şükela:  tümü | bugün
 • nietzsche okumus populer underground 21. yüzyıl prozac gençliği tarafından popularize olan ve cogu zaman yanlış anlaşılan bir düşünce akımı. yapılan yada yapılacak şeylerin hiçbirşey oldugu gercegi nihilist bir insanı hiçbirşey yapmamaya yöneltmez. nihilist insanı kalıplaştırmadan, bu ögretiyi dogru bir şekilde anlayan yada ögreti hakkında bilgisi olmayıp bu şekilde yaşayan insanlar, hayat anlamsızdır diyip herşeyi birkenara atmazlar. hayat anlamsızdır yaptıklarım anlamsızdır ancak anlamsız olması yapmamam anlamına gelmez düşüncesi hakimdir. bu açıdan, yapıyorum ama anlamsız oldugunu biliyorum cümlesi nihilizm'i dogru olarak tanımlayabilir.
 • hiççilik, dünyada hiçbirşeyin anlami ve önemi olmadığını savunan bir izm
  rusyada bir takim nihilistler sonradan "hiç bir şeyin anlami yok devrimden baska" diyerekten devrimci moduna girmislerdir.
 • hiçliğin* çok derin bir konu olduğunu bir kenera not düşmek kaydı ile konunun nihilizmde bu derin yönü ile ilgili ele alınmaması yüzünden saçma sapan izmlerden biri olmaya mahkum izmdir ancak şu mısralar özlü bir şekilde anlatır:

  her şeref yapma, her saadet piç;
  herşeyin ibtidası, ahiri hiç. (tevfik fikret)
 • "tanrı yoktur, olsaydı o ben olurdum,
  çünkü gerçek olduğuna inandığım tek şey benim" mantığı....
 • "ex nihilo nihil fit" aristoteles mealen
  "nothing will come of nothing" sheakspeare
  kral lear
  1.perde sahne 1

  yeni bir dunya kurmanin yolu yeni degerler ve degerler etrafinda donen insanlardir.. yeni degerler icin, eski degerler ve eski degerlerin etrafinda donenler, hatta deger etrafinda donmeyen varliklar da ortadan kalkmalidir.. eger cagimiz diger caglardan daha nihilistik gozukuyorsa bu bizim insan denen tur olarak olgunlasmaya basladigimizin gostergesinden baska nedir? hersey degisen derecelerde de olsa yanlistir, en eski en yanlistir, hersey akar cunku.. en yeni olan anlam bulmaya en yakindir.. hayatin devinimine engel olmamak gerekir, cunku hayat final perdede kendi anlaminin kendisi oldugunu yuzumuze vuracaktir.. o gun yasami daha bir farkli sevecegiz, ve olumden korkmamak icin mitler gerekmeyecek artik.. (bkz: friedrich nietzsche)
 • nihilizm genel anlamda bir reddediştir. bu görüş antik yunan filozofu gorgias'ın üç önermesine dayandırılabilir. "hiçbir şey yoktur". "bir şey olsaydı da bilemezdik". "bilseydik de başkalarına bildiremezdik". nihilizm, her gerçeği ve değeri inkâr şeklinde var olur, varlığı dolayısıyla her şeyi şüpheyle karşılar ve her şeye şüpheyle yaklaşırsan elbette ki kesin hiçbir şey olamaz, kesin olmayan şeyse zaten yoktur. bu durumda doğru ve genel-geçer bilginin varlığı mümkün değildir. işte bu yüzden gerçek bir nihilist seçim yapmaz, karar vermez, gelişine yaşar, hayatın anlamsızlığını bilir, yaptığının anlamsızlığını bilir ama yapar. sanılanın aksine intihar etmez çünkü intihar etmek de bir seçimdir. ve seçim yapmak nihilizmle çelişir.
  tam da bu nedenle nietzsche'ye nihilist diyemeyiz. çünkü onun felsefesinin bir amacı vardı. üstün insanı öğretme ve insandan üstün insanı yaratabilme amacı... nietzsche, olsa olsa ahlak anlayışı olarak nihilist sayılabilir. nihilizmin ahlak boyutunda , hiçbir ahlâkî değeri ve kuralı tanımayan, sosyal baskı ve kontrolü kabul etmeyen bir düşünce görürüz. ve nietzsche'ye göre; insanı kontrol eden, baskı altına alan değerlere şüpheci yaklaşmalı, bütün değerleri yeniden değerlendirmeli, gerektiğinde değiştirebilmeli; hatta yok edebilmeliyiz.
 • yaşantısını; metrobüse binerken keseceği kız sayısına göre şekillendiren, popüler kültür ikonlarıyla toplumda yer etmeye çalışan, evren ve yaradılış üzerine hiç düşünmemiş, televizyondan ben bilmem eşim bilir'i izleyen, interneti twitter ve facebook gibi sike dahi sürülmeyecek siteleri kullanarak ''günaydınnnn'' mesejlarıyla harcayan, kitap okuma alışkanlığından yoksun ve '' ben kitap okumam bi kere'' diyerek bi bok yaptığını sanan, arkadaş ortamında kişilerin kusurlarıyla dalga geçerek yer edinmeye çalışan ve gelgelelim beni durduk yere sinirlendiren insanların üzerine fütursuzca yorum yaptığı felsefi akımdır.
 • nietzsche ile baslayan "tanrisizlik" felsefesinin, bakunin'e kadar gidip sosyal davranis bicimlerini bulan, anlamin inkar'inden, toplumun inkar'ina donusen ve boylece anarsizmi yaratan antogonist bir algilama yontemi. (bkz: anar$izm)
 • degersizligi savunan bir dünya görüsü..
  hicbir sey önemli degildir..
  asırısı hastalık oluyor..
 • -nedir hacı bu nihilizm?
  -
  -eyvallah,büyüksün.