şükela:  tümü | bugün soru sor
  • praglı simyager. eski getto'nun arka mahallerinde yaşadığı bir evi vardı. nikolaus, diğer praglı simyagerlerle birlikte karanlığı çoğaltmaya girişenlerden biriydi. aydınlığı bilmiyordu çünkü ne annesi sevmişti onu ne de bir sevgilisi olmuştu. insan ruhunun aydınlık yanını hiç görmemişti. bugün bazı romantikler acır ona. "çaresizdi," derler. bugün dünyada aşkın mutluluğunu değil de acısını yaşayan herkes için adına lanet edilmesi gereken kişi biraz da erzyin'dir.
  • münferit çelebi'nin tarihteki münferit hadiseleri ve kişileri anlattığı kitab-ül münferidün velal acaib adlı eserinde kendisinden şöyle bahs edilir: "nemçe içinde fırak kal'asında niklas erzuni nam bir çıfıt meskûndur. ol dahi ilm-ü simya ve hendese ile meşgul olur, lakin havf idülecek ademdir, neuzubillah."
  • prag'daki eski gettoya bir gün meyrink adında bir adam gelir. burada gördüklerini büyük bir şaşkınlıkla yazıya döker. gettodakiler adına "golem" dedikleri taştan hizmetkarlar kullanmaktadır. taştan ya da balçıktan yaptıkları insan suretli golemler, efendilerine hizmet eder, düşmanlarına karşı onları korur ve ölüm saçarlardı. golemler varlığın suretleriydi ve yok edilmeleri mümkündü.
    nikolaus erzyin, golem'i gölgelerden yaratmayı başardı. bu yeni canavarlar insanlara değil, onların ruhlarına, umutlarına, yaşama sevinçlerine saldırıyordu. insan ruhundaki sevinç bir daha asla eskisi kadar çok olmadı.
    münferit çelebi bu hadiseden şöyle söz ediyor: "hakkın hayy ittiğü zulmeder de, ademin ettiği niceye masumdur? ol dahi zalimdir."