şükela:  tümü | bugün
 • hala atan bir kalp.
 • baskenti niamey olan ülke.
 • ansızın, şok edici bir siyasi öneme haiz olmuş afrika ülkesi. saddam'in kitle imha silahlari için buradan uranyum alıp almadıgı yonunde bir dolu deli sacmasi sacmalanmakta, bu kuyuya atilan bininci taş sonunda, sinifta bulunan amerika ve uk adindaki cocuklar birbirine girmekte, birbirlerinin saçlarını çekmektedirler. hani, garibim nijer hanim kiziminde oyle gariban oyle zor sartlar altinda ezilmiştir ki insanin araya girip karismayin lan nijerime gariptir diyesi geliyor.
 • kıtlıkla savaşmaya çalışan insanların ülkesi.

  en az 150 bin çocuğun açlıktan ölmesinin an meselesi olduğu, başta unicef olmak üzere bir çok uluslararası yardım kuruluşunun acil yardım kampanyasına başladıkları ülke.

  http://www.redcross.org.uk/…sp?id=48021&cachefixer=
 • serbest piyasa ekonomisinin acımasız bir şekilde vurduğu afrika ülkelerinden biri. sorun batılıların yansıttığı gibi ne yalnızca çekirge istilası ne de kuraklıktır. asıl sorun ülkenin ürettiği tahıl ürünlerini o 'harika' piyasa koşullarında gana ve nijerya'ya satan tüccarları üreten sistemin kendisidir. tabi biz modern!ler, biz gelişmişler! biz liberal-kapitalistler! o bize bakan ve elindeki yemek tasını objektife uzatan ve yüzüne sinekler konmuş o kücük afrikalı çocuğu anımsayarak ağlayalım, sızlayalım vicdan masturbasyonu yapıp yardım çığırtkanlığı yapalım. ama farkına varmayalım hiçbir zaman, bizim zenginliğimiz onların yoksulluğuna neden oluyor biz zenginleştikçe aslında onlar daha çok yoksullaşıyor .
  sorunun asıl çözümü yardım değil , sadece afrikalıya kendine ait olanı geri vermektir.
 • açlıkla savaşan,çok kötü şartlardaki yetersiz hastahanelerinde bir kaç çocuğun bir yatakta yattığı,ilaç beklediği,çöplük diye bir alışkanlığın olmadığı,sokakların koku ve pislikten geçilmediği,dünyanın acı yüzü,yardım eli uzatılmamış parçası.halen fransanın sömürgesi durumundadır.çok zengin yer altı kaynaklarına sahip olsada yatırım yapılmamaktadır.fransa yapmamaktadır.ülkedeki marketler fransız şirketlerine aittir.fransa euro kullanmaya başlamıştır ancak bu ülkede resmi para birimi fransız frankıdır.iç burkan,bişiyler yapılması gereken ülke.
  -nijer'de 220 doktor bulunmakta ve 38.500 kişiye bir doktor düşmektedir.
  -bu ülkede ortalama 192 kişiye bir motorlu ulaşım aracı düşmektedir.
  -kişi başına yıllık elektrik tüketimi ortalama 45 kw/saattir.
  -çalışan nüfusun % 3.1'i sanayi sektöründe iş görmektedir. sanayi sektörünün gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 8'dir.
  -kişi başına düşen milli gelir: 300 dolar.
 • 19. yüzyılın sonlarında fransız sömürgeciler tarafından işgal edilen ve 3 ağustos 1960 tarihine kadar fransız işgalinde kalan ülke. fransız işgalciler diğer afrika ülkelerinde başvurdukları baskı ve hristiyanlaştırma uygulamalarına aynen nijer'de de başvurmuşlardır.
 • kanarya ve muhabbet kuşlarına verilen bir çeşit yem. siyah parlak renktedir. kuşların çiftleşme döneminde kızıştırıcı olarak kullanılır.
 • bu sahra altı ülkesinin %88i çöldür. bu da bu ülkenin sahra altı değil sahranın ortasında bir ülke olduğunu gösterir. topraklarının sadece %2 sinde tarım yapılır. tek yetişen bitki milet adını verdikleri papağan yemine benzeyen bitkidir. bilgisayara hava alanında bile rastlanmamıştır. rivayete göre yeryüzünün 2. fakir ülkesidir ancak birinci fakir ülkesi hangisidir o bilinmez. bu ülke de komşusu burkina faso gibi orta afrika frangı kullanır. ama parayı bulup da kullanabilen kişi sayısı çok azdır. bir kanal inşaatında insanları çalıştırmak için günlük 2 dolar vermeniz yeterlidir. orta afrika ülkelerinin genelinde olduğu gibi bu ülkede de insanların götünde don yoktur ancak cep telefonları vardır. tabi cep telefonu olanların telefonlarını koyacak cep bulmak yerine seyyar sarjcılara ve gsm şirketlerine para vermeleri de bu ülkenin karakteristik özelliklerinden biridir.
 • (bkz: nijerya)
hesabın var mı? giriş yap