• komunizm cokene kadar yabancilarin girmesi yasak olan sehir. bu nedenle yabancilara hic aliskin degil halki, uzayli gormus gibi oluyorlar. bunun yaninda rusya'nin tasrasindaki irkcilik problemi burada da onemli bir sorun. yazin aksam saat 11'de, kalabalik ana caddede ispanyol arkadasimla sirf esmer oldugumuz icin bir grup rus gencinin saldirisina ugramistik. erkekligin onda dokuzunu uygulayarak durumdan siyrilsak da ilerleyen gunlerde 11'i gecirmeden huzurlu yurdumuzda sutumuzu icip yatmistik.
  • (bkz: aşağı yenişehir)

10 yılım bitti 11'inci yılıma girdim. yazın tadından yenmez ama 11 yıl yaşanacak yer de değil aga.
  • rusyanın 4ncü büyük şehridir. sovyetler döneminde maksim gorky'nin adını alarak uzun bir süre "gorky" olarak anılmıştır. meşhur volga nehrinin oka ile birşeştiği yerdedir merkezi. gorkovsky avto zavod'a yani "gaz"a ev sahipliği yapar. gazelle adında türkiyede bile görebileceğiniz panelvan araçların yanı sıra rusya'nın bir zamanların konforlu ve büyük arabası olan volga'yı da üretmektedir. hala da üzerinde fazla değişiklik yapmadan üretmektedir aynı arabayı. rusya genelinde trafikte bolca gözlemlenebilir. 2nci dünya savaşında tank üreterek ülkenin savaştaki kaderinde önemli bir paya sahip olmuştur. halkı cahil filan değildir. okumuşluk konusunda bizim nispeten büyük olan kentlerimizden çok daha iyi durumdadır. moskova insanına kıyasla daha mütevazi ve sıcak kanlı insanları vardır. durduk yere sohbet etmeye başlayablirler sizinle. ya da yardıma ihtiyacınız olduğunu gördüğünde biri, çekinmeden koşar yardımınıza. nizhniy'de kullanılan halk otobüslerinin tüm rusya genelinde kullanılan "paz"lar olduğunu ayrıca belirtmek gerek. diğer yazarların gördükleri de muhtemelen 2016 - 2017 model araçlardı. 70lerden kalan dizayn ve kasayı değiştirmeden kullandıkları için öyle görünüyor. gözlemlerden gelen çıkarımları sadece 1 şehre mal etmemek lazım. ya da diğerşehirleri de gezmek lazım (en azından moskova). 4 sene yaşadığım, özlemle andığım şehirdir kendisi
  • moskova dan hizli trenle 5 saatlik bir yolculuk sonrasi ulasabilecek guzel bir rus sehiri.yaz aylarinda ziyaret edilmesi tabiki onerilir.bunun yaninda halkinda bir irkcilik egilimi oldugunuda soylemek hata olmaz.
  • moskova'ya hızlı trenle üç daha ucuza gece treniyle altı saat ,370 km mesafede olan muhteşem güzellikteki rus şehri.

bu şehirde 2 gece ve üç dolu dolu gün geçirdim. moskova'nın metropol şehir yapısından sonra sadece rusların yaşadığı daha sakin,daha ucuz ve çok daha doğayla iç içe bir şehir görmek insanı oldukça etkiliyor.

arkadaşımın büyük babasından kalma eski tip sovyet binasında son derece eski dekorlara ve düzenine sahip dairesinde kaldım. şehir merkezine giderken bir kaç kere son derece eski yine sovyetler zamanından kalma otobüslerini kullandım. bir anda kendimi 1980'lerde falan hissettim.

nasıl güzel bir şehir ama. şehri bölen bir nehir ,etrafında tarihi yapılar ,katedraller ,kremlin vs. şehrin içindeki ormanlar,şehrin dışına doğru kendinizi isviçre'de hisseceğiniz güzellikteki doğa ve bitki örtüsü. mis gibi ,tertemiz kokan bir şehir .sokaklarda sıfır çöğ. rivayetlere ve gözlemlerime göre rusya'nın en güzel kızları. şık insanlar ,şık gençler .inanılmaz tatlı rus çocukları. bir birinden güzel cafeler ki moskova'ya göre en az % 20-25 ucuz şehir. havası kışın berbat olması ben burada kesin yaşardım dediğim bir şehir.

uzun zamandır kendimi bu kadar içinde olduğu ülkenin kültürüne ait bir şehir görmemiştim. floransa'dan sonra ben burada kesin yaşardım ,yaşamak isterdim dediğim ikinci şehir olmuştur.

rusya'ya gelen ya da bu şehrin yakınlarında bulunan bir başka şehre gelenlere şiddetle görülmesini tavsiye ettiğim bir yerdir.
  • 1932-1990 yılları arasında adı gorki olan şehir.
  • bir rusya şehri.
  • euroleague'de bu sezon çok canlar yakan basketbol takımı. gezgin tarence kinsey, hemen hiçbir yerde tutunamamış fakat bu yıl ortalığın mınakoyan taylor rochestie, yolu yine türkiye'den geçmiş sevdiğimiz bir abimiz art parakhouski ve çaylak olmasına rağmen şimdiden canavara dönüşmüş trey thompkins lie birlikte top 16 yolunu tuttu, ilk maçlarında da ea7 milano'yu darmadağın ettiler.
  • 1,5 yıl yaşadım. ofisim de evim de şehrin tam merkezindeydi.

nefis bir şehir, herşeyden bol bol var. restoran (türk, özbek, azeri, italyan, fransız, ermeni), bar, club vb.

istiklal caddesi benzeri caddesi ve kremlin yapısı ile yeşilin bol olduğu şehir.

alışveriş ve kiralar rusya' ya göre çok uygun.

rusya' ya yerleşir isem tercih edeceğim ikinci şehir.
  • moskovanin karmasasini icinde barindirmayan daha yasanilabilir bir sehirdir. nufusunu ruslar ve tatarlar olusturur.
hesabın var mı? giriş yap