şükela:  tümü | bugün
  • merhaba arkaşımın başından geçen trajikomik olay aşağıdaki gibidir.

sportime maltepe nike bayisinden 2 ay once satın aldığım kramponların her ikisinin de burunlarında açılma meydana geldi. üstelik ben haftada bir halısaha maçı yapan, oyun boyunca defansta duran bir oyuncuyum. evden normal spor ayakkabılarımla çıkarak kramponlarımı maç öncesinde giyiyorum.

doğal olarak incelemeye gönderdim. aslında aklımda olan da geçtiğimiz sezonun ürünü olduğu için mecburen geri iade edip, bu sezon gelen yeni ürünü farkla satın almaktı ancak kramponların halısahaya uygun olmadığı için kullanıcı hatası olduğu tarafıma iletildi.
    yeni satın alınmış kramponlarla isterseniz bütün spor dallarında spor yapın nike gibi firmanın ürettiği herhangi bir spor ayakkabısının iki burnu kısa bir zamanda açılmamalıdır.
    yeni kullandığımız veya tercih ettiğimiz bir ürün değil.gençliğimizden beri, kullandığımız tercih ettiğimiz bir marka. gençliğimizde okulun bahçesinde top yerine kutu kolaları ezip onlarla oynardık. yine de ayakkabı burunlarımız iki maçta açılmazdı.

sonuç olarak bu talihsiz bilgi nike tarafından sportime’a iletilmiş. ben de duruma itiraz ederek nike turkiye’ye yazdım. ikinci emailden sonra cevaplar kesildi. twitter ( @hakki_ogretmen )üzerinden durumun özetini global account olan nikestore’a ilettim. turkiye dışında tüm bağlantılı accountlar cevap verdi:)
    sorular çok basit aslında; sizce satmış olduğunuz ayakkabıları herkes profesyonel sahalarda mı kullanıyor? halısahının zeminini neden sorgulamıyorsunuz? ürünlerinizin kullanım alanları bir şekilde müşteriye aktarılıyor mu? neden aynı magazaya tekrar gidip, halı saha ayakkabısı istediğimde aynı reyona götürülüyorum:)
    nike gibi uluslararası firmanın bir ayakkabı değişiminden zarar etmeyeceği herkes tarafından bilinen bir gerçek. kurumsal firmalarda müşteri menuniyetinin ön planda olduğunu düşünürsek bu şekilde vizyonsuz bir cevapla karşılaşmak beni gerçekten şoka uğrattı. günümüzde yeni açılan kobiler de bile “müşteri herzaman haklıdır” politikası benimsenip yola çıkıyorken bu yapılan hatanın şirket temellerine ters düştüğünü düşünmek zor olmasa gerek.tüketici hakem heyetine itiraz ettiğim zaman yasal hakların lehime olacağını az çok tahmin edebiliyorum. bu gibi ürün satın alımları sosyal ağlar(arkdaşlık tavisyeleri :) ) sayesinde yayılır. umarım nike firması bana yaptığı müşteri memnuniyetsizliğini başkasına yapmayacaktır. bu saatten sonra bir buçuk yaşındaki oğluma bırakın nike ayakkabı almayı kendim için outlet ürün bile almam.
  • www.nike.com.tr den alınan ayakkabıların standart teslimat ücreti olarak 30 tl talep eden firmadır. 30 az gelir ayakkabı fiyatı kadar kargo ödeyelim. kos koca dünya devi nike, türkiye'deki kargo şirketleriyle mi anlaşamıyor.
    rakibi olan adidas 150 tl alışverişe kargo ücreti istememektedir. biraz kopya çeksinler adidas'tan.
  • satış sonrası hizmeti olarak ağır bir şekilde sınıfta kalmış firmadır.

12 kasım 2017'de satın aldığım 499 tl'lik airmax ayakkabımın tabanının 9 aralık 2017 tarihinde soyulduğunu farkettim. mağazaya götürdüğümde 1 yıllık garanti süresi olduğunu, istediğim zaman incelemeye gönderebileceğimi söylediler. ocak ayında ürünü incelemeye gönderdim, reddedildi bir daha gönderdim. ancak bana verilen cevap 2 aylık 2 inceleme sonucunda; "ürünümüzün üretiminden kaynaklı sıkıntı yoktur, ürün geliştirme süreçlerimize destek verdiğiniz için teşekkür ederiz. mağazaya gittim, elimizden birşey gelmiyor, tüketici hakem heyetine gidin dediler. twitter, instagram, sikayetvar.com üzerinden şikayetlerimi ilettim ne arayan var ne soran. güç bela ulaştığım müşteri hizmetleri numarası ile az önce yaklaşık 40 dakikalık bir görüşme yaptım. telefonu suratıma kapattılar konuşmanın ortasında, bu da ayrı bir skandal.

nike'a soruyorum,

1. bu ayakkabı 499 tllik olup da, hangi kullanıcı hatasından sebep bu hale gelir? satılırken kışlık olduğu söylendi, 1 ayda bu hale geldi.

verilen cevap şu: ürün malzememizden kaynaklı sorun bulunmamaktadır. arkadaşım nike, bu senin beyanın, benim beyanım da ayakkabıyı düzgün kullandığım yönünde.

2. ayakkabıyı alırken bana neden ayakkabıyı giymemem, vitrine koyup izlemem için almam gerektiğini söylemediniz ki? ben ayakkabıyı giyilebiliyor sandım, giyilince bu hale geldiğini bilsem giymezdim. zira ne hata ile bu hale geldiğini açıklamıyorsunuz.

3. onca yaptığınız pazarlama yatırımı, mutlu olmayan müşteri ile sonlandığında çöpe gidiyor biliyor musunuz? bildiğinizi sanmıyorum.

4. tüketici hakem heyetine gidin diyorsunuz, 2,5 ay sürüyor süreç diyorlar. insanlar nasılsa hakkını aramaz diye yırtmaya çalışıyorsunuz değil mi? çünkü müşterinizi aptal yerine koyduğunuz ortada.

aylardır mağaza, telefon, mail, müşteri hizmetleri derken yaşadığım azap için tazminat bile talep edebilirim sinirimden.

bundan sonra nike'tan çöp almam, yakınlarıma da aldırmam. parayı kimse kolay kazanmıyor, ama nike bizi aptal yerine koyarak gayet kolay kazanıyor. 500 tl'ye bir ayakkabıyı neden aldığımı soracak olursanız, o da benim salaklığım oldu. ilk değil ama kesinlikle son oldu!

ayakkabının durumu ve nike'ın verdiği cevap:

https://i.hizliresim.com/ep2e3z.jpg
  • genel müdürlük çalışanları nefret edilesi insanlardan oluşur.