şükela:  tümü | bugün
 • karayip denizi'ni pasifik okyanusu'na bağlayacak olan kanal. 19. yüzyıldan beri açılması tasarlanmış olan ancak panama kanalı'nın açılmasından sonra geri plana itilmiş, proje aşamasına bile gelememiştir - abd fransa'nın panama kanalı'ndaki haklarını uygun bir fiyata satın aldıktan sonra bu kanalın yapılması fikri uzun süreliğine terk edilmiştir.

  birkaç sene önce nikaragua hükumeti kanalın açılmasını yeniden tartışmaya açmış, 25 milyar dolarlık bir bedel tahmini yapılmıştır. çevreciler ise kanal inşaatına şiddetle karşı çıkmışlar, ormanların ve nehirlerin doğal dengesinin bozulacağını savunmuşlardır.
 • bugün ilk kazma atılmış.
 • panama kanalına alternatif olarak nikaragua hükümetinin çin desteğiyle oluşturmaya çalıştığı büyük kanal projesi. yalnızca ekonomik değil, jeopolitik olarak da önemli bir proje ve tamamlanabilirse pekin'e orta amerika'da ciddi bir ivme kazandırabilir.

  https://www.scmp.com/…al-going-ahead-slowly-funding
 • çin'in amerikan doları ile dünyaya hükmetmeye başladığı ilk adımlardan biri.

  bir sonrası kanal istanbul olabilir.
 • ölü projedir. terk edilmiştir.

  inşaatın 22 aralık 2014'te resmen başlaması ve 2020'de tamamlanması planlanmıştı.
  ancak inşaat asla başlamamıştır. wiki

  yüklenici firma "hknd", finansal sıkıntıların ardından nisan 2018'de tüm bürolarını kapatmıştır.
  ve geride hiçbir adres veya telefon numarası bırakmamıştır.wiki
 • kanal istanbul ve depremle yatıp kalktığımız şu günlerde ilginç bir bağlantı olabilir.

  malum kanal istanbul tanıtımları arapça ve çinceydi.
 • çin'in çılgın projesidir. 153 km uzunluğunda bir nikaragua'yi ikiye bölecek bir kanal açarak abdnin kontrolündeki panama kanalına bir alternatif oluşturmak amaclı bir proje.

  hiç mantıklı ve kârlı bir proje değil gibi görünüyor. ekstra maddi bir kazanç sağlayacağını düşünmüyorum. hali hazırda zaten bir kanal varken neden insanlar senin çılgın kanalını kullansın?
  link

  amaç asıl tüketici olan abd'ye ihracat yapmaksa çin'den pasifik üzerinden abd batı yakasındaki limanlara gitmek zaten mümkün. eğer hedef doğu yakasıysa batı yakasından indirilen yükler doğu yakasına pek ala tren, kamyon vb. taşıtlarla gönderilebilir. düşünüyorum da bu kanal oldukça amaçsız.