şükela:  tümü | bugün
  • 1155-1215 civarlarinda yasamis bizansli tarihci.kendisi gibi tarihci olan michael adli bir kardesi vardir.dorduncu hacli seferleri sirasinda iznik'e kacmistir.ayrica umberto econun baudolinosunda karsilasmak mumkundur.
    ama daha da ilginc bir sekilde oldukca muzip ve elestirel ve bazen de dert tavri ara sira gozonune cikar yazilarinda.mesela komnenos hanedaninin uyelerinden andronikos komnenos icin der ki andronikos mabede at ustunde gider ve bunun icin birkac neden verir.oncelikle kalabaliktan ve kendine gelebilecek tehlikelerden korkmasi olabilir. ama asil acaip kismi ise yasli adam gunun isleriyle o kadar yorulmustur ki giydigi agirliklar ve suslerin agirligi ile altina kacirma tehlikesine karsi onlem olarak at ustunde gitmeyi tercih eder ki yuruyerek midesine doldurdugu pislikleri kacirmasin.
    choniates ve 12. ve 13. yuzyilda bizans`ta giyim tarzi icin (bkz: alexander kazhdan)
  • 2. angelos isaakios hükümdarlığı dönemini de ele alan historia isimli eserinin olduğu tarih yazarı. yazdıklarında eleştirel bir dil de kullanması, hükümdarlar hakkındaki görüşleri, dönemin dinamiklerini bir şekilde daha iyi anlamamıza yardımcı olur.

    historia hakkındaki şahsi kanaatim de, kullandığı dil ve anlatımdan dolayı, eserin belki de döneminin en samimi ve dürüst tarih kaynaklarından biri olmasıdır.
  • umberto eco'nun baudolino adlı romanında, romanın ana karakteri baudolino'nun hayat öyküsünü önce dinlemeyi sonra da yazmayı kabul eden doğu romalı tarih yazıcı.
hesabın var mı? giriş yap