şükela:  tümü | bugün soru sor
 • değişken odak aralıklı canavar demiş nikon, 35mm formatında 24-3000mm'ye eşdeğer odak aralığı da bunu destekliyor. 125x kere yakınlaştırmak iyi güzel ama keşke 1/2,3 inç cmos yerine 1 inçlik bir algılayıcı kullansalarmış.

  https://www.europe-nikon.com/…m-share/coolpix-p1000
  https://www.europe-nikon.com/…ix-p1000-megazoom.dcr
 • 1 inçlik algılayıcı (bkz: sensör) (bkz: image sensor) kullanılsa iki katı büyüklüğünde lens kullanmak gerekeceği için 1/2.3 inçlik cmos algılayıcı tercihsel değil zorunlu karardır.

  sınıf lideri 1 inçlik algılayıcıya sahip zoom kompakt makineler henüz 20 - 25x yakınlaştırma seviyesindeler, lakin bu konuda mühendislik her geçen gün ilerlemekte. (örnekler, canon g3x, sony rx10 mark iv veya lumix fz2500)

  p1000'in önceki modeli olan ve 93x optik zoom'a sahip p900 ile ayın yüzeyindeki kraterler, mareler izlenebiliyordu ; artık yakınlaştırma kapasitesi her geçen modelde yavaş yavaş artan makinelerle birlikte güneş sisteminin bazı gezegenlerini fotoğraf makinelerimizle canlı yayında izlemek birkaç yıla mümkün olacak gibi görünüyor.

  p900'ün ay yüzeyi vidyosu

  ilerde eğer mars'a gideceksek şimdiden etraflıca bir bakmak iyi olabilir, belki güzel yerden kelepir arsa da kapatılır.
 • "güneş sisteminin bazı gezegenlerini fotoğraf makinelerimizle canlı yayında izlemek" için beklenmesi pek de gerekli olmayan fotoğraf makinesi.

  çünkü bir önceki model olan nikon coolpix p900 kullanıcısı olarak satürn'ü (satürn'ün merkezinden halkalarına düşen gölgeyle birlikte), jüpiter'i (üzerindeki kuşaklarıyla birlikte) falan zaten canlı izleyebilmekteyim.

  ancak bu cihazın şöyle bir artısı olacaktır. ben nikon coolpix p900 kullanarak ayın üzerindeki (mesela) galile kraterinin içine doğru zoomlamaya çalıştığımda bunu ancak dijital zoom ile yapabiliyorum. görüntü iyi olmuyor. p1000 ile de durum aşırı iyi olmayacaktır ancak kraterin içinde ne var ne yok çok daha iyi görebilmemi ve 4k videosunu çekebilmemi sağlayacaktır.

  benzeri şekilde satürn'ün videosunu çekmeye çalıştığımda gezegenin halkalarını p900'da olduğu gibi tek parçalı değil, iki parçalı olarak görüp 4k videosunu çekebileceğim. tahminlerim bu yönde.

  diğer taraftan bahsetmiş olduğum görüntüleri almak yine de zor olacaktır. çünkü dünyanın kendi etrafında dönüşü nedeniyle 125x optik + 125x dijital zoomun tamamını kullanarak (250x zoom) bir gezegene yakınlaştırma yapıldığında (atıyorum bu satürn olsun) görebileceğimiz tek şey satürn'ün bir iki saniye içinde ekranın solundan girip sağından çıkıvermesi olur. dolayısıyla böyle çok özel bir görüntüyü ancak 2-3 saniye çekebiliriz. zira nikon p900 kullanırken maximum zoomda (83x optik + 83x dijital) satürn'e veya jüpitere yakınlaştığımda bile gezegenlerin ekranın solunda belirip sağından çıkması 8-9 saniye gibi kısacık bir zaman içinde tamamlanıyor. tabi bu noktada şunu diyebilirsiniz: "gezegenlerin görüntüsü dünyanın kendi etrafında dönüşü nedeniyle soldan sağa doğru ilerliyorsa sen bir zahmet kendi elinle düzeltiver!" ancak durum hiç de öyle olmuyor. çünkü bu kadar yüksek zoomlarda gezegenlere odaklanıldığında milimetrik hareketler bile baktığınız noktada yüz binlerce kilometrelik uzaklaşmaya sebep oluyor. tripodla bile çok zor işler bunlar.

  peki böyle bir durumda nikon p900'ü satıp, veya ilk defa alınacaksa p900 yerine, p1000 almaya değer mi? sonuçta 999$ fiyat biçmişler değerine. bunun türkiye'de vergisi şusu busu da eklenecek. ben her türlü almayı düşünürüm. ancak gerçek kullanıcı deneyimlerini görebilmek lazım ve benim şu an bu entry'yi yazdığım zaman diliminde youtube'da p1000 test videosu diye paylaşılan videoların hepsi fake (yani p900 ile çekilmiş).

  ancak şimdiden bir eleştirimi sunayım. bu cihaz bu kadar zoom kapasitesine rağmen 30 saniye pozlama süresinde sadece ıso 100'de fotoğraf çekebiliyor. yani 30 saniye pozlama süresi + (atıyorum) ıso 200 gibi bir ayar bile yapamıyorsunuz. ancak samanyolu galaksisinin doğru düzgün bir fotoğrafını çekebilmek için en az 30 saniye pozlama + ıso 1600 gibi değerler gerekir. belki daha fazla. bu sorunu p1000'de çözerler diye ummuştum. ancak çözmemişler. bu nedenle samanyolu ve nebulaları çekmek gibi uzay fotoğrafçılığı hobisi olanlar bu cihazı pek tercih etmez.
  bu saçmalığın nedeni muhtemelen şu: nikon firması bu cihazın nikon d810a gibi uzay fotoğrafçılığı için tasarlanmış cihazlara rakip olmamasını tercih etmiş görünüyor.
 • kasasına hasta olduğum alet. kocaman, ama hasselblad'ları andırıyor.
 • uzun yıllardır p900 almak gibi bir hayalim var iken ve 2.400 tl den 4.500 tl lere yükselmiş iken ortaya p1000 denen yeni canavar çıktı artık hayallerimi kendisi süslüyor nasıl olsa benim için p900 de ulaşılamayacak bir hayaldi varsın yerini bu insan işi olmayan makine alsın kim bilir belki birgün imkansız olan şeyler de gerçek olur ve kendisine sahip olurum.
 • senelerce profesyonel olarak fotoğrafçılık yaptım. kâh endüstriyel çekimler, kâh yat çekimleri, kimi zaman maratonlar, bazen açılışlar, bazen markaların dönemsel çalışmaları, restoranlar vb.

  günümüzde fotoğrafçılığın geldiği nokta ortada, maliyetler salisesinde etkilenirken, müşteri fiyatları daha da aşağı çekmeye çalışıyor. ben de artık hatır gönül dışında iş almamaya ve başka bir kulvarda iş yapmaya başladım.

  işte nikon coolpix p1000 ile tanışmama bu durum vesile oldu. henüz yeni aldım. burayı okuyup da sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.

  ilk tavsiyem, makineye harici mh-29 pil şarj cihazı ve en-el20a yedek pil almanız. özellikle ikili pil kullanmaya alışık olduğunuz gripli bir makineden geliyorsanız buna sahiden ihtiyaç duyuyorsunuz.

  deneyimledikçe artı ve eksilerinden ziyade, "kullanıcısı nelere ihtiyaç duyar?" kısmını doldurmak maksadıyla editlerim.

  edit 1: birkaç günlük kullanımın ardından menüsüne alıştım, ergonomi konusunda nikon cep telefonu yapsa ele oturuşu zaten mükemmel olurdu. ona da söz yok. tek alışamadığım elektronik vizör/bakaç. senelerce pentaprizma aynadan baktıktan sonra, ayna yerine ekran olmasına henüz alışamadım. 3.2 inçlik ekranından çekmek pratik ama benim tarzım değil, bu nedenle o seçeneği devre dışı bırakıyorum. bunun dışında bulb modunun olmasına çok sevindim, zoom özelliğini ayarlanmış(hafızalı) seçebiliyorsunuz, bu da standart aralıklarla ilerlemenize olanak sağlıyor. özellikle 2000 mm ve üzerinde odak değeri hemen hemen 100 mm artışla 2800mm, 2900mm, 3000mm. şeklinde artıyor. iyi bir tripod tavsiye ederim zira uç odak mesafelerinde en ufak rüzgar bile titremesine sebep olabilir. hatta odak noktası 300mm ve üzerine çıktığında ağırlık merkezi ön mercek elemanlarına doğru kayıyor. sanal ufuk yardımcısı epey iyi, kamerayı bağlantı arayüzlerini kullanmıyorsanız daima uçuş vaziyetinde tutun. ciddi pil kazanımı sağlıyor. gözüme çarpan eksikliklerinden biri de ıso hızlarının 1 stop olarak artıp azalması 1/3 stop olup ara değerlere de imkan verebilseler rahat olurdu.
 • eğer özel hobiniz değilse, yani 125x zooma ihtiyacınız yoksa, bu kadarcık küçük sensöre sahip bir makineye 7000 küsür lira vermek pek akıl kârı olmaz.