şükela:  tümü | bugün
 • 1953'te stalin'in olumunden sonra sovyetler birligi komunist parti genel sekreterligine secilmis, bu gorevde 1964'e kadar kalmis rus politikaci. zamaninda varsova pakti'nin macaristan'i isgali(1956), kuba fuze krizi(1962) gibi olaylar olmasina ragmen, yine de soguk savas'i hafifletmek yonunde ilk adimlari atmis kisi. ayrica abd'yi ziyaret eden ilk sovyetler birligi lideri.
 • "kruscev küba'da" adlı leziz bi fıkraya konu olmuş kişi.
 • nikita s* khurushchev, john f kennedy nin karşısındaki sscb baskani, birleşmiş milletler genel kurulunda ayakkabısını kürsüye vurmuş, soğuk savaşın es mimarlarından biri. yüzü sevimli adı*sevimli prezident
 • (bkz: olga krusceva).
 • sovyetler birliğinde sosyalizmi yıkan kişi.

  yıllar sonra gelen düzenleme:

  artık böyle düşünmüyorum. kruşçev de, stalin de, lenin de, sovyet bürokrasisi aygıtının birer neferiydi yalnızca. sovyetler kronstadt'ta yamuldu.
 • (bkz: brejnev)
 • bu adam 12 ekim 1960 günü yapilan birlesmis milletlerin genel meclis toplantisinda, sovyetler birliginin dogu avrupaya uyguladigi politikayi hedef alan tartismayi protesto etmek için ayakkabisini çikartip kürsüye vurarak akillara durgunluk yasatmistir...

  soguk savasin efsanelerinden biri o gün yazilmistir..

  herkesin bin tane diplomatik takla attigi uluslararasi bir arena teskil eden bm meclisindeki bu davranis, yarattigi sok dalgasiyla ruslarin meshur "hassasiyetine" delalet etmekle kalmamis, kruscev'in karizmasi da tavan yapmistir...

  lakin bu adami bir siyaset devi yapan bundan da öte birseydir...

  kruscev kendi ayakkabisini çikarmaya kasmamistir, o vurdugu ayakkabi onun ayakkabisi degil, yaninda özellikle bu is için getirdigi tek bir ayakkabidir..

  herseyi stratejik olarak planlamis ve fiilen bu is için ayakkabiyi hazir etmistir... bir dev olmak budur.
 • ikinci dünya savasi yillarinda kizil ordu nun stalingrad carpismalarinda aktif olarak gorev almis eski sscb genel sekreteri,kizil ordu komutani
 • stalinizm'in en buyuk dusmani olmasinin yanisira, dis iliskilerde yapici ancak inatçi bir tutum sergilemistir.amerika'yi falan ziyaret etmistir, ancak pek çok seyden de taviz vermemistir.

  protegesi olan leonid brejnev tarafindan devrilmistir.

  bir de richard nixon'la rusya'da bir kurumun mutfagini ziyaret ederken yaptiklari ve kendilerince komunizm ve kapitalizmin ustun yanlarini tartistiklari kitchen debate unludur.

  bir de lafi vardir amerika'ya, kuba'ya fuzeleri yerlesip geri çektirmek zorunda kalan bu amcamin:

  "history is on our side, we will bury you"
 • ikinci dünya savaşı sırasında stalingrad genel komiserliği yapmış sovyet rusya başkanı.sosyalist devrim öncesi çok zor günler geçirmiştir örneğin ilk karısı açlıktan ölmüştür ayrıca kendi başkanlığı sırasında sovyet rusyayı stalinin kötü imajından bir nebze sıyırıp daha şeffaf bir hale getirmiştir.