• bu uygulamayı kullanarak doğru düzgün egzersiz yapmaya başlayalı sadece 3 gün oldu. 1 aylık program oluşturup, sadece vücut ağırlığımı kullanarak evde egzersiz yapmaya başladım. yarınki 4. programı da iple çekiyorum.

aslında fiziksel aktiviteler açısından gayet tembel ve evden çıkmadan 3 ay yaşayabileyecek potansiyele sahip bir insan olarak, bana bile bu egzersizleri yapmayı sevdirmiş uygulama.

asıl motivasyonum, kızların düz ve sıkı karın kaslarının görüneceği mevsime yaklaşıyor olmamızdı. ben de gönül rahatlığıyla artık göbeği açık t-shirt giymek istiyorum!

umarım emelime ulaşabilirim sözlük. tabi en kötü derdimiz bu olsaydı keşke.
  • bu hafta sonu onlarca özel ve ücretsiz etkinliğe katılmak için indirebileceğin süper uygulama. bu hafta en az bir kez antrenman yaparsan macfit’e 3 gün ücretsiz giriş hakkı da kazanabilirsin. etkinlik sayfasını inceleyip kaydol. çık oyna.
  • ekşi sözlüğün sponsorluğu sayesinde gördüğüm uygulama lakin sorun şu bir hata var ve bilgisayardan da uygulamadan da bir türlü üye olamıyorum.çıkoyna’ya mesaj yazacaktım ama mesaj gönderilmiyormuş çaylağım görebilecekler mi o da meçhul.

edit:çözümünü sonradan buldum.chrome tarayıcınız üzerinden üye olun.ondan sonra uygulamadan giriş yapabiliyorsunuz.
  • burada yazılan yazılardan sonra hayvan gibi gaza gelip indirdiğim ancak ne join now sayfasından ne de facebook üzerinden giriş yapma seçeneğinden giriş yapamadığım için bütün hayallerimi suya düşürmüş uygulamadır. oysa ki ben de şuraya gelip 5 haftada yaşadığım değişime siz de inanamayacaksınız tarzı advertorial cümleler kurmak istemiştim.
  • şaşırtıcı derecede çok iyi ve "ücretsiz" bir ios uygulamasıdır.tüm gün evde kıçı devirip oturacağına* yarım saat bir vakit ayırmak bile çok büyük bir değişimi sağlıyor. hem bu değişim sadece fiziksel bir değişim de olmuyor aynı zamanda ruhu da besliyor, doyuruyor. insanın kendine yapacağı iyi şeyler listesinde başa oynar. düşünmeden başla.
  • ntc adıyla apple store ve play storeden indirebileceğiniz mükemmel program.ben sadece kişiye verdiği motivasyondan bahsetmek istiyorum . ntc den önce defalarca spor salonlarına yazıldım. gittiğim spor salonlarından maksimum 1 hafta sonra ayrıldım (*: swh) . sonra oturdum ve düşündüm sebebi spor salonu olamazdı çünkü hemen hemen hepsini denemiştim.bir sebeb bulamadım ve spor yapmayı bıraktım taki ntcyle çalışmaya başlayana dek. şu an anlıyorum ki tembel ve uyuşuk bir insanım.düşünsenize yorulmak için kalkıp yorularak biryerlere gidiyorsunuz(*: swh) anyway
    ntc öyle güzel motive ediyor ki , bırakmak istemiyor insan. bırakmak istediğim zamanlarda oldu fakat o zamanlarda da telefonuma sadece gönderdiği bir bildirimle tekrar kaldığım yerden devam etmemi sağladı . şuan tam anlamıyla alıştım spor yapmaya ve yapmadığım zamanlarda suçlu hissediyorum ve teşekkürlerimi sunarak eyyorlamamı bitiriyorum .

edit one ;
    merak edenlere
    16 temmuz pazartesi
    6 haziranda başlamıştım ntcyle çalışmaya . ortalama 40 gün oldu . her yiğidin yoğurt yiğişi farklıdır lakin ben biraz kendi uyguladığım antrenman programı ve sonuçlarından bahsetmek istiyorum .
    antrenmandan başlayalım
    1) zaman; 3 gün çalışıyorum 1 gün dinleniyorum.fakat her ne olursa olsun bırakmıyorum. gece yarısıda olsa o güne ait antrenmanı yapmadan uyumuyorum . zor oluyor fakat kendime verdiğim sözden dönmüyorum ve dönmeyeceğimde.başladığım günden bugüne dakika olarak toplam 379 dakika ve 22 antrenman yapmışım. ntc herşeyi kaydediyor yaptığım antrenman sayısını da zamanını da .
    bunlar haricinde ne spor yaptım ne koştum ne halısaha da futbol oynadım . sonuçları net almak adına kendimi tüm spor aktivitelerinden soyutladım . yani kendimi kobay olarak kullandım arkadaşlar.(bkz: swh)

2)antrenman ;
    hangi antrenmanları uyguladın derseniz 3 farklı antrenman isim olarak ntc deki tam adıyla
    1- üst vücut şekillendirme(ilk günx1)
    2- atlete yakışan kollar(ikinci günx1)
    3- hızlı karın kası egzersizi(üçüncü günx1)
    bu sırayla sırayla başladım ve bu sırayla devam ettim .
    neden bunları seçtiğimi ve neden bu sırayla seçtiğimi bir sonraki editte açıklayacağım .

sonuç ;
    -biceps ; 33----->37 cm
    -trapezius ( boyun yan ) ; malesef ölçme şansım yok lakin aklınızda bişeyler oluşması adına bayağı sertleşti ve büyüdü . bicepsler kadar etkileşime uğradı.
    -triceps ; yeteri kadar değil fakat hiç fena değil.
    -latismus dorsi( kanat ) ; hiç yoktu dümdüz bir vücudum vardı şu an uçamıyorum fakat sonuç tatminkar.
    -deltoid(omuz); eskiden düzdü şu an orda kaydırak benzeri bir bombelik oluştu.
    -sırt kasları ; yeni tsirtler almak zorunda kaldım.tabi bunda hem sırt kası hem de deltoid kası etkili olmuştur.
    not : vücuduma yapışan tsirtler hiç bir zaman giymedim , eski tsirtlerim vücuduma yapışmaya başladığı için zaten bir beden büyüklerini aldım .
    -abs(karın) ; tek hayal kırıklığı yaşadığım nokta , sanırım yaptığım diyetten kaynaklanıyor. kaslar var fakat sıkmayınca bi bokum gözükmüyor.

beslenme için de bir kaç söz söylemek gerekirse; sabah çok az yağlı omlet 2-3 yumurta , spordan sonra pınar veya içim protein süt ( içerisinde 26 gr protein ve vitaminler bulunuyor )
    bunlar haricinde kafaya göre ne gelirse yedim içtim .

işte böyle arkadaşlar , soru sormak isteyene severek yardımcı olurum . yeterki bedeninizi bok etmeyin :)
    eyyorlamam bu kadar teşekkürler .
    bu arada yazarken parmak kası da yaptım (bkz: swh)
  • 60 saniyelik (bkz: dağcı koşusu) hareketinin son 15 saniyesinde yıkıldığımı farkedip "hadi biraz daha yap" diye motive ederek biraz daha hareketi yapmamı sağlayan uygulama.

bugün 8. idmanımı tamamladım. uzun süre bu uygulamaya devam etmeyi planlıyorum. gelişmeleri editleyeceğim.

20. gün editi: bu uygulamayla birlikte kendi kilonuz, boyunuz ve hedefleriniz doğrultusunda kendinize plan oluşturabilir, günlük yoğunluğunuza göre spor programının yerlerini değiştirebilirsiniz. programa evinizde var olan spor aletlerini ekleyebilirsiniz.
    karşımıza belirli aralıklarla karşımıza ölçüt programları çıkmakta ve bu programlarda ne kadar zorlandığımızı puanlayabilmekteyiz. bu puanlamalar bize ileriki idmanlarımızın zorluk derecesini ayarlıyor. ilk gün 30 dk süren ve beni aşırı derecede yoran incelme ölçütü adlı idman, 3. hafta sonlarında tekrar karşıma çıktı ve bu sefer aynı programı 12 dakikada ve hiç zorlanmadan tamamladım. ideal bir vücuda sahip bir sporcunun dinlenmeden, şınav ve squad ağırlıklı bu programı 6 dakikada tamamladığını belirtmek isterim.

93.5 kilodan 90 kiloya indim (boy 1.81) .7 haftalık incelme programını haftada 5-6 gün koşuyla birlikte uygulamaktayım. (bkz: yoga)nın duruş bozukluklarına bu kadar iyi geldiğini bilmiyordum. burpee idmanları adamın canını okumakta, başlamadan önce kendinizi hazır hissedin. beslenmeme hafiften dikkat etsem de programa ramazan ayında başlamam, orucun beslenme düzenimi bozması ve sonrasında bayramın gelmesinden ötürü kilo vermemin yavaş ve normal seviyede olduğunu düşünüyorum. 20 günde verilen 3.5 kilogram fena olmasa da daha iyi verebilirdim. program squad ve bacak hareketlerine çok önem vermekte. benim gibi spor salonuna gitmekten haz etmeyen insanlar için bu nike training uygulaması bir harika. vücudumda gözle görülür hafif değişiklikler olsa da daha kat etmem gereken çok uzun bir yol var. ömrüm yettiği sürece bu telefon uygulamasını kullanmak istiyorum.

37. gün editi: dün gece sağ ayak baş parmağımı yolda yürürken kırdığım için bu uygulamaya ara vereceğim. neye heveslensem yarıda kalıyor diye içim burkuldu. iyileşir iyileşmez bu uygulamaya devam edeceğim.

yeni edit: kırılan ayağım tamamen iyileşmese de artık yürüyebiliyorum ve hafiften spor yapabilecek kıvamdayım. 10 dakikalık bölgesel antrenmanlara başladım. 2 hafta sonra sıfırdan bir plana başlangıç yapacağim.

aylar sonra gelen edit: ayak parmağımdaki parçalı kırığın ((bkz: emre akbaba)'ya buradan selam olsun, kendisiyle yakın tarihlerde aynı sakatlığı yaşadık) sporu bu kadar engelleyeceğini tahmin etmiyordum. ağustos ayından bu yana ara ara bir şeyler yapmayı denedim ama ayak parmağımı zorlamaktan hep çekindim. ameliyattan çıkalı 8 ay olsa da hala ayak baş parmağımı çok fazla oynatamiyorum. geçen doktorumla görüştüm. korkmadan spor yapabileceğimi, hatta aksine parmağımı zorlamam gerektiğini söyledi.

yeni bir başlangıç yaptım. son 1 aydır iş günlerinde günde yarım saat yürüyorum. son 10 gündür de incelme ölçütü planını uyguluyorum. zorluk derecesini 3 yaptım ve 6. idmanımı tamamladım. bakalım zaman ne gösterecek. ayağımın kırılması motivasyonumu çok düşürmüştü. kilo 87. nisan ve ekim aylarında tekrar editleyeceğim.

yeni edit: yoğun bir özel sektör ve sömürü dönemi sonrasında gelen istifa ile birlikte bu programa tekrar başladım. 83,5 kg'ye düştüm ve 7 haftalık incelme programını 3. derece zorlukla tamamladım. bu hafta tekrar 7 haftalık incelme programına 3. derece zorlukla başladım ve bu programı ekstra karın idmanlarıyla birlikte koşularla destekliyorum.

eski halime göre ciddi bir gelişim var ancak almam gereken çok yol var.
  • özellikle benim gibi spor yapmak isteyen ama kendine neyin iyi geleceğini veya ne yapması gerektiğini bilmeyen biriyseniz, bu uygulama tam size göre.
    uygulamaya girip kaydolduğunuzda önce sizin bilgilerinizi alıyor; boy, kilo, ne kadar aktifsin vs klasik sorular; hedefini istiyor senden ve sonra çok güven verici bir şekilde açıklıyor her şeyi. ben kendi yaptığım üzerinden anlatıcam:
    kendinize özel program isteyebiliyorsunuz, dört ayrı konsept var diyelim şimdilik. diyelim ki benim gibi sporu yeni yeni hayatınıza katmak istiyorsunuz, o zaman dört haftalık, haftada kaç kere spor yapmak istediğinize ve hedeflerinize göre şekillenen bir program çıkıyor ortaya. video eşliğinde yapabiliyorsunuz verdiği programı ve beni en çok rahatlatan kısmı da o videolardaki yol göstericilikti, “şu an bu hareketi kalçanın orta kısmında hissediyor olman lazım”, “bu hareketi yaparken dizin acıyorsa bir de böyle yapmayı dene” gibi yol gösterici adeta bir büyük kardeş.
    ve en en en önemli özelliği de şu bence, programın içindeki her workouttan sonra geri bildirim istiyor, ne kadar zorlandığına dair, buna göre de gelecek progamını modifiye ediyor.
    şu ana kadar sahip olabileceğimiz en iyi spor programı bana göre, bedava olması da inanılmaz yapıyor bunu.
    not: eğer ilgili biriyseniz ve sizi motive edecek bir detaysa ünlü sporcularla yaptıkları anlaşmalar var, mesela ben (bkz: alex morgan) la yaptım bugün, beni motive etmiyor kim olduğunu da bugün öğrendim, yine de hoşuna giden olur
  • 575 dakikalık "yalnızca vücut ağırlığı" çalışmasını devirdiğim uygulama. toplam 21 antrenman olmuş.

bunun "sözde" 5 dakikalık ciğer söken bir programını yerlerde sürünerek 14 dakikada bitirmişliğim varken, son ciğer sökeni 8 dakikada bitirdim. yaklaşık 1 buçuk ayda 3 kilo verdim ki beslenme ve benzeri şeylere zerre dikkat etmişliğim yok.

her şey kötü giderken kendime biraz olsun "yapabilirsin" dediğim tek şey oldu bu uygulama.

yavaş bile olsa şekillenen vücudu izlemek güzel. tavsiye edilir...
  • yasam tarzimi degistiren, antrenmanlari yapmadigim zaman kendini kotu hissettiren mukemmel application. ıyi ki tanismisiz. spor salonuna gitmek istemeyenler icin bir nimet. bunun gaziyla abur cuburu kestim, hayatimda ilk defa bu kadar kendime dikkat ediyorum. nispeten saglikli seyler yemeye calisiyorum. en azindan glisemik indeks ve kalori hesabi yapiyorum. sabahlari (ne kadar yardimci bilmiyorum ama seviyorum) bir bardak yesil cay ve 58 antrenman 1016 dakika ile 6 kilo verdim. tesekkurler nayki.
hesabın var mı? giriş yap