şükela:  tümü | bugün
  • periyodik tablonun 113 numaralı elementidir. sembolü "nh" dir. profesör kosuke morita ve ekibi tarafından japonya' da, ince bir bizmut tabakasının, ışık hızının %10 ile hareket eden çinko iyonlarıyla bombardımanı sonucu elde edilmiştir. "nihon" japonca ‘da "japonya" anlamına gelmektedir. tam kelime manası ise" yükselen güneşin ülkesi" dir. isim ve sembol henüz resmileşmemiş olmakla birlikte 8 kasım 2016 ya kadar sürecek kamuoyu görüşü alınması aşamasından sonra büyük ihtimalle resmîleşecektir.
  • kasım 2016'dan sonra 113. elementin* alacağı isim. sembolu nh'dir.
  • atom numarası 113 olan resmi isimlendirme süreci içerisinde geçici olarak "ununtrium(uut)" ismini alan, periyodik tablonun en yeni elementlerinden biri. japonya'daki riken enstitüsü'nde yapılan deneylerle varlığı ile ilgili yeterli veriler elde edildi. nihonium(nh), aslında bu element için ıupac'a önerilen bir isim. japoncada, japonya için kullanılan"güneşin doğduğu yer" anlamındaki nihon kelimesinden geliyor. resmi isimlendirme süreci içinde ıupac tarafından değerlendirmeler yapılıp yıl sonuna doğru açıklama yapılması bekleniyor.
  • nihonyum veya japonyum olarak türkçeleştirilecektir.
    darısı turkonyum'un başına.
  • nasıl kimse yazmamış hayret. bu aralar pek aktif olan ak troll. engelleyin geçin. ha bir de apple için bana verecek işi olmayan şirket yazmış. senin gibi çomara kim ne versin :))
  • kafa siken dinbazlardan biri. kendisini şu videoda görebilirsiniz.
  • yeni bir akpli, din satan cisim.
  • bana bir iddia kaybettiren element. lan görsem hatırlarım öyle bir element dedim. meğerse 2016'da resmileşecekmiş(veya resmileşmiş). kendisi ile ilgili daha detaylı bilgi aşağıdaki gibidir.

wikipedi (yasaksız olanından)