile tip birleşmesinden doğan türkiye birleşik komünist partisi'nin (tbkp) kurucuları arasında yer aldı. türkiye sosyal tarih araştırma vakfı (tüstav)'nın başkanlığını yaptı.
  nisan 1999'da ürün dergisini çıkaran ekipte yer alan sargın, eşi ve 63 yıllık mücadele arkadaşı olan yıldız baştımar sargın'ı 7 ekim 2009'da kaybetti.

  sargın'ın iki ciltlik "tip'li yıllar (1961 - 1971) anılar-belgeler", "dönüşten özgürlüğe 900 gün türkiye birleşik komünist partisi davası" ve "cezaevi anıları - davalar, savunmalar" isimli üç kitabı bulunuyor."
 • 16 kasım 1987'de devrimci - demokratik mücadelesini sürdürmek için türkiye'ye dönmüş ve 23 yıl 1 gün sonra 17 kasım 2010'da vefat etmiştir.

  1987'de nihat sargın ve haydar kutlu'nun ankara'da uçaktan inişlerini trt'nin ana haber bülteni kısaca vermişti. 12 eylül karanlığına yakılmış büyük bir umut ateşiydi yurda dönüşleri.
 • az rastlanır özelliklere sahip, düzgün bir sosyalist ağabeydi.

  1987'de hollanda'da tanıştım. nabi yağcı ile birlikte türkiye'ye dönme projesini anlatmaya gelmişlerdi. genellikle destek verildi. döndüler. 1,5 yıla yakın işkence, hücre ve hapisti onlara layık görülen. sonra aralarda türkiye'de karşılaştık, kibarca selamlaştık. yıllar geçti, önce karısı yıldız sargın'ı uğurladık zühtüpaşa camisinden; ardından da kendisini sonsuzluğa uğurluyoruz bu cuma. sonsuzlukta buluşma ihtimalimiz, güzel bir hayal olsa da sadece hayal...

  ancak kendisiyle dünyada bir dönem yanyana olmuşluğumdan gurur duyuyorum.
 • cocuklugum gozlerimin onunden geciyor... kutlu sargin'in ulkeye donusunun yarattigi cosku... babamla dedemin her durusma icin ankaraya gitmesi... kutlu sargin'in bir kisi degil iki kisi oldugunu ogrendigim gunku saskinligim... tbkp'nin guzel gunleri... butun cocuklugum...
  gule gule nihat sargin...

  cenaze 19 kasim cuma gunu...

  http://www.bianet.org/…hat-sargin-aramizdan-ayrildi