şükela:  tümü | bugün
 • ekim devrimi öncesi çarlık rusyası'nın son imparatorudur. 2. nikolay olarak bilinir. nicholas ii, emperor and autocrat of all the russias ( rus topraklarının imparatoru ve diktatörü) unvanına sahiptir. 1868 doğumlu olup 1918 yılında devrim sonrası ailesi ile birlikte idam edilmiştir.
 • 1918 yılında ailesiyle birlikte bugün (17 temmuz) öldürülmüş son rus çarı. ülkenin başındayken rusya dünyanın önde gelen büyük güçlerinden biriyken askeri ve ekonomik çöküşe geçmiş; iktidarı sırasında yaşanan khodynka trajedisi, yahudi karşıtı katliamlar, kanlı pazar ve 1905 devriminin sert bir şekilde bastırılması gibi birçok felaket ve katliamdan dolayı düşmanları tarafından kanlı nicholas olarak anılmış, ülke rus-japonya savaşında kötü bir şekilde yenilmiş, rusya'nın 1. dünya savaşı'na girmesini onaylayarak 3 milyondan fazla rus vatandaşın ölmesine neden olmuş ve bu hatalarının bedelini boş bir evin bodrumunda ailesi ve hizmetçileriyle birlikte bolşevikler tarafından kurşuna dizilerek ödemiş devrik çar. ayrıca karısının efsanevi rasputin'le olan yakınlığı ve kızı anastasia'nın yıllarca süren kıyımdan kurtulduğu söylentileri de tarihteki ününü önemli derece de arttırmıştır.

  ailesi ve maiyetiyle çekilmiş bir resmi için:
  http://upload.wikimedia.org/…the_guard,_cropped.jpg
 • dmitri medvedev'e olan benzerliği dikkat çeken romanov hanedanının hüküm süren son üyesi.

  çar 2.nikolay
  http://upload.wikimedia.org/…/nicholas_ii,_tsar.jpg

  dmitri medvedev
  http://i.telegraph.co.uk/…try-medvedev_1396075c.jpg
 • sag kolunda japonya'ya gittiginde yaptirdigi ejderha dovmesi vardir

  http://sangbleu.com/…agon-of-nicholas-ii-of-russia/
 • bildiğin medvedev olarak reenkarne olmuş.
 • oldurulmeden bir kac sene oncesinde cekilmis aile fotografinin orjinali st. petersburg hermitage muzesinde gorulebilir. baslarina gelecekleri hissetmislercesine huzunlu bakmislar kameraya.
 • son rus imparatoru. çar ikinci nikola.

  öldürülmeden önce çocukluk arkadaşı, en yakın dostu, kuzeni, ikizi kadar benzediği, beşinci george'a ingiltere'de sığınma talebini iletmiş ancak olumsuz cevap almıştır. (savaştıkları almanya'nın başında ise bir diğer kuzenleri kaiser wilhelm vardı. aslına bakacak olursak birinci dünya savaşı bir aile içi kavgaydı.)

  son günleri hakkında bolca fotoğraf da içeren bir yazı için.

  (bkz: ikinci wilhelm)
  (bkz: beşinci george)
 • “insanlar arasında adalet yoktur”

  2. nikolay
 • yaptıkları yapamadıkları şöyle dursun, ben ailesinin ve kendisinin ne kadar karizmatik olduğu ile ilgileniyorum.

  çar sanırım son yüzyılın en karizmatik rus lideridir, şu zamanlarda her ne kadar putin deseler de bence çar putin'i geçer. mesela bu

  kızları olga, tatyana, maria, anastasia. mesela anastasia yüzlerine bak vallahi bebek gibi kızlarmış, rus kadını efsanesi diye bir şey var gerçekten. biz bu yaşlarda garabet tiplerde oluyoruz. bu kızlar da 17-23 yaşları arasındayken diğer aile fertleri ile birlikte öldürülüyorlar. trajik bir son. hikayenin tamamı ise okumak isteyenler için burada
 • "ıı. nikolay ya da nikolay aleksandroviç romanov, rus imparatorluğu'nun son imparatoru ve romanov hanedanının hüküm süren son üyesidir."

  hayatını karartan en büyük etkenlerden birisi katışıksız bir bağnaz olmasıdır. düşünün, rasputin denen sahtekarı saray'ının en mahrem yerlerine dahi sokmuş, çoğu kararını bu şarlatanın dediklerine göre şekillendirmiştir. halkına kanlı pazar'ı yaşatmış bu insanın ölümü hak ettiğini düşünsem de hiç kimse çar ve ailesinin katledildiği gibi ölmeyi hak etmiyor galiba.