• kendisini neredeyse 4 aydır kullanıyorum ve bu arkadaşa büyük sevgi besliyorum. makineler hakkında belli seviyenin üstünde bilgisi olanların da aşık olmaması zor olur diye düşünüyorum.

4 ayda çok farklı ortamlarda kullanarak kendisini iyice test ettiğimi düşünüyorum, kısaca özet geçeyim. kullanım tecrübesi, autofocus, etc. tüm teknik özellikler zaten pro bir makineden beklendiği gibi kusursuz. youtube zaten övgü dizen inceleme videolarıyla dolu, genel bilgileri oradan da alabilirsiniz.

dikkat çeken ilk nokta olarak doğal iso'sunun 12800'e kadar çıkması geliyor. "peki, kaç iso'ya kadar kullanılabilir?" derseniz, cevap 12800. 1:1 zoom yapmadan yüksek iso olduğu bazen anlaşılmıyor bile. nerelerde nasıl kullandığımı da kısaca anlatayım, ilgi/iş alanınıza uyuyorsa yardımcı olabilir.

- motor sporları: motocross'cu bir arkadaşımın sayesinde 2 farklı pistte 2 farklı hava şartlarında antreman yapanları çektim. ilkinde bulutlu karanlık bir gündü, manual + auto iso ile çektim, fotoğraflar ortalama 3000-5000 iso civarında ve canavar gibiydiler. daha önce hızlı spor çekmemiş olduğumdan autofocus'a alışmam biraz zaman aldı, ama yeni eklenen af-c group-area moduna geçince çatır çatır odaklandı. af-c d9 modunda da denedim, verimim daha düşük oldu. 6.5 fps motocross antremanı için fazla bile geldi, daha hızlı sporlarda nasıl olur onu spor fotoğrafçıları bilirler.

- etkinlikler: yine 2 farklı günde bir açık hava film festivalinde çekim yaptım. gün batımından ortalık karanlık olana kadar olduğu için yine yüksek iso yeteneğini sınamış oldum. manual + auto iso resmen hiçbir şeyi dert etmemenizi sağlıyor. ışık sürekli değiştiğinden ve yüksek iso'ya çıkmasın derdi olmadığından büyük rahatlık. burada af olarak af-s group ve af-c group arasında gidip geldim, duruma ve hareket oranına göre. hiç odak kaçırma olayı olmadı diyebilirim.

- konserler: konserlerde group-area odak olayı iyi sonuç vermedi. af-s group'ta yüz tanıma özelliği var dense de arada yüz yerine mikrofona odaklanma sorunu yaşadım. bunu gördükten sonra tek noktaya geçtim, her şey yoluna girdi. sonuçları gördükten sonra bir yeni fotoğraflara, bir de öğrencilik dönemlerimde okul etkinliklerindeki kapkaranlık, odağı bozuk fotoğraflara baktım, iç geçirdim. teknolojinin geldiği nokta inanılmaz. tertemiz ve bıçak gibi keskinler. bir 5 sene sonra 1.000.000 iso'ya çıkıp eksi bilmemkaç ev'de odaklanabilen makineler gelince tekrar iç geçireceğiz muhtemelen.

- uzun pozlama: bu durumlarda katlanabilir ekran büyük kolaylık. makine tripod üstünde çok aşağıda/yukarıda olduğunda ekranı indirip/kaldırmak büyük keyif.

ps: bunları isteyken sıklıdığım bir anda yazdım, belki ilerde soru ya da öneri gelirse bilgi ekleme/çıkarma yapılabilir.
  • fabrikasyon ışık sızdırma sorunu sahibi fotoğraf makinası.

edit: sorunu çözmek için makinaları geri çağırmaya başlayacaklar.
  • cok buyuk ihtimal 11 eylul'de aciklanacak.
    http://nikonrumors.com/…-announced-in-10-days.aspx/

24 megapixel'de 8fps cekecek soylentileri var, yani saniyede 192 megapixel ediyor. karsilastirma icin:
    d800: 36 megapixel'de 4fps = 144megapixel
    d810: 36 megepixel'de 5fps = 180megapixel
  • önceki makinam d90'a göre inanılmaz fotolar çekmemi sağlayan makinadır. d90'ın isosunun 3 katı seviyesinde bile daha iyi görüntü yakalıyor.

hele wifi özelliği bence bütün cihazlarda olması gerekir. en büyük sıkıntım çektiğim fotoları çekilen kişi ile paylaşmamdı. örneğin 40-50 foto çektiysem (d750'de 11mb civarında) ortalama 500mb lık fotonun paylaşımını anca fotolarını çektiğim kişiden bi hafıza kartı/harici disk vs gibi bir şey yardımıyla paylaşabiliyordum. artık fotolarını çektiğim kişilere gelmeden önce nikon'un app ini indirtiyorum, beğendikleri fotoları direk cep telefonlarına atıyorum. kafa rahat, yok yollamadın etmedin derdi yok.

bu arada nikon d750 vs canon 5d mark ııı incelemesinde fotoğraf çekiminde uzak ara iyiyken video performansında canon'un gerisinde kalıyor.
  • daha önce kullandığım nikon d90 ve canon 60d'den sonra ne yapsam yeterince hakkını veremiyormuşum gibi hissettiğim makine.
  • bu aralar üzerinde acemilik turlarını attığım fotoğraf makinesi.
    3 yıldır d3200 kullandıktan sonra şöyle iso performansı güzel, ekranı da hareketli, gövdesinde motoru olan bir body alayım derken bir baktım bunun için d750'ye kadar çıkmak gerekti şu an 50mm lens ile kullanmaktayım. ileride daha detaylı yorumlarımı yazacağım.
  • nikon'un başta spor fotoğrafçıları için tasarladığı fx format gövdesi olduğu söylentileri mevcut.

** http://www.europe-nikon.com/…eras/slr/consumer/d750
  • ilk bakışta aşık oldunuz mu (bkz: ilk bakışta aşk)
  • (bkz: sebebi neydi ki)

nikon d610 ve nikon d810 arasına bi' şey sıkıştırmak da neyin nesi anlamadım. yani aradaki fiyat/performans farkı yüzünden nikon d810 almak dururken cidden garip geliyor bu çaba bana. çıksın ortaya öle bakalım diyip sonra editlemek için sözü ankara stüdyolarına bırakıyorum..
  • canon 6d ve sony a7ii arasinda alip almamakta kararsiz kaldigim alet. panasonic lumix dmc-gh4 kullancisi olarak fotografta daha tatmin edici bir makina arayisima muhtemelen cevap olacaktir.
hesabın var mı? giriş yap