şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nikon'un kırpık algılayıcı sahibi dslr gövdelere 50mm kıyağı, 200$ satış fiyatı ise oldukça makul, otomatik netlik motoru giriş seviyesi gövdeler için.

  http://www.europe-nikon.com/…oad/1681/overview.html
  http://www.kenrockwell.com/nikon/35mm-f18.htm
  http://www.dpreview.com/…reviews/nikon_35_1p8g_n15/
  http://www.slrgear.com/…uct.php/product/1243/cat/12
  http://www.popphoto.com/…/nikon-af-s-dx-35mm-f-1.8g
  http://www.flickr.com/…xnikkor35mmf18g/interesting/

  * 35mm formatında 52.5mm'ye eşdeğer
  * 6 gruptan 8 optik eleman
  * 7 bıçaklı diyafram
  * 0.3mt min. netlik
  * 44° görüş açısı
  * min. f22
  * 52mm filtre çapı
  * 70 x 52.5 mm
  * yaklaşık 200gr
 • artik dx formatının sadece giriş seviyesindeki makinler için kullanılıcağını düşünürsek(d300 var len deme, son üyesidr artık pro düzeyde, ileride çıkıcak fxlerde d3 deki gibi dx seçeneği konularak piyasadaki pro dx lenslerin ölmesi bir anlamda önlenecek, yoksa yalan oldu artık dx mx), amatör kesime hitap eden bir lens olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. ama metal bayonetli olması ve kasasının da tırt gibi durmaması "ne yapıyon nikon" dedirtiyor adama.

  ama garibime f/1,8den daha iyi bir diyafram layık görülmemesi de bu yüzden.

  piyasadaki yeni nesil prime lens kıtlığına karşı atılmış ilk adımlardan birisi. tele primeları hesaba katmazsak, hala yoklar piyasada. "prime lens kullanan adam keyfi için çeker, ultra manyak sessiz, hızlı motorlar, vrler hayati anlam taşımaz" kuralı herzaman geçerli olduğu için 24mm,28mm, 35mm, 85mm, 105mm, 135mm yeni nesil primeları görmek için bi hayli bekliyecez sanırım.

  bu katagoride ilk akla gelen herzaman 50mm olduğu için hem dx, hemde fx formatı için öncelikle bu lensler çıkarıldı(dx formatında 35mm odak uzaklığında bir lensin 52,5mm'ye denk geldiğini, yani aslında fx (bkz: full frame) bir 50mm lens ile aynı özellikte olduğunu söylemeye gerek yok sanırım). af-s özellikli, yeni nesil, plastik kokan (amatör lenslere göre kalitelide olsalarda eskilerinın yanında bunlar hyundai accent olurlar anca) kasa falan.

  dx formatı başka bi dünya, fakat derdiniz lens kalitesi ise, yani ek özellikler bütcenizin önüne geçmiyorsa, git babalar gibi eski af lensleri al aslanım, hatta topla cesaretini manuel focus çak bir tane 35mm f/2, daha keskin değilse bu yeni nesil bidon kapağından bende benimkini keserim, acımam keserim! (tabi d40,d40x,d60 ve yeni bebek d5000 kabilesinde çalışmaz bu formül, elde avuçta bi d200, d300 var ne yazıkki)

  bir de unutmayalım abisi de;
  (bkz: nikon af-s nikkor 50mm f/1.4g)
 • garip bir şekilde d-slr üretici firmalarının sensör boyutu nedeniyle ortaya çıkan conversion factor'ü (1.5-1.6 civarlarında gezinmekte birçok makine için) yok sayıp sanki herkes full format makine kulllanıyormuşcasına sadece 50 mm, 28 mm lensler çıkarmaktan vazgeçeceklerinin işaretidir sanırım bu lens. zira d80, d200 vs makine kullanıcıları için nikon'un 50 mm(35x1.48~=50) lensi yoktu. nikon yetkilisi de bu durumu kabul etmiş, geç oldu ama çıkardık demiştir. daha bunun gibi nice lenslere ihtiyaç var, umarım zaman içerisinde çıkarırlar.hedef fiyatı 200$-200 euro civarında tutulmaya çalışılmışsa da daha pahalıya da satıldığı görülmektedir.

  ayrıntılı bilgi için;
  (bkz: http://www.dpreview.com/…2/09020901nikon35mm1p8.asp)

  kullandıktan sonra gelen edit: çok başarılı bir lens, adamın kaşına netliyorsunuz burun flu çıkıyor, ayrıca görüntü kalitesi de iyi bence. amazon usa'de 192$ an itibariyle, full frame'i olmayan dslr'ci nikoncular için bulunmaz nimettir, value for money oldukça yüksek.
 • nikon dx kullaniyor olsam kit lensten once alacagim lenstir. iyidir. tavsiye ettigimdir.
  ote yandan soz konusu yeni nesil prime kitligini olsa olsa nikon kullanicilari yasiyordur. zira sozde *lensi yok abi* pentax'in mevcut lens camiasi soledir: http://www.pentaximaging.com/camera-lenses/
  sayin bakalim kaci prime.
 • fx uyumlu bir body kullanıyorsanız nikon 35mm f/1.8 g‘ yi, nikon 35mm f/2.0 af-d yerine tercih edebilirsiniz.
 • f1.8 de düşük ışıkta frontfocus problemi olabilen lens. dikkat etmeniz lazım.
 • kit lensime alternatif olarak aldigim bir daha da makinanin ustunden cikartmadigim lenstir. benim gibi amator olan butun arkadaslara tavsiye ederim.
 • yeni başlayanlara hep 50mm önerilir ama asıl önerilmesi gereken lens budur, lensi bugün aldım şimdilik muhteşem, 50mm'de kullanıyorum oda çok iyidir ama crop faktörü yüzünden 75mm oluyor ve bu açı özellikle kapalı alan için çok dar. dx sensörlü makinesi olanların ilk alıcağı lens olmalı, hatta kit filan hiç almayın direk bununla başlayın.
 • edit: yuki'nin uyarısı üzerine lensin üzerindeki ibarenin bir boka yaramadığının farkına varmış bulundum.

  ilgili lens dx gövdede 35mm film formatındaki 52,5mm*'lik açıya denk görüntü veriyor. haliyle benim entryim çöp oluyor. bunu burada bırakıyorum ki başka sazanlar benim gibi atlamasın.

  ________________________________________________________________________________

  dx bir lens olması nedeniyle dx gövdelerde 35mm film formatındaki 35mm'lik açıya denk bir görüntü verir.

  kanımca dx gövdeye sahip olanların bir an düşünmeden almaları gerekir zira 35mm geniş açı standartıdır ve yeri geldiğinde portre yeri geldiğinde manzara çekebilecek bir aradadır.

  kısaca asıl tak&gez lensin şahı bu lenstir dx gövdede.