şükela:  tümü | bugün
 • nietzsche okumus populer underground 21. yüzyıl prozac gençliği tarafından popularize olan ve cogu zaman yanlış anlaşılan bir düşünce akımı. yapılan yada yapılacak şeylerin hiçbirşey oldugu gercegi nihilist bir insanı hiçbirşey yapmamaya yöneltmez. nihilist insanı kalıplaştırmadan, bu ögretiyi dogru bir şekilde anlayan yada ögreti hakkında bilgisi olmayıp bu şekilde yaşayan insanlar, hayat anlamsızdır diyip herşeyi birkenara atmazlar. hayat anlamsızdır yaptıklarım anlamsızdır ancak anlamsız olması yapmamam anlamına gelmez düşüncesi hakimdir. bu açıdan, yapıyorum ama anlamsız oldugunu biliyorum cümlesi nihilizm'i dogru olarak tanımlayabilir.
 • hiççilik, dünyada hiçbirşeyin anlami ve önemi olmadığını savunan bir izm
  rusyada bir takim nihilistler sonradan "hiç bir şeyin anlami yok devrimden baska" diyerekten devrimci moduna girmislerdir.
 • hiçliğin* çok derin bir konu olduğunu bir kenera not düşmek kaydı ile konunun nihilizmde bu derin yönü ile ilgili ele alınmaması yüzünden saçma sapan izmlerden biri olmaya mahkum izmdir ancak şu mısralar özlü bir şekilde anlatır:

  her şeref yapma, her saadet piç;
  herşeyin ibtidası, ahiri hiç. (tevfik fikret)
 • "tanrı yoktur, olsaydı o ben olurdum,
  çünkü gerçek olduğuna inandığım tek şey benim" mantığı....
 • nihilizm genel anlamda bir reddediştir. bu görüş antik yunan filozofu gorgias'ın üç önermesine dayandırılabilir. "hiçbir şey yoktur". "bir şey olsaydı da bilemezdik". "bilseydik de başkalarına bildiremezdik". nihilizm, her gerçeği ve değeri inkâr şeklinde var olur, varlığı dolayısıyla her şeyi şüpheyle karşılar ve her şeye şüpheyle yaklaşırsan elbette ki kesin hiçbir şey olamaz, kesin olmayan şeyse zaten yoktur. bu durumda doğru ve genel-geçer bilginin varlığı mümkün değildir. işte bu yüzden gerçek bir nihilist seçim yapmaz, karar vermez, gelişine yaşar, hayatın anlamsızlığını bilir, yaptığının anlamsızlığını bilir ama yapar. sanılanın aksine intihar etmez çünkü intihar etmek de bir seçimdir. ve seçim yapmak nihilizmle çelişir.
  tam da bu nedenle nietzsche'ye nihilist diyemeyiz. çünkü onun felsefesinin bir amacı vardı. üstün insanı öğretme ve insandan üstün insanı yaratabilme amacı... nietzsche, olsa olsa ahlak anlayışı olarak nihilist sayılabilir. nihilizmin ahlak boyutunda , hiçbir ahlâkî değeri ve kuralı tanımayan, sosyal baskı ve kontrolü kabul etmeyen bir düşünce görürüz. ve nietzsche'ye göre; insanı kontrol eden, baskı altına alan değerlere şüpheci yaklaşmalı, bütün değerleri yeniden değerlendirmeli, gerektiğinde değiştirebilmeli; hatta yok edebilmeliyiz.
 • yaşantısını; metrobüse binerken keseceği kız sayısına göre şekillendiren, popüler kültür ikonlarıyla toplumda yer etmeye çalışan, evren ve yaradılış üzerine hiç düşünmemiş, televizyondan ben bilmem eşim bilir'i izleyen, interneti twitter ve facebook gibi sike dahi sürülmeyecek siteleri kullanarak ''günaydınnnn'' mesejlarıyla harcayan, kitap okuma alışkanlığından yoksun ve '' ben kitap okumam bi kere'' diyerek bi bok yaptığını sanan, arkadaş ortamında kişilerin kusurlarıyla dalga geçerek yer edinmeye çalışan ve gelgelelim beni durduk yere sinirlendiren insanların üzerine fütursuzca yorum yaptığı felsefi akımdır.
 • altyapısı şöyle oluşur: "mutsuzluk arttıkça teorik hayat artar, teorik hayat arttıkça yabancılaşma artar, yabancılaşma arttıkça hiçlik artar." gerisini biliyoruz.
 • farkli bir etik anlayisa sahip oldugu icin yanlis anlasilmaya cok musait ve isine geldigi gibi anlayanlar kabilesi tarafindan kitlelere aciklandigindan anlasilamamis dusunce

  oncelikle, ilk belirdigi tarih gunumuzden farkli olarak daha farkli bir survival anlayisina sahip oldugundan oncelikler ve gerceklerin algilanmasi bugunkunden daha farkli bir boyuttaydi, nihilizm de tam da bu noktada ortaya cikan ve caginin otesinde bir gercege sahip oldugu icin populer olup kitlelere ulasmasi engellenen bir akimdi

  nihilizm, en basit anlamiyla gercekcilik ve pozitif bilimlerin ihtiyac duydugu suphe ve kanitlama* iceren bir dusuncedir

  isine geldigi gibi anlama durumunda sunuldugu uzere "her seyi bos vermek" "tum sorumluluklardan kurtulmak" "her seyin degersiz olmasi" demek degildir

  bilakis, benimsedigi ve gununun otesinde olan etik anlasiyisi uyarinca, deger olarak addedilen varliklarin degerlerinden soyutlandiklarinda aslinda var olmadiklarina, gercek olmadiklarina, cunku onlari var eden degerin var olmadigina isaret eder

  varliklari tanimlarken butuncul bir yapi izlemediginden, teker teker var olabilen olusumlarin aslinda tek bir ozelliklerinden dolayi da red edilemeyecegini kabul eder (burada da goruldugu uzere, tek bir ozellik o varligi gerceklemedigi gibi o tek ozellik (yani degersiz olmasi) o varligin olmadigi anlamina gelmez)

  toplumsal olarak acilimlarindan biri, hicbir seyi onemsememek degil, deger verdiginiz anlam yuklediginiz seylerin aslinda o statude olmadigini soyler. iste en cok yanlis anlasilan noktasi da budur. sizin deger verdiginiz (din, aile, devlet) kurumlarin degersiz oldugunu soylemesi tum hayatin ve varolusun degersi zoldugu anlamina gelmez. bu degerlerden kurtuldugunuzda gercege ulasabileceginizi ve kendinizi bu yol ile gercekleme imkaninizin da oldugunu soyler.

  mantiksal olarak, sizin deger verdiginiz objenin gercek anlamiyla degerli olmamasi onun gercek anlamiyla degersiz oldugunu gostermez

  bu anlayisla yaklasildiginda, her sey bos super fm le cos dusuncesinin nihilizm ile uzak yakin alakasi yoktur

  ki felsefe olusumu geregiyle, anlamsizlik aramak uzerine kurulu degildir. sadece her dusunusun anlam arama ve dolayisiyla etik kurallari (ama mantik kurallari degil tabii, onlar tek) farkli oldugundan, farkli algilayislarda sonuc saptirilabilir.

  ama bu da su demek degildir: dusunce ve sunulus sekli gorecelidir ve her farkli etik kuramina sahip toplum bunu farkli algilama hakkina sahiptir

  soylenen tektir, ve nihilizm e gore gercek de tektir, ve bu gercek hicbir gercek olmamasi degildir
 • nietzsche ile baslayan "tanrisizlik" felsefesinin, bakunin'e kadar gidip sosyal davranis bicimlerini bulan, anlamin inkar'inden, toplumun inkar'ina donusen ve boylece anarsizmi yaratan antogonist bir algilama yontemi. (bkz: anar$izm)
 • degersizligi savunan bir dünya görüsü..
  hicbir sey önemli degildir..
  asırısı hastalık oluyor..