şükela:  tümü | bugün soru sor
1504 entry daha
 • “bilimin soyut fenomeni araştırmaya başladığı gün, bir on yılda çıkışının yüzlerce yılından daha fazla ilerleme kaydedecek.” demiş kişi.

  tesla hakkında on ilginç bilgi derlemiş bir site.

  1. şimşek çakarken doğdu
  ebe, tesla doğarken kötü şans getirecek bu demiş, annesi de “hayır, o ışığın çocuğu olacak” diye cevap vermiş.

  2.obsesif kompülsif bozukluğu vardı
  mücevherlerden nefret edermiş. köşesiz objeler ve üç rakamına takıkmış. özellikle köşesiz müchevher takan kadınlarla konuşmamaya çalışırmış, o derece ki kendisiyle konuşmaya çalışan kadınları gözlemlettirmiş.

  aynı sitede insomnia problemi olduğu ve günde sadece iki saat uyuduğu da yazıyor.

  3. germafobi(temizlik hastalığı)
  yemeği beyaz eldivenlerle yermiş, akşamları da yemek masasının altını süpürürmüş. temizlenmeye uzun vakit ayırırmış. bu takıntının oluşmasının sebebi gençliğinde geçirdiği koleradan kaynaklı olduğu düşünülüyor.

  4.kablosuz interneti ve akıllı telefon fikrini düşünebilmiş
  1901 yılında bundan bahsettiği yazısı var, kablosuz şekilde toparlanmış bilgiyi açıklamış. akıllı telefonların çalıştığı sistemin temellerini atmış.

  5. fil hafızası
  okudukları zihninde çok net belirdiği için çocukluğunda sık sık ve fazla gerçekçi kabuslarla yüzleşmiş. buluşlarını kafa da çok iyi imgeleyebiliyormuş. ne tasarlayacağını önce 3d düşünürmüş.

  6. mark twain’in kabızlık problemini gidermesi
  bir gün evine projesini göstermek için mark twain’i çağırır ve makinanın önünde durmasını ister. makina sallanınca mark tuvalete koşar, yoğun kabızlık problemi olduğu bilinen mark’ı rahatlatır.

  7.manhattan otellerinde uzun süre yaşaması
  bu hayat tarzı bir sürü ünlü arkadaş kazandırmış ona. (john muir, henry c. frick, thomas fortune ryan) buna rağmen parayla arası olmamış, oldukça fakir ölmüş.

  8. bazı projeleri koruma altında
  ölümünden sonraki çoğu projeye hükümet el koymuş, mülklerini de resmi uzay mülkiyeti kurmu ve ailesi paylaşmış.

  9. abd hükümeti alman ajanların tesla’nın buluşlarını kullandığını sanması
  tesla new york’a wardenclyffe adında bir kule diker. oldukca islevli insa ettigi bu yapıyı birinci dünya savaşında otoritelerin almanların buradan belli bilgiler sızdırdıgı düsüncesinden dolayı hükümet bu yapıyı yakar. izlerinden tesla müzesi açılır. elon musk bir milyon dolar bağışlamış müzeye.

  10.buluşları ve araştırmaları olmadan dünya çok farklı olurdu
  bugünün aydınlatma, haberleşme, sağlık, ulaşım vb tüm sistemlerde metotları kullanılıyor.

  kaynak