şükela:  tümü | bugün
 • dijital slr dedikodularının yeni cikleti. hemen resimlerini de yapmışlar, bakıyoruz:

  http://www.engadget.com/…0-budget-dslr-pics-leaked/

  güncelleme:

  nihayet resmi ağızlardan duyuruldu, ön izlemeler yayınlandı. bu küçük oyuncak hakkında artık casus görüntülerinden daha fazla malumata sahibiz.

  ne diyorlar peki:

  - nikon d80 adlı lokumun %70 özelliğini kapsıyormuş ama daha ucuz, küçük, hafif ve basit!
  - 6mp algılayıcı. (d50-d70s ile aynı. d80 ise 10mp.)
  - 3 otomatik netleme noktası. (d50-d70s'te 5 adet, d80'de 11 adet. bana hayli az geldi efendim bu aletteki.)
  - dof (depth of field) ön izleme doğal olarak yok.
  - gövde üzerinde, netleme modu değişimi yok. menüden ya da lens üzerinden yapabiliyorsun. (var mı böyle bir hödüklük?)
  - standart 2,5 inç lcd ekran.
  - d50 ile eş "ardıl çekim" hızı. (2,5 fps)
  - d50 ile eş, 30 - 1/4000 sn pozlama süresi.
  - iso 100-3200. (d50'de 1600'de kalıyorsun.)
  - ve sürpriz. canon eos 400d'nin açtığı yolda, küçük durum ekranı yok.
  - 18-55 kit lensi ile fiyatı inanılmaz: 600 dolar!

  görülüyor ki:

  giriş seviyesi slr kulvarında rekabet tavan yaptı. slr benzeri makinelerin ömrü bitmez ama onlar slr'ye benzedikçe ve de slr'lerin giriş basamağı da aşağılara çekildikçe aralarındaki mesafe sıfıra yakınsayacak. tüketici açısından değerlendirirsek: compact makinelerden bunalmış slr keyfi yaşamak isteyen adamlar daha düşük yatırım maliyetiyle kapıyı aralayacak. bu pozitif bir durum. ama slr benzeri üst seviye makineler ile fiyat açısından rekabet eder hâle gelen slr makineler, tüketiciler için ciddi bir tercih kaosu oluşturacak. forumlarda "slr-like mı slr mi alsam? acil pls" diye çığlıklar duyacağız. bir diğer cephede durum ise: hep profesyonellere ürün satarak köşeyi dönmüş üreticiler, artık giriş seviyesinde ve ekseriyeti hep orada kalacak olan tüketici yığınına da lensleri pazarlayarak pek kârlı bir iş yapmış oluyorlar.

  bu makine alınır mı?:
  slr benzeri makineler özellik listesi açısından daha cazip. ama fotoğraf çekme tutkunu ancak gerçeğe yakın bir makine dindirebilecekse ve cüzdanın da zayıf ise hiç düşünme hemen al. son/ucunda bir nikon slr sahibi, bir dost sahibi olacaksın.
 • nikon'un hangi akla hizmet ürettiğini anlamadığım lakin vardır bir şey diyerek şaşırarak takip ettiğim giriş seviyesi dslr makinesi. büyüyen lcd, artan lcd piksel sayısı, arka arkaya 9 raw kayıt, sınırsız jpeg kayıt ve kit lensle 600$ civarı fiyat yeni bir imaj işlemcisi barındırmayan bu makine için yeni bir isimi gerektirmiyor gibi geldi, d70'de olduğu gibi s takısı yeterli olurdu sanki ama gövdesel değişiklikler buna izin vermedi sanırım, nikon d40s isimli bir makine görmemiz muhtemel.

  http://www.europe-nikon.com/…oad/1111/overview.html
  http://www.dpreview.com/articles/nikond40/
  http://www.imaging-resource.com/…ods/nd40/nd40a.htm

  edit: şimdi tekrar bakınca bu makine d50'nin yerini almaktan çok giriş seviyesini daha aşağıya çekmiştir, acaba d50 modeli güncellenecek mi sorusunu akla düşürür, öyle ya nikon hiç bir zaman mevcut sınıflar çerçevesinde makine üretmemiş hep daha fazlasını ya da eksiğini sunmuş böylelikle temel sınıfların aralarını doldurarak kendine yeni pazarlar açmıştır.
 • "küçük güzeldir" anlayışı ile üretilmiş eşik seviyesinde fotoğraf makinesi.
 • nikon'un gelecekte af-s type olmayan tüm objektifleri kaldırmayı planladığının kanıtı. küçük ve pratik ve giriş seviyesi makine. en önemli değişiklik şu ki, nikon bu makinedeki gövde içindeki auto focus motorunu kaldırmış. böylece objektif içinde focus motoru barındırmayan tüm lensler, bu makineyle beraber manuel hale gelmiş oluyor. zaten bir süredir, eski tipte objektif piyasaya çıkarılmamıştı. ama yine de böyle radikal bir adım beklemiyordum. f55 gibi bundan çok daha ucuz mainelerde vardı bu şey.

  önceden nikon sistemi olup da gövdeyi upgrade etmeyi umanlara uygun bir makine değil. zaten eski kullanıcılardan gelebilecek tepkilerden çekindikleri için de bu manevrayı "giriş seviyesi" bir makineyle başlattılar. tabi ileride kullanılır düşüncesiyle eski tip objektif almak da mantıklılığını kaybetmiş oldu.

  yani artık fotograf makineleri de tıpkı bilgisayarlar gibi, yavaş yavaş upgrade edilen bişeyden çok, 3 yılda bir tümden yenilenen sistemler haline geldi. oysa nikon hep sistemlerinin devamlılığıyla ünlü bir marka(ydı).

  gene de hakkını vermek gerek. dijitale geçilmesinden beri ilk defa bir fotoğtaf makinesi o özlediğimiz fotoğraf makinesi formuna yeniden kavuştu. (o elektronikleri sığdırabilmek için yapılan alt çıkıntı yok edilmiş.)

  -menü yapısını makyajlamışlar.
  -focus motoru için mekanik bir düğmeye ihtiyaç kalmadığı için single servo- continuous seçimi kaldırılmış. makine nesnenin hareket durumuna göre bunu otomatik ayarlıyor.
  -depth-of-field-preview düğmesi hala geri gelemedi. ki derinlik etkisini izleyemedikten sonra slr makine kullanmanın fazla bir avantajını göremiyorum.

  hayır sinirimi bozan şey, makinelerin teknik özelliklerinin üst serilerdekilerle aynı olmasına rağmen, müşterileri üst seviye makineleri almaya yöneltmek için makinenin kullanım özelliklerinin bilinçli olarak "kırpılması". yani d200 şu anda en yüksek teknolojiyi temsil ediyorken, (d2x in devri geçti) d80 onun bir derece kırpılmışı, d40 da 2 derece kırpılmışı olmakta. hayır adamların elinde örnek bir konfigurasyon varken yok yere d80'in arkasındaki düğmeleri yok etmişler. (iso qual wb) insanı her bir kare için menüye girmek zorunda bırakıyorlar. saçma.
 • herşeyi otomatik, heryeri küçük, canon'un küçükleri 350d ve 400d'den bile küçük, ufak, kompakt sınıfında çıkarılsaymış farketmezmiş diyebileceğim oyuncağı.. hoş aln tabi, kötü demiyorum, slr etiğine ve ahlakına aykırı geldi hafif, yeni bir sınıf uydurmaları gerekiyormuş bu makina için.
 • (bkz: nikon d40x)
 • oto focusun gövdede olmayışı nedeniyle objektifleri
  pahalı olan hatta "yok anasının nikahı" dedirten olan makine...
 • ken rockwell bunun d40x ve d60'tan iyi oldugunu iddia eder. en ciddi argumani da 6mp'lik sensorun daha buyuk piksel algilayicilar sayesinde isiga daha duyarli olmasidir. zaten d40'in da iso range'i iso200'den baslar, iso100 yoktur. bu pratikte gurultuyle bir seviye daha gec karsilasacaginiz anlamina geliyor.

  lens uyumlulugu bakimindan, en ciddi uyumluluk tablosuna surada ulasabildim:
  http://www.bythom.com/lensacronyms.htm

  bu durumda d40, d40x ve d60'in manual nikkor lenslerle uyumlulugu simdiye kadar uretilen tum dijital modellerden yuksek. fakat buna karsilik sadece af-s lenslerle (kendi icinde motor bulunduran lensler) autofocus yapmasi yuzunden, ayni zamanda autofocus lenslerle uyumlulugu simdiye kadar uretilen tum dijital modellerden dusuktur.

  son donemde manual lens'lerin populerliginin arttigini, ve d40/d40x/d60'in da ekmek peynir gibi sattigini da hesaba katarsaniz nikkor manual lens'lerin fiyati git gide artacaktir. stoklamakta fayda var.

  ciddi bir iddia da nikon'un af-s vr tipinde bikac tane yeni prime lens cikaracagi yonunde. d40/d40x/d60 kullanicilarinin sayisini goz onune alirsaniz gercekten yerinde olur, ama bu lensler gorece pahali olacaktir.

  bir de bu d40'in standart kit lensinde vr yoktur. bunun yerine farkini odeyip d60'in kit lensini almak cok isabetli olur.
 • artik üretimi yapilmayan ve paralel ithalat harici satilmayan,basarili ve ise yarar nikon modeli.
 • canon eos 300ün muadilidir.