şükela:  tümü | bugün
  • bir rusya şehri.
  • oka nehrinin , volga nehri ile birlestigi sirin ogrenci kenti..
  • aşağı novgorod demektir*
  • rusyada özdemir şakaları böyle başlar:

-zdrasvite eta dom iz nijni novgorod?*
    -niet verhunovgorod*
    -uvas yest vadi*
    -eta ni tvaya dela*
    -sto eta znachit "eta ni tvaya dela" ? sukin sın..*

böyle gider bu
  • rusya federasyonunda merkezi olduğu bölgeye adını veren, maksim gorky'nin* doğduğu şehir.
  • komunizm cokene kadar yabancilarin girmesi yasak olan sehir. bu nedenle yabancilara hic aliskin degil halki, uzayli gormus gibi oluyorlar. bunun yaninda rusya'nin tasrasindaki irkcilik problemi burada da onemli bir sorun. yazin aksam saat 11'de, kalabalik ana caddede ispanyol arkadasimla sirf esmer oldugumuz icin bir grup rus gencinin saldirisina ugramistik. erkekligin onda dokuzunu uygulayarak durumdan siyrilsak da ilerleyen gunlerde 11'i gecirmeden huzurlu yurdumuzda sutumuzu icip yatmistik.
  • moskova dan hizli trenle 5 saatlik bir yolculuk sonrasi ulasabilecek guzel bir rus sehiri.yaz aylarinda ziyaret edilmesi tabiki onerilir.bunun yaninda halkinda bir irkcilik egilimi oldugunuda soylemek hata olmaz.
  • moskovanin karmasasini icinde barindirmayan daha yasanilabilir bir sehirdir. nufusunu ruslar ve tatarlar olusturur.
  • moskova'da bu şehre tren bileti almak için uğraş verirken diğer adının gorki olduğundan haberdar olmanız gereklidir. çünkü hiçbir güzergahta, tren zamanları gösteren tablolarda şehri bulamayıp 2 saat boyunca helak olabilirsiniz.

halkı oldukça yardımsever ve iletişim becerisi çok çok güçlü insanlardır. geçen yaz yangın zamanı bütün bir vagon dolusu nizhniy novgorod'lı bana yardım ederek cenneti garantilemiştir. insanlar kendi içlerinde organize olup krokiler çizerek, elimden sözlükleri kaparak, el işaretleriyle falan bana yangın bölgesine yaklaşmadan nasıl doğuya gidebileceğimi anlatabilmiş ve hatta tren bulamayıp konaklamak zorunda kaldığım tren garındaki görevli bayanlardan biri beni evinde misafir ederek cenneti daha bir garantilemiştir.