şükela:  tümü | bugün
 • bu şehir "nec nijmegen" adlı bir klübe de evsahipliği yapar. yıllardır eredivisie'de oynamasına rağmen herhangi bir başarı elde edememiştir.
 • hollanda'nın doğusunda 150.000 nüfusuyla nijmegen radboud üniversitesine sahiplik yapan küçük kent.
 • naymegın seklinde okunan hollanda sehri. "e" uzatilirsa daha bi dogru olur aksan. hatta sondaki "n" harfini soylememek de epey gercekci kilar aksaninizi.
 • icinden/kiyisindan waal nehri gecer, havanin yahsi oldugu gunlerde kiyisinda* oturup belcika birasi icip bogaz tadi alabilirsiniz. waalkade'de cokca restoran vardir. her ne kadar gitmek nasip olmamissa da sehir icinde ankara adli bir de turk lokantasi vardir. waalkade ile grote markt arasindaki sokaklarin birinde odessa adli bir cafe-restoran vardir, pazartesi aksamlari canli caz calinir, hos olur. o yakinlarda de hemel adli bir restoran vardir, ayni zamanda brewerydir, kendi birasini yapar. persembe geceleri ogrencilerin en cok disari ciktigi zamandir, cilgin atarsiniz cilgin. universitesinde psikoloji ve hukuk gibi bolumlerin buyuk olmasi nedeniyle sehirde kiz ogrenci nufusu yuksektir.
  (bkz: nijmegen'de kizlar teklif ediyormus)
 • giri$inde 2 adet artistik binanin oldugu $ehir.
 • almanya sınırına 20 dakika uzaklıkta hollanda nın orta büyüklükte olan şehridir.yazları serin bir havası vardır öğlen vakti bile üzerimde hırkayla dolaşmışlığım vardır bir de aniden yağmur bastırabilir.gece hayatı sadece cuma ve cumartesi geceleri vardır.diğer günler şehir pek sakindir.parkları çok güzeldir bir de pek büyük olmayan tarihi bir kalesi vardır.marketler akşama doğru 5-6 gibi kapanır.şehirde ne kadar hollandalı varsa bir o kadar da türkler faslılar ve zenciler de vardır.hollanda nın diğer yerlerinde olduğu gibi bisiklet kullanımı oldukça yaygındır bisikletli polis timleri parklar da gece kulüplerinin yakınlarında devriye gezerler.şehrin bir ucundan bir ucuna rahatlıkla gidebileceğiniz bisiklet yolu ağı vardır.kalabalık bir şehir olmamasına karşın geniş bir alana kurulmuştur bir tarafından oldukça büyük bir nehir geçer.şehir merkezinde mağazalar süper marketler fast food yerleri varken yerleşim etrafta toplanmıştır sakindir gürültüden uzaktır.bir de evler genelde iki üç katlıdır apartmanlara çok az rastladım.bir de nec nijmegen diye bir futbol takımı vardır.
 • cocukla gidilebilecek en guzel yerlerden biri velorama bisiklet muzesi. * ozel cocuk aktiviteleri ve turlari var. siz de o ara buyukler icin olan aktiviteleri takip edebilir kafesinde soluklanabilirsiniz. bir de tarihi bisikletleri de insanlara kiralamaya ba$lami$lar.
 • hollanda'nın en eski bar/kafesinin bu kentte olduğu, orada bize yardımcı olan hollandalı arkadaşların bahsedişleri ve sonradan mekanın kendi menüsünde öz-övgü tadında yer alan ibarelerden anlaşılmaktadır.

  (bkz: cafe in de blaauwe hand)

  ve http://img23.imageshack.us/…3/4783/2728eylul091.jpg

  (bugün ben bunu çektim)
 • amsterdam'a 90 dakika uzaklıktaki renkli, şirin, ruhu olan üniversite şehri. ulaşımı rahat, insanları güleryüzlü, gezilecek ilginç müzeleri olan, göl kenarında güzel cafelere sahip, merkezinde birçok türk dönercisi ve bu dönerciler arasında bir coffeeshop'a sahip, bir de eredivisie'de nec nijmegen isimli futbol takımı olan havası temiz doğa harikası bir yer nijmegen. ayrıca hollanda kültürünü de yaşamak için birebir yerdir.
 • bu şehre işiniz düştüğünde, istanbul'dan düsseldorf'a sabah uçağıyla gidip kara yoluyla nijmegen'e 1 saatte geçip işinizi halledip aynı yolla akşam uçağıyla dönerek işinizi günübirlik olarak halledebilirsiniz. alman pasaport polisleri dalga geçecektir, aldırmayın. ertesi gün mesaisinden de pek bir verim beklemeyin.