• bende lacivertinden vardı bu ayakkabının,sıra arkadaşımda da total 99 diye çakması vardı. o üzülmesin diye okula giderken giyemezdim,piçin babası doktormuş da pintiliğinden almıyormuş,çok sonraları öğrendim.
  • bazı dallamaların günlük kıyafetle giydiği ayakkabı..
  • http://upload.wikimedia.org/…/nike_total_90_iii.jpg

görünce duygulandım yeminle. vay anasını yaa... yandan bağıcıklarını ilk gördüğümüzde aklımız kalkmıştı ha.
  • bir hikaye anlatacaksam buradan başlamak en mantıklısı olacak sanırım.

sene 2003 olsa gerek. 7. sınıftayım. dönem bitmek üzere yaz gelmiş dersler boş geçmeye başlamış. ergenliğimizin başlangıcındayız henüz sikimizin değil saf duygularımızın bizi yönettiği zamanlar. sınıfta bir kız var. aslında o kız hep vardı 6. sınıftan beri. ama işte o ara bişey oluyor o kız gelip sınıfta önüme oturuyor. biz konuşmaya başlıyoruz. dersler şu bu derken aramızda samimi bir ortam oluşuyor. arkadaş oluyoruz. ama işte lanet dönem sonu. senenin son haftalarında beden dersindeyiz. ve yine yan yanayız. ayağında turuncu renk nike total 90'lar giyilmiş. tam olarak şu:

http://3.bp.blogspot.com/…tyw_eba/s1600/total90.jpg

acaba ayakkabının güzelliğine turuncusuna mı tutuluyorum yoksa çoktan ona tutulmuştum da bu ayakkabılar mı bana onu hatırlatan bir semboldü hala bilmiyorum. ne olduğunu anlayamadan sene bitiyor, okul kapanıyor. aklımda olan tek şey vardı yazın o turuncu nike total 90'ları almak ve bir dahaki seneye onunla aynı ayakkabıları giyerek başlamak. kim bilir o ayakkabı muhabbetiyle ortak bir bağımız olup birbirimize daha yakınlık duyabiliriz diye düşünüyorum. tüm yazım hayal üstüne hayal kurmakla geçiyor.

o yaz tüm ağlamalarıma sızlamalarıma rağmen o turuncu nike total 90 bana alınmıyor. çünkü maddi durumumuz iyi değil ve o zamanın parası sanırım 80-90 tl olan bu ayakkabı mazallah ailemizi batırabilirdi ve bu kadar parayı bir ayakkabıya veremezdik. tüm planını bir ayakkabı üzerine kuran ben tüm hayalleri yıkılmış bir şekilde 8.sınıfa başlıyorum. onunla arkadaşlığımız devam ediyor ama sadece arkadaşlık. öyle ki bir gün gelip bana sınıfın piç çocuğuna aşık olduğunu ve benden kendisine bunu iletmemi isteyerek tüm hayallerimin içine etmeyi başarıyor. bana göre tüm bunların sorumlusu o alamadığım turuncu nike total 90'dan başkası değil.

okul bitti seneler geçti hayatımda bir sürü insan oldu ama o olmadı. en son baktığımda evlenmiş kendi hayatına devam ediyordu. insan sahip olamadığı şeylere daha çok arzu duyuyor sanırım benimki de o hesap. şu an binlerce nike total 90 alacak param olsa da ne satılan bir nike total 90 var ne o var ne de geriye gelen zaman. bazı şeyler zamanında olmayınca geride çok bir anlam bırakmıyor. benim için de öyle olacak ne kadar param olursa olsun hiç bir zaman o ana geri gidip o sevdiğim kızla aynı ayakkabıyı giymenin mutluluğunu yaşayamacağım.

tüm bunları unutmuş hayatıma devam ederken bugün akşam bulunduğum bir ortama bir adam geliyor üzerinde tam da bu turuncu total 90'ın turuncusunda bir montla.

arkasından bir de kadın giriyor içeri o da adamla uyumlu olacak şekilde turuncu bir atkı ve kazak giymiş.

başka bir dünyada başka bir evrende belki de o adam ve kadın bizdik ve turuncu da aşkımızın simgesiydi diye düşünmeden edemiyorum. eve gelip içmeye devam ediyorum.
  • bir zamanların efsane ayakkabısı. 2000'lerin başlarıydı. sadece bir futbol ayakkabısı olmaktan çok daha öte bir kullanım alanı vardı. kızlar falan da giyerdi bizim okulda cidden statü simgesiydi. annemden istemiştim ben de bu yandan bağcıklı modellerinden. sağolsun gitmiş letoon markalı çakmasını almıştı. müthiş bir hayal kırıklığıydı benim için.
  • izmir'de ilk gördüğümde, bütün şehrin topluca* halı saha maçına gittiğini düşünmeme sebebiyet veren ayakkabılar. bunun üstüne bir kot, bir de biraz bol açık renkli gömlek. şehirdeki erkeklerin çoğunluğu gibi izmir tv'deki bir denyo da uygular bu kombinasyonu. ah ilhan mansız ahhh!!!
  • öyle bir efsaneydi ki ülkemizde çakması orjinalinden en az 100000 kat fazla satmıştı.
    sağda solda, pantolon altında, nişanda düğünde dershanede gördüklerinizin en az %99u çakmaydı...
  • cannavaro, rooney, totti, ronaldinho, figo ve roberto carlos...
    gibi efsanelerin bir zamanlar giydiği efsane krampon.
  • 90 jenerasyonu için önemli futbol ayakkabısı.
    bu ayakkabı neredeyse hiç çıkmazdı...
    krampon versiyona sahip olanlar ise koşarken arada düşüp, adımında at gibi nal sesi çıkarırdı
    plastik su kapakların futbol topu görevi için kullanılan zamanlarda, erkek çocuklarının en çok gövde gösterisi yaptığı bir eşya.
    edit: imla
  • çocukluğumdur. altın sarısı olanından vardı ben de ama bordo olanı da çok beğeniyordum maalesef o zamanlar birine bile sahip olmak zenginlikti. şimdiki iphone 12 den daha değerliydi o zamanlar total 90 sahibi olmak. herkes bilmez.
hesabın var mı? giriş yap