şükela:  tümü | bugün
 • elektronik ortama ilk kez nijerya'lılardan yayıldığı için bu ismi alan dolandırıcılık yöntemi. birisi çıkar, sözde gizli ve hayli yüklü bir parayı ülke dışına çıkarması gerektiğinden ve banka hesabınızı bu amaçla kullandırmanız karşılığında yüklüce bir komisyon ödeyeceğinden bahseder. bu işin bana ne zararı olabilir ki diye girdiğinizde, para transferi sırasında bir dolu problem çıktığını ve her problemi aşmak için gereken vergi, komisyon ve rüşvetin sizden istendiğini görürsünüz. saflık derecenize göre mümkün olduğunca paranın sizden tırtıklanmasının ardınan olay şahısların sırra kadem basmasıyla sonlanır.

  bu tiplere geçtiğimiz aylarda bir kadının 6 aylık oyalama periyodu sırasında toplam 2.1 milyon dolar kaptırdığına dair gelen haberler dudak uçuklatıcı.
 • yeni bir dolandiricilik turune internet de verilen isim. bazi nedenlerden dolayi surgun edilmis bazi oldurulmus kisilerin (diktator, direnis lideri vs vs vs), bir turlu kullanamdiklari birsuru milyon dolarlik servetlerini kullanabilmek icin ortak aradiklarina dair gelen mail turleri. bu arkadaslar islerini cok ciddiye aliyorlar, sizi telefonla ariyorlar, kendi uydu telefonlarini bile veriyorlar hatta. yeter ki siz onlarin istedigi seyleri yapin, gerekli kimlik bilgilerinizi verin. sonra bu bilgilerle ne yapacaklari belirsiz, bu tuzaga dusen kimse var mi bilemiyorum tabi. orneklerin bazilari:

  "dear friend,

  i am a barrister, barrister dennis agyei, the personal
  attorney to mr. ali el ashgar, and a national of a country
  saudi, who uses to work with shell development company
  lome-togo. on the 21st of october 2001, my client, his
  wife and three children were involved in a car accident
  along the hillakondji express road in togo...

  ...particularly, security company where the deceased had a
  deposit value of us$55.000.000.00 (fifty-five million
  united states dollars) cash. the company has issued me a
  notice to provide the next of kin or have the deposit
  confiscated within the next three months... "

  veya

  "family business investment

  dear ,

  this letter might surprise you because we have not met neither in person nor by correspondence. but i believe it is one day that you get to know somebody either in physical or through correspondence. i got your contact through some discreet inquiry from the chamber of commerce and industry, you and your organization were revealed as being quite astute in private entrepreneurship, one has no doubt in your ability to handle a financial business transaction...

  ...i write this letter in respect of my intention to invest the sum of us$28m (twenty-eight million united state dollars) with you. i inherited this money from my mother. this money was got through the smuggling and sale of diamond and timber when my father was the head of state..."

  simdiye kadar bunu gibi 30 cesit email tespit edilmis, bazi isimler ise:

  mrs agata. s. kabila laurent desire kabila nin karisi

  joseph mobutu sese-seko mobutu sese seko nun oglu

  mariam sese-seko mobutu sese seko nun kanserli karisi

  ve bunun gibi bilimum ilginc kisilik, email yoluyla sizi bulup yaklasik 10 milyon dolar teklif ediyorlar. firsati kacirmayin.
 • bu adamlarla eglenmesi de oldukca zevklidir. eminim ki iyi dolandiriyorlardir ama cevaplarindaki ciddiyet ve de olaya verdikleri onem, yaklasim bicimleri gercekten takdir edilesi. sahsen su anda bi tanesi ile karsilikli birbirimizi kaziklamaya calisiyoruz. bakalim kim kazanicak.
 • cevap olarak "fuck you" subject'li, 4.5 mb attachment'li mail'ler gondererek gunun stresini atmanizi saglayan mektup turu.
 • banada gelmiş olan mesaj türü.

  from : hajia mariam <hmariam@mailworld24.com>
  sent : sunday, june 5, 2005 8:36 am
  subject:hello
  name:hajia mariam
  email: hmariam25@sify.com

  dear beloved,
  due to the sudden death of my husband general
  abacha the former head of state of nigeria in
  june 1998, i have been thrown into a state of
  hopelessness by the present administration.i have
  lost confidence with anybody within my country.
  i got your contacts through personal research,
  and had to reach you through this medium.
  i will give you more details when you reply.
  due to security network placed on my daily
  affairs i cant visit the embassy so that is
  why i have contacted you.
  my husband deposited $12.6million dollars with
  a security firm abroad whose name is witheld for
  now till we communicate.
  i will be happy if you can receive this funds
  and keep it safe i assure you 20% of this fund.
  i will need your tel/mobile numbers so that we can
  commence communication. please reach me via my
  private email address:
  hmariam25@sify.com
  please expedite action.

  yours,
  hajia mariam.
 • (bkz: 419/#8364770)
 • bu baslik altinda toplanan dolandiricilarin iyi yani dunyada olup biteni yakinen takip etmeleridir. ornegin bir gun arafatin dul esi suha arafattan mesaj alirsiniz, oteki gun angola da hukumete karsi savasan unita gerillalarinin liderinin elmas servetini yurtdisina kacirmak isteyen oglundan, o olmadi haitinin devrik baskani bankadaki parasini aktarmak icin sizden yardim ister.

  velhasili kelam bu mesajlar takip edilerek ozellikle ucuncu dunyada ne oluyor ne bitiyor ayrintili bicimde ogrenebilir, kulturunuzu arttirabilirsiniz. hatta bazilarinda film senaryosu olabilecek derinlikte hikayelere de rastlayabilir hayalgucunuzu zenginlestirebilirsiniz. yalniz simdiye degin bir kez turkiyeyle baglantili mesaj almadim, bunu iyiyeye mi yormak lazim kotuye mi bilemiyoru.
 • bu konu hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak faydalı bir web sitesi de bulunmakta
  http://j-walk.com/other/conf/index.htm
 • artık gittigidiyor.com'da özel mesaj atmaya kadar varmış dolandırıcılık yöntemi. kısa bir süre önce bir tanıdığım gg'ga sattığı telefon için ingilizce bir mesaj aldı. ben ingiltereden mr. jamal yeğenim nijeryada okuyor da telefonu ona almak istiyorum şeklinde. adama telefonu ups ile göndermişti ki aldığı uyarılarla sahtekarın eline geçmeden geri çekti. fakat bu sefer de faturalı telefon gümrüğe takıldı. 200-300 dolar civarındaki vergiyi vermemek için gümrükten almadı ve telefon yalan oldu. tek avuntusu telefonu adama yar etmemiş olmak ama acı bir ders oldu kendisine. siz siz olun içinde nijerya geçen hiçbir şeyle uğraşmayın.