şükela:  tümü | bugün
 • centilmen bir mağlup olarak rivayet edilen yunan ordusu komutanı.
 • türk büyük taarruzu sirasinda yunan ordusuna baskomutanlik yapan hacianesti yerine savasin sonlarina dogru baskomutanliga getirilecek ancak o sirada karargahi ile tüm haberlesmesi kesilmis bir halde birligi ile türk kusatmasindan canini kurtarmakla mesgul oldugu için haberi ancak esir düstükten sonra alabilecektir..
  (bkz: su cilgin türkler)
 • (bkz: trikopis)
 • keşif yapan bir tür uçağının yunan hatlarının arkasına düşmesi sonucu ölen bir türk binbaşısı ile bir türk yüzbaşısına cenaze töreni düzenleten ve bu törene bizzat katılan bir askerdir. yunan ordusu tarafından eleştirilmesi üzerine şu yanıtı vermiştir:

  "biz buraya ölülerden intikam almaya değil, canlı ve silahlı düşmanla savaşmaya geldik."
 • atatürk'ün, esir düştükten sonra yunan'a iadesini geciktirerek idamını önlemeye çalıştığı komutan.
 • ayvalık'ta bir zamanlar yazlık olarak kullandığı saray yavrusu rum evi, şu anda kız meslek lisesi olan yunan komutan
 • baskomutanlik haberini esir düstükten sonra mustafa kemal'den almıştır.
  (bkz: kurtuluş)
 • her 29 ekim'de atina'daki türk büyükelçiliğine giderek atatürk'ün fotoğrafı önünde saygı duruşunda bulunan yunan generali. 1959 yılında hayata veda etmiştir.

  edit: anakin'den aldığım bilgiye göre 1956'da vefat etmiş.
 • mustafa kemal ile karşılşaması şu şekilde anlatılıyor:

  "yunan'ı denize dökmüştü ama düşmanının onurunun ayaklar altına alınmasına izin veremezdi.

  nasıl ki, yunan komutanı trikopis tutsak edildiği günlerde, paşa'nın hizmetinde bulunan bekir çavuş, karargahtaki çoban köpeklerinden birinin adını trikopis koyduğunda buna izin vermemiş ve köpeğin adını, bekir çavuş'u kırmak pahasına da olsa onu zorlayarak değiştirtmişse...

  öteki yunan komutanları ile birlikte tutsak edildiğinde, "intihar etmeliydim" diyen trikopis'i avutan, acısını dindirmeğe çalışan da oydu:

  "-vicdanınıza karşı vazifenizi yaptığınıza kani iseniz müsterih olabilirsiniz. en büyük kumandanların bile esir oldukları tarihlerde yazılıdır. meselâ size napolyon'u gösterebilirim."

  sonra ismet paşa'ya dönerek:
  "-kumandanlar yorgundur. istirahatlarını temin buyurursunuz." demekle de kalmamış, tek tek ellerini sıkarken ayrıca:

  "-bizim misafirlerimsiniz, her suretle emin ve müsterih olabilirsiniz. bir arzunuz olursa bize bildiriniz." diyerek gönüllerini almıştı."

  hıfzı topuz ise trikupis ile gerçekleştirip yaşananları teyit ettirdiği röportajı eski dostlar adlı kitabında anlatıyor.yamulmuyorsam trikupis kurşuna dizilmeyen ender generallerden.
  ___
  çetin yetkin - ben de bir insanım

hesabın var mı? giriş yap