şükela:  tümü | bugün
 • sehrazat suiti ile kendini asmis besteci..
 • roma'li korsakof demek.
  (bkz: rimsky korsakov)
 • önceleri bir denizci olan korsakof (1844-1908), 1871 yılında askerliği bırakmış ve st.petersburg konservatuarı'na katılmıştır. prokofiev, stravinsky ve alexander glazunov gibi bestecilerin hocası olmuş; mussorgsky (boris godunov) ve borodin'in (prens igor) operalarını onların ölümünden sonra tamamlamış veya revize etmiştir. "flight of the bumble bee" teması, bestecinin "çar saltan" operasından alınmıştır. şehrazat senfonik süiti (1888) dışında başlıca eserleri:

  antar (1868), rimski korsakof senfoni no 2
  ispanyol kapriçyosu (1887)
  rus paskalya uverturü (1888)
  le coq d or (altın horoz) operası (1907)
  sadko operası (1868)
  çar saltan operası (1900)
  snegurochka (snow maiden) operası (1892)
 • tam adı "alexander nicholai rimsky korsakov" olan rus besteci. orta okuldaki müzik dersi dönem ödevim...
 • muzik tarihinde ogretmen ve yayinci kimligiyle de taninan rus besteci
  (bkz: scheherazade)
 • rimski-korsakof, nikolayi- (1844-1908) besteci. rusya'da tişvin şehrinde doğdu. eski nesle bağlı müzik okulu (glinka, cui, borodin, mussorski) ile yirminci yüzyıl rus bestecileri (glasunof, liyadof, greçaninof) arasında köprülük görevi yapmıştır. bu büyük sanatçı, halkının müziğini parlak bir enstrümantasyonla karakterize etmiştir. rimski-korsakof müziğe altı yaşındayken başladı. ayrıca ailesi tarafından imparatorluk bahriye akademisi'ne verildi. bu okulda uzun yıllar süren öğrenimi sırasında bazı kompozisyonlar yazdı. 1865'te deniz subayı olarak katıldığı üç yıl süren bir deniz seyahati sonunda ilk senfonisini petersburg'da idare etti. 1871'de bahriyeden ayrıldı ve konservatuvara öğretmen tayin edildi. aynı zamanda bahriye bandoları müfettişi oldu. 1874-1881 yılları arasında balakiref okulu direktörlüğünü, 1883-1884 yılları arasında saray korosu ve 1886-1890'da rus senfoni orkestrası şefliğini yaptı. besteci olarak eserlerinde rus halk müziğine geniş bir yer vermiştir. rus-bizans müziklerinin kendi armoni ve ritmlerine büyük etkisi olmuştur. orkestra eserleri ve operalarında berlioz, liszt ve wagner etkisi görülür. on beş kadar sahne eseri yazmıştır ki başlıcaları şunlardır: "psikoflu kız", "mayıs gecesi", "voyvoda", "görünmeyen kiteç şehrinin efsanesi", "altın horoz", "mozart ve salieri". ayrıca üç, senfoni, senfonietta, nefis senfonik şiirler (sadko, §ehrazad, sırp fantazisi, ispanyol kaprisi) süitler, üvertürler başlıca çalgısal yaratmalıdırlar. korsakof bazı oda ve piyano müziği eserleri, koro ve "lied'ler de bırakmıştır. bir otobiyografisi ve enstrümantasyon kitabı vardır.
 • do diyez minor tonunda, 3 bolumden olu$an ve opus numarasi 30 olan cok $ahane bir de piyano koncertosu birakmi$tir ardinda.
 • caykovski'nin olumunden onceki on yil boyunca kendince yaristigi caykovski yeni besteler uretiyor diye bunalima girip tek bir opera yazmayan, ancak caykovski'nin olumunden sonraki on bes yilda on bir tane opera yazan ve caykovksi'den olesiye nefret eden hatta bu nefretin uretkenligini etkiledigini dahi gorememis buyuk ama caykovski kadar buyuk olamayan rus besteci.
 • şehrazat senfonik süitini tam bir doğulu ruhuyla bestelemiştir. sadece şark insanının ruhundan anlayan birisi bu kadar iyi bir şark müziği yapabilir.
hesabın var mı? giriş yap